پارسی English


صفحه فيسبوک شرکت صفحه توئيتر شرکت صفحه لينکدين شرکت کانال تلگرام شرکت صفحه گوگل پلاس شرکت صفحه اينستاگرام شرکت صفحه آپارات شرکت بانک اطلاعات
شرکت حامیان صنعت کیمیا ,

امتیاز موضوع:
  • 40 رای - 3.38 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی نيروگاههای مقياس كوچک و خدمات شرکت
#1
معرفی نيروگاههای مقياس كوچک و توليد همزمان

فراهم كردن فضایی كه منجر به تولید مشترک برق و حرارت شود علاوه بر آنكه سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، این امكان را به وجود می‌آورد كه از فن‌آوری مناسب در جهت تولید برق بهره‌ لازم گرفته شود.
تولید مشترک برق و حرارت (Cogeneration) تولید همزمان برق با توان محوری و حرارت مفید، توسط یك سیستم، با استفاده از دو شكل مختلف انرژی مفید با به كارگیری یك منبع اولیه انرژی به شمار می‌آید.
این فنآوری برای نخستین بار در نیروگاههای سیكل بخاری استفاده شد، به طوری كه از بخار استخراج شده از سیكل برای مصارف گرمایشی كارخانه و واحدهای اطراف آن بهره گرفته می‌شد. اگرچه با این عمل راندمان اینگونه نیروگاهها اندكی كاهش می‌یافت ولی با تأمین حرارت مورد نیاز در مصرف سوخت تا حد زیادی صرفه‌جویی به عمل می‌آمد. در سالهای اخیر، كاربرد این سیستم‌ها كه بهره‌وری بالایی را در مصرف انرژی درپی دارد، به نیروگاههای بخار محدود نگشته و به سایر مولدهای تولید قدرت اعم از مكانیكی یا الكتریكی گسترش یافته است، به طوری كه امروزه می‌توان هر سیستم مولد قدرت را با هر اندازه و با هر كاربردی به صورت یك واحد مشترک طراحی كرد و بدین ترتیب علاوه بر تولید توان الكتریكی یا مكانیكی به وسیله دستگاه، بهره‌گیری از حرارتی اتلافی مولد یا موتور را به صورت انرژی گرمایی می‌توان قابل استفاده و امكان‌پذیر ساخت.
● آشنایی با مفاهیم سیستم‌های CHP
در دنیای امروز با توجه به نقش و اهمیت كاربرد این نوع سیستم‌ها در بعضی از صنایع كه به طور همزمان به انرژی الكتریكی و بخار فشار پائین جهت انجام فرآیندهای صنعتی نیاز دارند و نیز به دلیل نهادینه كردن فرهنگ كاربرد آنها، به جای اصطلاح (Cogenration) از عنوان ”سیستم‌های تركیبی حرارت و قدرت“ (CHP) و یا به عبارتی: Combined Heat & Power استفاده می‌شود.


