در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان خوزستان

  صنعت ، معدن و تجارت استان خوزستان در یک نگاه

  خوزستان با مساحت ۶۴٬۰۵۷ کیلومتر مربّع در جنوب غربی ایران در جوار خلیج فارس و اروندرود  قرار دارد و مرکز استخراج نفت ایران است. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است.

  خوزستان از شمال به استان لرستان، از شمال شرقی به استان اصفهان، از شمال شرقی و شرق به استان چهار محال و بختیاری، از شمال غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس، و از غرب به کشور عراق محدود می‌شود. 

  خوزستان از جمله استان‌هایی است که در طول جنگ هشت ساله دچار آسیب و خسارت فراوانی شد. اشغال طولانی‌مدت برخی مناطق استان، موشک‌باران دایمی برخی شهرها و حملات هوایی و زمینی به شهرهای دزفول،بستان، هویزه ، سوسنگرد ، اهواز، شوش، شادگان، اندیمشک و بسیاری از مناطق دیگر، همه و همه باعث آسیب‌های فراوان به سرمایه‌های طبیعی و انسانی و زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن شدند.

  وجود مراکز علمی و فرهنگی همچون دانشگاه جندی شاپور در این استان دال بر اهمیت و رونق این خطه ارزشمند می باشد که استادان بزرگ دانش پزشکی را از یونان، مصر، هند و روم گرد هم آورده بوده است. پزشکان برجسته و ناماوری که به مداوای بیماران و تدریس دانشجویان رشته پزشکی در این دانشگاه مشغول بوده اند.

  مردم خوزستان با وجود تنوع فرهنگی و قومیتهای مختلف- که خود یکی از ویژگیهای این استان است- بتمامی مذهب شیعه دارند. غیراز شیعیان ، تنها در شهر اهواز عده قلیلی از پیروان حضرت یحیای ذکریا ( صابئین ) در حاشیه رود کارون سکنی دارند و اغلب به کار زرگری مشغولند.   

  ماهشهر هم اکنون بیشتر جنبه صنعتی به خود گرفته و تأسیسات عظیم و مهم پتروشیمی ، و شیمیایی و گاز، این ناحیه را به قطبی صنعتی در کنار دریا با برخورداری از آبراههای مناسب تبدیل نموده است که مقداری از نفت ایران از این ناحیه به کشورهای خارجی صادر می شود.

  خوزستان از حیث زمین و مرغوبیت خاک و حاصلخیزی، یکی از بهترین جلگه های ایران است که گاهی به دلیل ویژگیهای آب و هوایی می توان در سال دو بار محصول را در آن تولید نمود. فراوانی آب، وسعت و باروری خاک و تنوع طبیعی، این دیار را به جلگه ای زرخیز و پربرکت تبدیل نموده که در صورت استفاده صحیح و برنامه ریزیهای کشاورزی مکانیزه به تنهایی می تواند کشور را به لحاظ فرآورده های کشاورزی تأمین نماید و آنچه تاکنون در این استان به دست آمده با برخورداری از همان روش سنتی است که اگر بهره گیری صحیح از این امر صورت پذیرد، بزودی خوزستان نه تنها به « طلای سیاه » ( نفت ) بلکه به « طلای سبز » ( کشاورزی ) شهرت خواهد یافت. بی شک در کمتر استانی از ایران این همه رودخانه و آبهای پرخروش و مشرف بر دشتهای وسیع وجود دارد.

  کارون به عنوان بزرگترین رودخانه ایران با طول 850 کیلومتر از کوههای بختیاری سرچشمه گرفته و ضمن احیای زاینده رود اصفهان با پیچ و تابهای بسیار دو استان چهارمحال و بختیاری و خوزستان را در نوردیده و سرانجام به خلیج فارس می ریزد.کارون تنها رودی است که قابلیت کشتیرانی داشته رود کارون در صورتی که لایروبی گردد تا نزدیکی های شهر شوشتر می تواند قابلیت کشتیرانی داشته باشد.

