صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت نیروگاه مولد مقیاس کوچک (سیستم های CHP) مطالب مفید در حوزه نیروگاه های مقیاس کوچک استفاده از سیستم های تولید همزمان برق،حرارت و سرمایش(CCHP)در ساختمانها و تاسیسات شهری

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  مقاله پذیرفته شده  شرکت حامیان صنعت کیمیا در کنفرانس ملی مدیریت کلانشهر با رویکرد محیط زیست

   عنوان مقاله

  استفاده از سیستم های تولید همزمان برق، حرارت و سرمایش(CCHP)در ساختمانها و تاسیسات شهری 

  چکیده

  با توجه به افزایش روزافزون قیمت انرژی در کشور و اقبال صنایع برای مدیریت انرژی های اتلافی در فرایند تولید ،نیاز به انرژی الکتریکی به خوبی احساس میشود.از طرفی  در جامعه کنونی با توجه به انواع مصارف (خانگی، تجاری،….) نیاز به انرژی دارای رشدی سالیانه حدود 7% بطور متوسط در کشور می باشد. سیستم های تولید همزمان برق و حرارت مولدی است که  اتلاف حرارت  آن مستقیما مورد استفاده قرار می گیرد  و یا برای تولید آب گرم ، بخار و کاربردهای دیگربازیافت می شود و بازده الکتریکی موثر آن بیش از یک و نیم برابر متوسط بازده نیروگاههای حرارتی است . برخی از صنایع نیازمند تامین برق پایدار و حساس به قطع برق هستند که شامل بیمارستانها و مراکز درمانی و صنایع داروسازی و استریل  و کارخانجات سازنده مواد فاسد شدنی و غذایی و صنایع نساجی و……..  و در صورت قطع برق دچار خسارت های جانی  و مالی بسیاری می شوند.

   Combined Heat and Power Systems که به  اختصارCHP  نامیده می شود سیستم های تولید همزمان برق و حرارت هستند که از مزایای الکتریکی استفاده از سیستم های CHP میتوان به قابلیت فروش برق به شبکه و ایجاد درآمد ،افزایش قابلیت اطمینان برای در دسترس بودن انرژی الکتریکی و امکان بازیافت همزمان حرارت و تولید همزمان برق و حرارت اشاره کرد. از طرفی  مزایای استفاده از یک سیستم گرمایش ناحیه ای عبارتند از افزایش راندمان و کاهش تلفات در واحدهای CHP ،تولید انرژی حرارتی بدون وقفه اشاره کرد. از طرفی  بازدهی بالای این سیستم ها باعث می شود  تولید دی اکسید کربن و سایر آلاینده ها نظیر ترکیبات گوگردی و اکسیدهای نیتروژن به ازای تولید مقدار مشخصی انرژی الکتریکی در مقایسه با نیروگاهای موجود کاهش یابد.از سوی دیگر با استفاده از سیستم های CCHP میتوان سیستم سرمایشی بیمارستانها ،مجتمع مسکونی ، هتل ها و مجتمع های تجاری را تامین کرد.

  کلمات کليدي: سیستم تولید همزمان، برق ، حرارت و سرمایش، ساختمان، هتل ، بیمارستان، گلخانه و شهر

   

   

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.