مزايای احداث نيروگاه های مقياس كوچک


1- قابليت فروش برق به شبكه و ايجاد درآمد
با توجه به نياز كشور به سرمايه گذاری در زمينه توليد پراكنده برق، مشوق های مالی متعددی توسط وزارت نيرو برای سرمايه گذاری در زمينه توليد پراكنده قرار داده شده است كه توليد پراكنده برق و فروش انرژی الكتريكي به شبكه را به عنوان يك گزينه قابل ارزيابی برای مجتمع های صنعتی تبديل نموده است، اين حمايت های وزارت نيرو عبارت است از :
1) تامين هزينه های سوخت در قراردادهای تبديل انرژی و خريد تضمينی انرژی الكتريكي
2) بازگرداندن هزينه های انشعاب به مشتريان
3) حذف هزينه های ديماند از هزينه های مشتركين
2- افزايش قابليت اطمينان برای در دسترس بودن انرژی الكتريكي
با توليد انرژی الكتريكي در محل و كاهش عوامل موثر مانند شبكه های انتقال و توزيع و نيروگاه های بزرگ، خطای اين عوامل كمتر به مشتركين منتقل می گردد و مشترک از خاموشی های ناخواسته حتي در حد چشمک زدن برق آزاد می گردد. بدين ترتيب با پشتوانه توليد دائم انرژی الكتريكي در محل، تداوم تامين انرژی الكتريكي تضمين می گردد و مشترک می تواند از برقی با اطمينان بالاتر و با كيفيت مناسب تر بهره برداری نمايد.ضمن آنكه شبكه برق همچنان به عنوان پشتوانه توليد انرژی الكتريكي حضور خواهد داشت.
3- امكان بازيافت حرارت و توليد همزمان برق و حرارت
در این سیستم‌ها، انرژی شیمیایی سوخت به وسیله یك محرک اولیه (موتور یا توربین) آزاد شده و به توان مكانیكی در محور خروجی تبدیل شده و سپس محور محرک با یك ژنراتور كوپل شده و توان الكتریكی تولید می‌شود. با توجه به اینكه حداكثر راندمان موجود برای محرک اولیه دستگاه و مولد كمتر از ۵۰ درصد است،‌ در نتیجه بیش از نیمی از انرژی سوخت به صورت حرارت تلف می‌شود. بنابراین می‌توان با شناسایی منابع اتلاف حرارت یعنی گازهای خروجی از محرک اولیه و سیكل خنك‌كن روغن روغنكاری و با قراردادن مبدلهای حرارتی مناسب، گرمای اتلافی را به صورت حرارت با دمای بالا و قابل استفاده بازیافت كرد.
این نوع سیستم‌ها دارای بیشترین بهره‌وری درمصرف سوخت بوده و در حالیكه در سیستم‌های نوع مجزا، متوسط راندمان یك مولد برق در حدود ۳۵ درصد و متوسط راندمان یك بویلر ۹۰ درصد است، یك سیستم CHP با تولید همزمان برق و حرارت دارای راندمانی بیش از ۸۵ درصد خواهد بود، یعنی راندمان الكتریكی حدود ۳۵ درصد و راندمان حرارتی ۵۰ درصد خواهد بود.
راندمان حرارتی عبارت از انرژی حرارتی تولیدشده به انرژی سوخت مصرفی است. از دیدگاه اقتصادی، كاهش ۳۵ درصدی مصرف سوخت توسط این سیستم، كاهش هزینه سوخت مصرفی را در پی داشته و از دیدگاه ملی، صرفه‌جویی در مصرف سوخت، از طریق صادرات و فراهم كردن شرایط لازم، استفاده مفیدتر از سوختهای فسیلی را دربر دارد.
با توجه به دمای بالای گازهای خروجی از اگزوز، همراه با هر كيلووات انرژی الكتريكي توليدی نزديك به 2 كيلووات انرژی حرارتي برای مصارف گرمايش و سرمايش قابل بازيافت است و اين خود هزينه سرمايه گذاری و نيز هزينه سوخت و نگهداری واحد های سنتي تاسيسات حرارتي و تهويه مطبوع را كاهش می دهد.