  کرخه، جراحی، دز ، اروند، هندیان ، شاوور، بهمنشیر، « بهمن اردشیر » مارون، رود زرد، رود هندیجان، و رودهای متفاوت دیگر منابع عظیم و هرز آبهایی که در تمامی ایام سال دشتهای حاصلخیز استان را بی استفاده می گذارد منابعی هستند که در کمتر استانی یافت می شود که می توان از این آبها به منظور پرورش ماهیان و آبزیان استفاده نمود. وجود آبهای فراوان و استفاده شایان توجه از آنها می تواند صنایع شیلات را در این منطقه گسترش دهد. برپایی سدهای کارون 3 و 4 و سد کرخه و تأسیسات آبی که اخیراً از سوی دولت در جهت بهره گیری هر چه بیشتر از این نعمت خدادادی صورت پذیرفته گامهای موثر و ارزنده ای است که می تواند آینده این استان را در راستای تولید انرژی و آبیاری زمینهای بایر و بارور این استان قرار دهد و به کشاورزی گسترده آن یاری برساند. همچنین توسعه نخلستانها، زه کشی نخلستانهای قدیم، آبیاری و کانال کشی دشتهای خوزستان از هرز آب رفتن این آبهای غنی به دریاها جلوگیری می کند. اهمیت و روش به کارگیری آب، این « طلای سفید » اکنون در جهان معاصر به عنوان یکی از دستاوردهای علمی است که می تواند جای نفت و منابع دیگر را بگیرد و در واقع جنگ سالهای اخیر جنگ آبی و چگونگی برخورداری از این انرژی ارزشمند است.

  همچنین تنوع فرآورده های نباتی و وجود نخل ها، مرکبات ، گیاهان ، سبزیجات و کوهستانهایی که قابلیت پرورش زیتون را دارند و نیز نیشکر خوزستان که شهرتش در تاریخ به استناد نام خوزستان ( شکرستان ) به آفاق رسیده است. از نکته های قابل توجه دیگر استان محسوب می شود . گندم و جو و دانه های روغنی، برنج، اکالیپتوس ، گیاهان دارویی همه و همه استعداد بی نظیر این جلگه حاصلخیز را نشان می دهد که قابلیتهای فراوانی را در دل خود نهفته دارد. از سوی دیگر وجود امکانات ارتباطی، دسترسی به انرژی برق، آب، راه آهن و حمل و نقل آبی و حاصلخیزی خاک و صنایع پیشرفته در منطقه از جمله مواهبی هستند که می توانند این استان را به خطه ای خود کفا و بی بدیل تبدیل نمایند.

  موهبت دیگر این استان استعدادهای سرشار زیرزمینی است که یکی از مناطق غنی نفتی خاورمیانه و جهان به شمار می رود . چاههای نفتی بی شمار، گازهای متفاوت صنعتی و مایع، جدیدترین فرآوردهایی هستند که از نظر پیشرفتهای تولیدی و صنعتی، از جایگاه خاصی برخوردارند و خوزستان با عنایت ویژه طبیعی و شرایط اقلیمی، تمامی این مواهب را در دل خود جای داده است و می توان در یک جمله اذعان داشت که خوزستان نه تنها در عرصه فرهنگ و تمدن، نه تنها در عرصه مواهب خدادادی و طبیعی کشاورزی و آبیاری و نه تنها در وجود منابع عظیم زمینی و زیرزمینی بلکه از لحاظ صنعتی نیز سرآمد است و از اصلی ترین مناطق ایرانی است که صنعت و تکنولوژی در آن شکل گرفته که صنایع پتروشیمی، صنعت فولاد ،نورد لوله، صنایع و نیروگاههای تولید برق، صنایع شیمیایی و پالایشگاههای فرآورده های نفتی از آن شمارند.