[عکس: image002.jpg]
شماتيك كلی يك سيستم توليد همزمان برق و گرمايش و سرمايش

برای بازيافت حرارت، سيستم های متنوعي با کاربردهای مختلف وجود دارند. انتخاب سيستم مناسب در هر فرايند، با در نظر گرفتن عوامل متعددی صورت می گيرد. برخی از سيستم های بازيافت حرارت متداول عبارتند از:
- بويلرهای بازيافت حرارت
- لوله های حرارتي
- رکوپراتورها
- اکونومايزرها
- ...
بويلرهای بازيافت حرارت يکی از متداولترين سيستمهای بازيافت در کاربردهای CHP می باشد. در اين بويلرها، گازهای داغ حاصل از احتراق، پيش از اينکه وارد دود کش شوند، از ميان تعداد زيادی لوله های موازي که درون آنها آب جريان دارد، می گذرند. در نتيجه اين تبادل حرارت، آب تبخير شده و درون مخزن بخار جمع آوری می شود. پس از آن بخار توليد شده، در فرآيند توزيع می گردد.
اين بويلرها در اندازه های متفاوت و با ظرفيت دريافت 5/0 تا 500 مترمکعب در ثانيه محصولات احتراق ساخته می شوند. فشار و نرخ توليد بخار در اين بويلرها، به درجه حرارت و نرخ جريان گازهای داغ خروجی و نيز راندمان بويلر بستگی دارد.
همانطور که گفته شد اکونومايزر يکی ديگر از ديگر سيستم های بازيافت حرارت می باشد. اکونومايزرها مبدل های حرارتي هستند که در آنها هوا و آب با هم تبادل حرارت می کنند. کاربرد اصلی اين تجهيزات برای پيش گرم کردن آب تغذيه بويلرهاست، البته برای گرمايش آب فرايندی و يا توليد آب گرم مورد نياز برای گرمايش محيط نيز از آنها استفاده می شود. حرارت حاصل از توليد همزمان ميتواند بمنظور گرمايش ناحيهای يا در صنايع فرآيندی مورد استفاده قرار گيرد.
گرمايش ناحيهای شامل سيستمی است كه در آن حرارت بصورت متمركز توليد و به تعدادی مشتری فروخته ميشود. اين كار با استفاده از يك شبكة توزيع كه از آب داغ يا بخار بعنوان حامل انرژی حرارتي بهره ميبرد، انجام ميپذيرد. کاربرد اصلی گرمايش ناحيه ای در شهرک ها، پادگان های نظامي، شهرک های صنعتي، مناطق دانشگاهي، ساختمان های تجاري، هتل ها، بيمارستان ها و...می باشد.
برخی از مزايای استفاده از يك سيستم گرمايش ناحيهای به شرح زير می باشد:
1) افزايش راندمان: در واحدهای توليد همزمان برق و حرارت، تلفات به حداقل ميرسد. بازده كلی اين واحدها بين 80 تا 90 درصد خواهد بود، شکل زير يک سيستم موتور ژنراتور گازي فرضی با راندمان الکتريکی 44% را نشان می دهد. ملاحظه می شود که با بازيافت حرارت توليد شده به صورت آب گرم راندمان به 84% افزايش خواهد يافت.

راندمان کل يک موتور ژنراتور گازي در کاربرد به صورت توليد همزمان برق و حرارت
2) تأمين حرارت مطمئن و انعطاف پذيری: با توجه به اينكه واحدهای توليد همزمان از حرارت توليدی نيروگاهها استفاده ميكنند، توليد انرژی حرارتي در آنها بدون وقفه انجام ميشود. همچنين ميزان توليد برق و حرارت، با توجه به تقاضای آنها قابل تغيير است.
3) محيط زيست : بازدهی بالای اين واحدها، باعث ميشود توليد دی اكسيد كربن و ساير آلايندهها نظير تركيبات گوگردی و اكسيدهای نيتروژن به ازای توليد مقدار مشخصي انرژی الكتريكي در مقايسه با نيروگاه های موجود كاهش يابد
4) هزينههای كمتر : در توجيه پذيری واحدهای CHPبايد محدوديتهای مالی را بدقت لحاظ نمود. لازمست در هر ناحيه انرژيهای رقيب با واحدهای توليد همزمان مقايسه و تصميم گيری بدقت انجام پذيرد. معمولاً واحدهای توليد همزمان به سرمايه گذاری بيشتری نسبت به سيستمهای معمول تبديل انرژی نياز دارند. ولی بايد دقت داشت كه ميزان مصرف انرژی در آنها بسيار پايينتر است. بعبارت ديگر، هزينههای متوسط تبديل يك واحد انرژی در واحدهای CHP پايينتر از ساير روشهاست.
5) هزينههای پايينتر تعميرات و نگهداری: با توجه به اينكه برای استفاده از حرارت توليدی در يك واحد توليد همزمان، تجهيزات كمتری در هر ساختمان مورد نياز است، هزينههای تعميرات و نگهداری تجهيزات نيز كمتر خواهد شد.كاربرد سيستم های CHP

معیار اندازه این سیستم‌ها بر مبنای توان الكتریكی تولیدی آنها است كه در سه بخش تقسیم‌بندی می‌شوند كه به طور اعم اندازه‌های بیش از چند مگاوات در بخش صنعتی، كمتر از یك مگاوات در بخش تجاری و اندازه‌های كوچک در مصارف خانگی كاربرد دارد.
كاربرد این سیستم‌ها تنها شامل تولید برق و آب یا بخار كم فشار است و در اندازه‌های بزرگتر، از توان محور برای به كارانداختن كمپرسورهای چیلر، یخچالهای صنعتی و یا هوای فشرده و از حرارت حاصله برای گرم كردن مستقیم محیط، چیلرهای جذبی و حرارت مورد نیاز فرآیندهای صنعتی از قبیل خشک ‌كن استفاده می‌شود.
دو كاربرد مهم CHP برای حرارت مفید به شرح زیر است:
۱- گرمایش ناحیه یا بخش خاص (CHP/ DH)- مانند مناطق تجاری و مسكونی و یا به عبارتی: Combined Heat and Power/ District Heating
۲- استفاده در صنایع جهت انجام فرآیندها (CHP/ IND) و یا به عبارتی: Combined Heat and Power/ for industry
كه حالت اول به شبكه گرمایشی ناحیه‌ای كه حرارت تغذیه آن توسط آب داغ در دمای بین (۱۵۰ سانتیگراد- ۸۰ سانتیگراد) فراهم می‌شود ارتباط دارد و در حالت دوم نیز بخار داغ یا گازهای داغ (خروجی از توربین گاز یا بخار) گرمای مورد نظر را ایجاد می‌كند. باید اذعان كرد كه آب گرمی كه از كندانسور نیروگاهها خارج می‌شود و در بخش كشاورزی و استخر پرورش ماهی كاربرد دارد و نیز آشغالها و زباله‌هایی كه برای تولید توان الكتریكی به عنوان سوخت در نیروگاهها زباله‌سوز به كار می‌روند به عنوان حرارت مفید در این سیستم‌ها به شمار نمی‌آید. بنابراین، امروزه تبدیل و تغییر نیروگاههای موجود و یا طراحی نیروگاههای جدید CHP به منظور تولید حرارت مازاد به صورت مفید در دمایی بالاتر از نیروگاههای مرسوم مدنظر است.
اگرچه در كشورهای آمریكا و انگلستان طرحهای زیادی به منظور تولید توام حرارت و توان و استفاده از حرارت حاصله جهت انجام فرآیندها به صورت (CHP/ IND) وجود دارد و از نیروگاههای خاصی بدین منظور استفاده می‌شود، با این حال، كاربرد نوع (CHP/D H) این نوع سیستم‌ها در این كشورها نسبتاً محدود است، اما در چند كشور اروپایی تولید توام توان و حرارت برای كاربرد در گرمایش ناحیه‌ای استفاده وسیع‌تری دارد.
دامنه كاربرد موثر سیستم‌های CHP شامل موارد زیر است:
الف) تولید مشترك‌ درUtility از قبیل سرمایش و گرمایش منطقه‌ای
ب) تولید مشترک در صنعت: همانطور که گفته شد از سيستم توليد همزمان برق و حرارت می توان در برخی صنايع فرآيندی نيز استفاده کرد. تاريخ استفاده از سيستم توليد همزمان به صنايع مختلف به ويژه صنايع کاغذسازي، صنايع شيميايي انبوه و صنايعي که احتياج به حرارت و الکتريسيته فراوان دارند می رسد. در زير تعدادی از صنايعي که توليد همزمان برق و حرارت در آن با موفقيت به کار گرفته شده ذکر می گردد:
- صنايع کاغذ سازي
- فرايندهای توليد مواد غذايي
- صنايع نساجی
- صنايع داروسازي
- صنايع سراميک سازي
- صنايع سيمان و آجر سازي
- فرايندهای چوبی و تيرهای چوبی
- صنايع گلخانه ای و باغي
- صنايع پالايش نفت
- ...
ج) تولید مشترک در مؤسسات خانگی و تجاری نظیر: - بیمارستانها، دانشگاهها و هتلها
ضمناَ از این سیستم‌ها می‌توان در تأمین برق مورد نیاز و گرمایش واحدهای مسكونی از قبیل: آپارتمانها، برجها و نیز واحدهای مسكونی تك خانوار نیز بهره جست.
مشخصات یك سیستم CHP ایده‌آل در نصب و اجرا شامل موارد زیر است:
۱- نیاز مبرم به استفاده از توان الكتریكی.
۲- افزایش موارد كاربرد انرژی حرارتی نسبت به انرژی الكتریكی.
۳- وجود الگوهای بار پایدار و ثابت انرژی حرارتی و الكتریكی.
۴- طولانی‌بودن ساعات بهره‌برداری فرآیند.
۵- بالابودن قیمت برق شبكه یا عدم دسترسی به شبكه.
از طرف دیگر از انرژی حرارتی حاصله می‌توان به منظور خشك‌كردن، پیش گرم كردن، تولید بخار فرآیند، محرک تجهیزات بازیافت حرارت، تولید آب سرد، آب گرم، سیال داغ و مانند آن استفاده كرد. بنابراین در صنایعی كه نیاز مبرم به استفاده توأم از حرارت و توان احساس می‌شود، ظرفیت ایجاد تولید مشترک وجود دارد و با دارابودن مشخصات بالا می‌توان صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه انرژی بدست آورد و سیستم تولید مشترک مقرون به صرفه‌تری داشت.
در طی سالهای اخیر، با توجه به دامنه كاربرد سیستم‌های CHP و اشاعه فرهنگ استفاده از این نوع سیستم‌ها، شركتهای سازنده به منظور جلب رضایت مشتریان و سهولت عرضه، خرید و نصب این سیستم‌ها در اندازه كوچكتر از یك مگاوات آنها را به صورت پكیج شده تولید می‌كنند. بدین ترتیب علاوه بر اطمینان مشتریان از سلامت دستگاه در هنگام خرید، هزینه نصب، تعمیر و نگهداری آنها نیز كاهش پیدا می‌كند.
معیار اصلی در انتخاب صحیح اندازه CHP و نحوه استفاده از آن به نیاز واقعی مصرف‌كننده به برق و حرارت بستگی دارد و عدم رعایت این معیار هزینه‌های گزافی را هم در مرحله خرید و هم در زمان تعمیر و نگهداری دستگاه درپی خواهد داشت.