  اما هنرمندان صنعتگر این استان از صنایع آفرینشگرانه انسانی نیز غافل نبوده اند و روستاییان صمیمی و خونگرم این دیار، تجلیات زیبا شناسانه خود را از ابزارهای کارآمد و زیبا با بهره گیری از مواد و عناصر پیرامون خود در قالب صنایع دستی، همچون: گلیم بافی، جاجیم بافی، حصیربافی، عبابافی، چوخابافی ، سجاده بافی، قالی بافی، و صنایع ریز و درشت دیگر به منصه ظهور رسانده و راهی بازارهای محلی کرده اند . البته شهرهایی همچون : دزفول ، شوشتر ، بهبهان ، رامهرمز ، تلاش بیشتری در این زمینه داشته و دارند.

  طبیعت زیبا، اماکن تاریخی و دیدنی، قومیت های مختلف فرهنگی، جاذبه های جهانگردی ، زمینه های اقتصادی و تجاری از جمله عواملی هستند که در خوزستان بوضوح، زمینه های رشد و تولید و سرمایه گذاری های صنعتی، کشاورزی و فرهنگی را نوید می دهد و سرانجام خوزستان سرزمینی دیگر است؛ سرزمین ایثار و شهادت، سرزمین مقاومت و حماسه، سرزمین نخلهای سوخته، سرزمین صفا و صمیمیت ، سرزمینی با دشت های سوخته که آغشته به خون شهیدان است . خوزستان دین عظیمی برگردن این مملکت دارد. خاک پاک این دیار تفته، رایحه دل انگیز هزاران شهید صادق را به مشام می رساند . در خاک گلگون خوزستان با وضو وارد شوید! اینجا سرزمین دیگری است …

  توانمندی های اقتصادی استان خوزستان

  استان خوزستان دارای 37 متقاضی از صندوق توسعه ملی میباشد.

  استان خوزستان داراي ويژگي هاي خاصي است كه در كمتر استاني از كشور چنين ويژگي هاي موجود مي باشد و همين ويژگي ها عاملي گرديده تا استان خوزستان متمايز از ساير استان ها ديده شود و فرصت هاي مناسبي را فراهم آورده تا سرمايه گذاران اعم از داخلي و خارجي براي سرمايه گذاري از اين فرصت ها استفاده نمايند كه در اين خصوص مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

  1.    منابع عظيم نفت و گاز:

  خوزستان رتبه اول را در كشور دارا مي باشد كه مي توان با ايجاد مجتمع هاي پتروشيمي و پالايشگاهي كوچك زمينه ايجاد فرصت هاي شغلي مناسب و پايدار را ايجاد نمود. در اين خصوص منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر از فاكتورهاي مناسب براي جذب سرمايه گذاران (داخلي و خارجي) برخوردار مي باشد كه دسترسي اين منطقه به آب هاي آزاد اوليت خاص خود را به اين موضوع بخشيده است.

  2. تاسيسات فولادي و ذوب آهن:

  استان خوزستان رتبه دوم را در صنايع فولاد و آهن در كشور دارا مي باشد كه سرمايه گذاري در احداث كارگاه هاي مدرن و ساير صنايع مصرف كننده توليدات صنايع مذكور باعث ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و حفظ وضع موجود مي گردد.

  3. وجود كشت و صنعت هاي مختلف:

  مزارع كشت و صنعت هاي متعدد نيشكر و غير نيشكري در سطح استان شرايط لازم را براي ايجاد واحدهاي توليد و كاغذ سازي، نئوپان و فيبر فشرده، خوراك دام، الكل سازي، توليد سركه، توليد قارچ از باگاس نيشكر و كارخانجات دستمال كاغذي مهيا نموده است.

  4. وجود رودخانه هاي پر آب كارون، كرخه، دز، زهره، مارون و جراحي:

  يك سوم از آب هاي جاري كشور در اين استان جريان دارد. از اين امتياز مي توان در جهت سرمايه گذاري در امر كشاورزي، تحصيل برق، حمل و نق، شيلات و گردشگري استفاده و سرمايه گذاران را در اين امر ترغيب نمود. اجراي پروژه هاي تامين آب اراضي غرب حوزه كرخه از محل سد كرخه، پتانسيل بالائي را جهت ايجاد فرصت هاي شغلي جديد و همچنين احداث واحدهاي توليدي كشاورزي فراهم آورده است.