مزایای استفاده از مولد گاز سوز مقیاس کوچک از نگاه سرمایه گذار :

• عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد و امکان جذب مشارکت عمومی و سرمایه های متوسط .
• دوره ی احداث کوتاه
• مکان یابی آسان
• قابلیت کارکرد در فشار گاز شهری
• عدم نیاز به آب زیاد برای خنک سازی
• سهولت استفاده کاربردی بصورت CHP در قیاس با نیروگاههای بزرگ و متمرکز
• قابلیت حمل و جابجایی آسان
• قابلیت دوگانه سوز شدن ( استفاده از سوخت جایگزین در صورت قطع گاز )
• منبع جدید کسب درآمد با فروش مازاد انرژی مصرفی
• تولید همزمان برق و حرارت CHP /برق ، سرمایه و حرارت CCHP
• کاهش نگرانیهای ناشی از نوسانات قیمت برق برای نیروگاههای خود مصرف
• حالت عملکرد جزیزه ای
• حالت آماده بکار
• عملکرد موازی با شبکه
• امکان ساخت داخل و تولید محل در افق آینده در کشور
• در اختیار داشتن منبع تولید و تامین انرژی با ضریب حفاظتی بالا
• حذف تلفات انتقال و کاهش تلفات توزیع برق
• عدم انتشار آلاینده زیست محیطی
• افزایش قابلیت اطمینان برق رسانی
• بهبود کیفیت توان
• تاخیر و کاهش نیاز به سرمایه گذاری برای توسعه شبکه انتقال و توزیع
• تامین محلی توان راکتیو
• پیک سایی
• افزایش ذخیره شبکه
در راستای تحقق سیسات های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور ترغیب و تسهیل مشارکت خصوصی ، دستورالعمل توسعه مولد مقیاس کوچک به استناد ماده ۲۰ قانون برنامه چهارم توسعه تدوین و ابلاغ شده است .