  5. دسترسي به آبهاي آزاد و بين المللي:

  ارتباط اين استان با جهان خارج از اين طريق حاصل گرديده است و نتيجه آن ايجاد بنادر بزرگي همچون بندر خرمشهر، بندر آبادان، بندر امام خميني و بندر ماهشهر بوده است كه علاوه بر استان پتانسيل مناسبي را براي كشور ايجاد نموده است.

  6. وجود امكانات زيربنائي:

  شبكه منظم و گسترده حمل و نقل به عنوان اساس تجارت در اين استان ميا مي باشد، وجود اتوبان هاي احداثي، راه آهن و فرودگاه ها و بنادر از لازمه هاي سرمايه گذاري محسوب مي شوند كه اين استان از آنها برخوردار مي باشد. از طرف ديگر چنانچه طرح اتصال راه آهن خرمشهر به شهر بصره در كشور عراق به اجرا درآيد باعث خواهد شد تا از اين طريق استان با عراق و كشور سوريه و نهايتاً به درياي مديترانه متصل گردد و امكانات لازم براي صادرات و ارائه خدمات به اروپا از اين طريق فراهم آيد.

  7. همجواري خوزستان با بازارهاي مصرف جهاني (كشورهاي حاشيه خليج فارس):

  وجود شرايط نا مطلوب آب و هوائي در كشورهاي همجوار (حاشيه خليج فارس) زمينه هاي لازم براي جذب سرمايه گذاري در امور كشاورزي و صنعتي در استان خوزستان فراهم است.

  8. کشاورزی

  استان خوزستان از جهت پتانسيل و قابليت هاي كشاورزي در كشور بي نظير و در دنيا از نقاط ممتاز است . متوسط حجم آورد ساليانه آبهاي آن معادل 32 ميليارد متر مكعب ( يك سوم آبهاي جاري كشور ) است.  گفته مي شود از مجموع آبهاي استان 8/19 ميليارد متر مكعب آن در كشاورزي و شيلات استفاده خواهد شد كه بيش  از2 برابر مصرف فعلي است. سطح زير كشت آبي استان ساليانه به 3/1 ميليون هكتار حدود دو برابر فعلي قابل  گسترش است و به يمن شرايط اقليمش تا سه كشت در سال امكان دارد و توانسته يا مي تواند قطب توليد شكر، گندم، ذرت ، روغن ، خرما ، مركبات، گل و گياه ، شير،  گوشت ،  ماهي و ميگوي كشور باشد. گفته مي شود اين استان مي تواند توانايي 26% توسعه آتي كشاورزي كشور را يكجا به عهده بگيرد و 5/23 ميليون تن توليدات زراعي و باغي داشته باشد و فرآورده هاي دامي و شيلاتي آن 2 تا 9 برابر شرايط فعلي باشد . در اين گزارش سعي شده است اهم فعاليتها  و اقدامات سازمان نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي استان خوزستان اجمالا مورد بررسي قرار گيرد .

  خوزستان از حيث زمين و مرغوبيت خاك و حاصلخيزي، يكي از بهترين جلگه هاي ايران است كه گاهي به دليل ويژگيهاي آب و هوايي مي توان در سال دو بار محصول را در آن توليد نمود. فراواني آب، وسعت و باروري خاك و تنوع طبيعي، اين ديار را به جلگه اي زرخيز و پربركت تبديل نموده كه در صورت استفاده صحيح و برنامه ريزيهاي كشاورزي مكانيزه به تنهايي مي تواند كشور را به لحاظ فرآورده هاي كشاورزي تأمين نمايد و آنچه تاكنون در اين استان به دست آمده با برخورداري از همان روش سنتي است كه اگر بهره گيري صحيح از اين امر صورت پذيرد، بزودي خوزستان نه تنها به « طلاي سياه » ( نفت ) بلكه به « طلاي سبز » ( كشاورزي ) شهرت خواهد يافت. بي شك در كمتر استاني از ايران اين همه رودخانه و آبهاي پرخروش و مشرف بر دشتهاي وسيع وجود دارد.

  توليد خرما:

   استان خوزستان بزرگترين توليد كننده خرما در سطح كشور و سرمايه گذاري بر روي اين محصول و صنايع تبديلي آن از اهميت بالايي برخوردار است. بنابر نظارت كارشناسي پذيرفته شده بسته به نوع درخت خرما هر درخت ساليانه حدوداً 20 تا 30 كيلو خرما ميدهد. در حال حاضر ظرفيت توليد خرما در استان معادل 120000تن ميباشد كه در صورت ايجاد اصلاحات لازم در كاشت و داشت و برداشت درآمد و جذب سرمايه و ترغيب سرمايه گذاران در هيات سرمايه گذاري ارز فراواني را نصيب كشور خواهد داشت.

   وجود زمين هاي لازم در خصوص پرورش ماهي و ميگو:

  امكانات پرورش و تنوع ابزيان شامل ماهي هاي سردابي، گرم آبي و ميگوهاي پرورشي در آب هاي شيرين و امکانات سرمايه گذاري در طرح هاي جانبي اين فعاليت ها استعداد خاصي را به اين استان بخشيده است. اختصاص اراضي نامناسب چوبيده در آبادان به امر پرورش ماهي و ميگو و توسعه آن از پروژهاي اجرائي هيات سرمايه گذاري محسوب مي گردد.

  10. صنعت توريسم و گردشگري:

  استان خوزستان با دارا بودن آثاري با قدمت بيش از 10هزار سال قبل از ميلاد مسيح (ع) زمين هاي لازم براي سرمايه گذاري در امر گردشگري و جهانگردي را داراست وجود اثاري همچون معبد چغازنبيل در شوش، اشكفت سلمان و كول فرح ايذه ، كاخهاي داريوش و خشايار و همچنين تالاب هاي شادگان، هورالعظيم، آبشارها و آسياب هاي شوشتر و سد شادروان و بند ميزان زمين هاي مناسبي را براي باستان شناسان و جاهنگردان ايجاد نموده است.

  11. سازمان منطقه آزاد تجاري صنعتي اروند(آبادان-خرمشهر) پس از طي مراحل قانوني و تصويب مجلس محترم شوراي اسلامي در تاريخ 4/5/83، فعاليت خود را رسماً آغاز نمود. اين سازمان ، شهرهاي آبادان را که بدليل تاسيس پالايشگاه آبادان در سال 1912 ميلادي يکی از شهرهای بزرگ صنعتی کشور و خرمشهر را که بدليل وجود اولين بندر تجاري کشور از دير باز داراي موقعيتي ممتاز نسبت به ساير نقاط و شهر هاي بندري کشور بوده و همچنين جزيره زيبای توريستی مينو را تحت پوشش خود قرار داده و اکنون با تعيين اين منطقه با اين موقعيت ممتاز بعنوان منطقه آزاد تجاري و صنعتي ميرود تا به بزرگترين منطقه تجاری و صنعتی و گردشگری .خاورميانه تبديل شود .

  منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس به وسعت بیش از 165 کیلو متر مربع در محل تلاقی اروند رود و کارون و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت می باشد. این منطقه از دیرباز به دلیل وجود آب شیرین رودهای کارون و اروند، امکانات حمل و نقل جاده ای ، ریلی و دریایی از مناطق مرزی و نفت خیز کشور بوده ومنجر به ایجاد اولین پالایشگاه نفتی خاورمیانه و بزرگترین بندر تجاری کشور شده است. وجود زمین های حاصلخیز کشاورزی و صید آبزیان و فرهنگ خاص بازرگانی در مردم از دیگر ویژگی های بارز این منطقه است.همچنین زبان و فرهنگ و نسبتهای خویشاوندی مردم منطقه با کشورهای همجوار نیز از مزیتهای منحصر به فرد می باشد.