۱- پرداخت پیش پرداخت خرید برق
- پیش پرداخت خرید برق تا ۱۵ درصد
- افزایش تا ۲۰ درصد میزان پیش پرداخت خرید برق در حالت فروش برق از طریق قرارداد دو جانبه
- افزایش تا ۲ برابر میزان پیش پرداخت فوق الذکر در صورت استفاده از مولدهای ساخت داخل
- تامین هزینه های برقراری انشعاب احداث تاسیسات لازم برای تامین گاز مولد از طریق پیش پرداخت و یا وجوه اداره شده
- تامین هزینه های اتصال مولد به شبکه های برق از طریق پیش پرداخت و یا وجوه اداره شده
۲- سرمایه گذار می تواند برای احداث مولد مقیاس کوچک ، همچون سایر طرح های تولیدی ( صنعتی ) و نیز سایر طرح های نیروگاهی ، از تسهیلات بانکی ( ریالی و ارزی ) استفاده کند .
۳- بازگرداندن حق انشعاب به قیمت روز ( در حدود ۱۰ درصد تامین مالی پروژه را شامل می شود )
۴- اجاره بلند مدت زمینهای پست برق
۵- عقد قرارداد تضمینی
- تضمین تامین سوخت مولد مقیاس کوچک ، برای ۹ ماه در سال آندسته که فقط انرژی الکتریکی تولید می کنند
- تضمین تامین سوخت مولد تولید همزمان ، کل ایام سال ( ۱۲ ماه ) آندسته که انرژی الکتریکی همراه با حرارت تولید می کنند CHP
- با مولد مقیاس کوچک – که موقعیت نصب و طراحی آن طوری است که :
الف ) امکان افزودن تاسیسات مورد نیاز برای بازیافت حرارت
ب ) امکان استفاده از حرارت بازیافتی در محل وجود دارد –
از نظر طول دوره ی تضمین تامین سوخت ، تا پایان سال ۱۳۹۳ ، مشابه مولد تولید همزمان رفتار خواهد شد .
۶- عرضه مستقیم برق
- امکان عقد ” قرارداد برق مصرف کننده ” با مصرف کننده های مورد نظر سرمایه گذار ( ترانزیت برق )
- هزینه ترانزیت رایگان
- تضمین تعهد تامین برق مصرف کننده طرف قرارداد سرمایه گذار از طریق عقد ” قرارداد تضمین تامین برق مصرف کننده ” با مدیریت شبکه
- تضمین خرید از مصرف کننده خود تامین ( مصرف کننده ای که در تاسیسات خود مولد نصب می کند )
۷- فروش به مدیریت شبکه
- فروش برق به نرخ تضمینی
- فروش برق به نرخ رقابتی
۸- حمایت از تعاونی ها
- مشارکت توانیر با تعاونی های احداث مولد مقیاس کوچک و تامین بخشی از کل منابع مالی آن
- امکان اجاره به شرط تملیک مولدهای دیزلی شرکت های توزیع نیروی برق به تعاونی ها
- امکان واگذاری توربین های گازی کوچک شرکت های برق منطقه ای به تعاونی ها ۰ به شرط استفاده از آنها برای تولید همزمان برق و حرارت )
- معرفی تعاونی ها مولد مقیاس کوچک به صندوق تعاون و یا نظام بانکی کشور برای دریافت وام
۹- اعطای حداکثر ۲۰۰۰ متر زمین بصورت بلاعوض به پروژه های احداث مولد مقیاس کوچک ( تفاهم نامه با شهرک های صنعتی )
۱۰- توسعه داخلی سازمان مولد مقیاس کوچک
- پیش خرید ۴۰۰ مگاوات از تولیدات کارخانه ساخت داخلی
- این میزان با توجه به نوع تکنولوژی و قیمت فروش مولد در ایران قابل افزایش می باشد .