  لیست اولویتهای سرمایه گذاری استان خوزستان در سال96-95

  – طرحهاي پيشنهادي صنايع جانبي معدني قابل اجرا در خوزستان

  1.    فرآوري و تغليظ فسفات معدن كوه سفيد رامهرمز

  2.    فرآوري سلستين (سولفات استرانسيم) از معادن مرتبط در رامهرمز

  3.    توليد آجر سيليسي معدن چهين شوش

  4.    توليد آجر نسوز دولوميتي معدن چناره انديمشك

  5.    استحصال نمك از آب دريا

  6.    فرآوري و تصفيه نمك معدن (غذائي و طبي) از معادن نمك استان

  7.    فرآوري و استحصال منيزيم از تلخابه هاي درياچه هاي نمك در بندر امام

  – طرحهاي پيشنهادي صنايع نساجي و چرم قابل اجرا در خوزستان

  1.    پارچه هاي صنعتي (پارچه شمعي ، نايلون ، اكسفورد ، انواع پارچه روكش شده )

  2.    الياف اكريليك

  3.    الياف پلي استر

  4.    الياف ويسكوز ريون

  5.    پارچه رومبلي و صندلي خودرو (تار و پودي و ژاكارد)

  طرحهاي جانبي توسعه نيشكر و صنايع جانبي كود كمپوست از باگاس نئوپان از باگاس فيبرmdf &hdfاز باگاس توليد فورفورال از باگاس توليد خمير مايه از ملا

  طرحهاي پيشنهادي صنايع جانبي معدني قابل اجرا در خوزستان

  طرحهاي پيشنهادي صنايع جانبي معدني قابل اجرا در خوزستان

  نئوپان از باگاس

  كود كمپوست از باگاس

  شهرک های صنعتی ، ناحیه صنعتی، مناطق وِیژه اقتصادی و مناطق آزاد استان خوزستان

  ردیف    

  1    شهرک صنعتي آبادان 1

  2    شهرک صنعتي آبادان 2

  3    شهرک صنعتي اميديه

  4    شهرک صنعتي انديمشک 1

  5    شهرک صنعتي انديمشک 2

  6    شهرک صنعتي اهواز 1

  7    شهرک صنعتي اهواز 2

  8    شهرک صنعتي اهواز 3

  9    شهرک صنعتي اهواز 4

  10    شهرک صنعتي اهواز 5

  11    شهرک صنعتي ايذه

  12    شهرک صنعتي باغملک

  13    شهرک صنعتي بندر امام خميني (ره) 

  14    شهرک صنعتي بندر ماهشهر

  15    شهرک صنعتي بهبهان

  16    شهرک صنعتي خرمشهر

  17    شهرک صنعتي دزفول 1

  18    شهرک صنعتي دزفول 2

  19    شهرک صنعتي دزفول 3

  20    شهرک صنعتي رامهرمز

  21    شهرک صنعتي سوسنگرد

  22    شهرک صنعتي شادگان

  23    شهرک صنعتي شوش

  24    شهرک صنعتي شوشتر 1

  25    شهرک صنعتي شوشتر 2

  26    شهرک صنعتي مسجد سليمان 1

  27    ناحيه صنعتي جنت مکان گتوند

  28    ناحيه صنعتي چاه سالم اميديه

  29    ناحيه صنعتي دوکوهه انديمشک

  30    ناحيه صنعتي سردشت دزفول

  31    ناحيه صنعتي شلنگ آباد (22 بهمن)

  32    ناحيه صنعتي طالقاني رامهرمز

  33    ناحيه صنعتي مرعي دشت آزادگان

  34    ناحيه صنعتي منگشت باغملک

  35    ناحيه صنعتي هفتگل

   

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.