الگوی پيشنهادی برای همكاریاين شركت آمادگی دارد، برای صنايع متقاضي، نيروگاه¬های مقياس كوچک و سيستم های بهينه سازي انرژی را احداث و راه¬اندازي نمايد، كه در آن صورت قادر خواهد بود خدمات زير را ارائه نمايد:
1) انجام مطالعات امكان¬سنجی و مشاوره
2) اخذ كليه مجوزهای مورد نياز جهت احداث مولدهای مقياس كوچک
3) مشاوره در زمينه تأمين مالی پروژه و اخذ وام
4) طراحي، تأمين تجهيزات
5) اجرا و راه اندازي نيروگاه های مقياس كوچک
در مرحله اول شرکت حامیان صنعت کیمیا به منظور ارزیابی دقیق پروژه و انجام مطالعات امکان سنجی برای احداث نیروگاه مقیاس کوچک با حداکثر استفاده از انرژی های اتلافی طی قراردادی اقدام به مطالعه شرایط حاضر و طراحی سناریوهای مختلف برای اجرای پروژه خواهد نمود.شرح خدمات مطالعات به شرح ذيل می باشد
.
مرحله (1) : بررسي نمونه سايت موجود و امکان سنجی
• دسته بندی مصارف و واحدهای مختلف موجود در هر سايت
• مطالعه مدارک و نقشه های واحدهای موجود در هرسايت و استخراج ميزان نياز انرژی
• تعيين انواع انرژی مورد نياز هر سايت با توجه به ماهيت واحد های موجود در آن ( مسكوني، تجاری و ...) با لحاظ كردن طرح توسعه احتمالی آينده
• تعيين نحوه تغييرات مصرف انرژی هر سايت
• جمع بندی مباحث نيازسنجی و تعيين اينكه در سايت مورد نظر، اجرای طرح توليد همزمان مورد نياز است يا خير. در صورت مثبت بودن نتيجه، مراحل ذيل نيز بعنوان امکان سنجی اجرای طرح در مورد سايت انجام خواهد پذيرفت.
• بررسي مسايل اجرائی شامل لوله كشی آب گرم ( يا بخار)، اتصال به شبكه برق، دسترسي به شبكه گاز و ...
• بررسي وضعيت كنونی سايت از نظر داشتن امكاناتي نظير سوله، نيروی فنی بومي، ابزارآلات، تاسيسات مربوط به نصب و راه اندازي و بهره برداری مولد و مانند آن.
• جمع بندی مباحث امکان سنجی و تعيين اينكه در سايت مورد نظر، اجرای طرح توليد همزمان ممكن است يا خير. در صورت مثبت بودن نتيجه، امتياز سايت (اولويت) بر مطالعه فوق تعيين می گردد.
• ارائه اطلاعات فوق در قالب معرفی فرصت سرمايه گذاری.
• بر اساس نتايج بند فوق، سايت توسط كارفرما برای ادامه مطالعات انتخاب خواهد شد.
مرحله(2): انجام بررسي های فنی و تعيين مشخصات طرح احداث، مولد در سايت(های) فوق
بخش اول: تعيين ظرفيت بهينه مولد مورد نظر و معرفی دستگاه ها و طرح كلی بازيافت حرارت
• تعیین ظرفیت مولد(های) مورد نیاز در هر سایت
• تعیین نحوه استفاده واحدهای مصرف کننده هر سایت از حرارت بازیافتی مولد و معرفی مناسبترین حالت بازیافت از دستگاههای مولد برق جهت دستیابی به راندمان حداکثر
• امکان سنجی بازیافت حرارت از مولد برق جهت مصرف در واحدهای موجود در هر سایت و بررسی توجیه پذیری آن از دیدگاه اقتصادی
• تعیین توان بهینه مولد(های) تولید همزمان با وجود سناریو های مختلفی نظیر حداکثر سازی راندمان مجموعه، کاهش هزینه تمام شده، تولید برق بیش از نیاز سایت و امکان فروش آن و ...
• ارائه نقشه جانمایی کلی مولدها در هر سایت جهت حداقل کردن هزینه های انتقال برق و گرما و با توجه به محدودیتهای فیزیکی
• تعیین دقیق نوع مولد، نوع دستگاههای تولید برق و ظرفیت بهینه هریک با توجه به مطالعات فوق و شرایط سایت(دما، رطوبت، ارتفاع) و نیاز موجود در هر سایت و انتخاب دستگاهها از تولیدات سازندگان مطرح
• معرفی مشخصات فنی کامل دستگاههای مولد برق انتخاب شده و سازندگان آنها و ...
بخش دوم: طراحی شبکه مورد نیاز
• مطالعه شبکه های گاز رسانی، برق رسانی، آب موجود در هر سایت و تعیین شبکه هایی که بایستی تقویت شده یا توسعه داده شوند.
• تهیه طرح اولیه اتصال خروجی الکتریکی مولد به شبکه برق منطقه و معرفی کمبودها و روش رفع آنها
• تهیه طرح کلی لوله کشی مورد نیاز بین مولد و مصرف کننده های حرارت موجود در سایت
مرحله (3): انجام بررسی های اقتصادی و تهیه اطلاعات لازم برای تشریح ابعاد سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران
• اخذ پیشنهاد فنی – مالی از سازندگان دستگاه ها و پیمانکاران نصب و اجرا و مطالعه و بررسی و مذاکره برای تکمیل آنها
• برآوردهای مالی سرمایه گذاری مورد نیاز کل اجرای طرح شامل خرید تجهیزات اصلی و لوازم جانبی، نصب، راه اندازی، بهره برداری، آموزش و ...
• تهیه گزارش های مالی و نحوه استفاده از تسهیلات دولتی، منابع تامین آن ، بانک عامل، میزان سود تسهیلات مذکور و معرفی راهکارهای قانونی جهت دستیابی به این تسهیلات، میزان آورده مورد نیاز سرمایه گذاران و ...
• پیش بینی درآمدهای طرح از زمان شروع بهره برداری تجاری از مولد تولید همزمان جهت اطلاع سرمایه گذاران.
• استخراج مدل مالی طرح برای اطلاع سرمایه گذاران شامل نرخ بازده داخلی (IRR)، دوره بازگشت سرمایه، نرخ بازده آورده (ROE) ، نقطه سربه سر، خالص ارزش فعلی کل سرمایه گذاری و ....
• تهیه کلیات برنامه زمان بندی دوره اجرای طرح برای هر سایت
• شناسايي منابع برای تأمين مالی پروژههای طرف قرارداد
• بررسی قوانین، شرایط و فرصتهای تأمین مالی و سرمایهگذاری
• عقد قراردادها و يا تفاهمنامههای لازم با سازمانهای مربوطه برای تأمين مالی پروژهها
• اقدامات اجرايي تأمين مالی پروژهها و شركتها از قبيل مذاكره، سفر، برگزاری نشستها و مراجعه به ادارات و سازمانهای مربوط، ...


مرحله 4: جمع بندی مطالعات و تهیه بسته های فنی – مالی سرمایه گذاری برای سایتهای مختلف
• جمع بندی مطالعات و تهیه گزارش تشریحی از بررسی های انجام شده در مراحل فوق با هدف تهیه، تکمیل و ارائه بسته های فنی – مالی سرمایه گذاری در احداث مولد مقیاس کوچک
• تهیه بسته های سرمایه گذاری
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما:

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، نبش خسرو، مجتمع الماس غرب، واحد 109

تلفن: 44277189 (021)

فکس: 44387366 (021)

پست الکترونیک: info@iranhsk-co.com

تمامی حقوق اين سايت متعلق به شرکت حاميان صنعت کيميا می باشد.

مطالب شرکت را در شبکه های اجتماعی دنبال کنيد.

صفحه فيسبوک شرکت صفحه توئيتر شرکت صفحه لينکدين شرکت صفحه تلگرام شرکت
صفحه گوگل پلاس شرکت صفحه اينستاگرام شرکت صفحه آپارات شرکت بانک اطلاعات