صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان های ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان سیستان و بلوچستان

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان سیستان و بلوچستان

   

  صنعت ، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در یک نگاه

   

  استان سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان در ناحیه جنوب شرق کشور واقع شده است . این استان 1210 کیلومتر مرز خاکی با دوکشور پاکستان و افغانستان و 370 کیلومتر مرزآبی در کرانه های شمالی دریای عمان و از شمال به استان خراسان جنوبی ، از جنوب به دریای عمان ، از شرق به کشورهای پاکستان و افغانستان و از غرب به استانهای هرمزگان و کرمان محدود شده است.

  مساحت استان 187502 کیلومترمربع است که 11.5 درصد از وسعت کشور را برمی گیرد. براساس سرشماری عمومی سال 1390 تراکم نسبی استان 12.5 نفر در هر کیلومترمربع بوده است که از این لحاظ یکی از کم تراکم ترین استان های کشور محسوب می شود. میزان این شاخص در سال 1385 برابر 13نفر در هر کیلومترمربع بوده است.

  کل مرزهای استان حدود 2/1580 کیلومتر یعنی معادل یک ششم از کل مرزهای جمهوری اسلامی ایران می باشد. طول مرزهای استان با کشور افغانستان نیز 288.5 کیلومتر یعنی معادل یک سوم از کل مرز ایران با افغانستان و طول مرزهای مشترک استان با کشور پاکستان 921.7 کیلومتر بوده که کل مرز مشترک ایران و پاکستان را تشکیل می دهد. طول مرزهای آبی استان با ساحل دریای عمان 370 کیلومتر است.

  استان سیستان و بلوچستان از دو منطقه متمایز تشکیل شده است :

  – منطقه بلوچستان (جنوب استان)،تنوع اقلیمی اش را با دریای عمان گره زده است. این وادی دارای طبیعتی کوهستانی می باشد. مناطق جنوبی استان با توجه به مجاورت با دریای عمان و بهره گیری از بادهای موسمی اقلیم متفاوتی دارند. بالا بودن میانگین دما و پایین بودن نوسانات آن از مشخصه های اساسی اقلیم منطقه است. با توجه به پایین بودن نزولات جوی و عدم وجود منابع برفی کوهستانی اکثر جریانات رودخانه ای، موقتی و فصلی بوده و در بخش وسیعی از استان منابع محدود آب های زیر زمینی تنها امکانات تامین آب محسوب می شوند. وجود مخروط آتشفشانی تفتان با 3941 متر ارتفاع در شمال بلوچستان مرکزی، شرایط اقلیمی متنوع و جالبی را فراهم آورده است. منطقه بلوچستان با 172305 کیلومترمربع وسعت و از شهرستانهای زاهدان ، میرجاوه ، خاش ، سراوان ، سیب و سوران ، مهرستان ، ایرانشهر ، سرباز ، دلگان ، نیکشهر ، قصرقند ، چابهار و کنارک تشکیل می گردد.

   

  – منطقه سیستان (شمال استان)، نگینی است برآمده از آبرفت های رودخانه هیرمند ، که بزرگ ترین دریاچه آب شیرین جهان را در خویش جای داده است. شریان حیاتی منطقه یعنی هیرمند نوسانات سالیانه قابل ملاحظه ای را نشان می دهد. وزش بادهای 120 روزه که از اواخر بهار تا پایان تابستان می وزد در تشدید نیاز و خشکی محیط موثر است. منطقه سیستان شامل شهرستانهای زابل ، زهک ، نیمروز ، هامون و هیرمند می باشد و 15917 کیلومترمربع مساحت دارد.

  همجواری استان با دو کشور افغانستان و پاکستان با وجود بازارهای مصرف بی رقیب از یک سو و شرایط خاص حاکم بر آن کشورها از سوی دیگر ، این استان را از اهمیت بسیاری برخوردار ساخته است

  از سوی دیگر منطقه سیستان در حال حاضر به دلیل مواجهه با خشکسالی های پی در پی و قطع آب هیرمند به دلیل عدم تمکین کشور مقابل به موافقت نامه های دو جانبه و عدم رعایت حق آبه جمـهوری اسلامی ایران ، دچار مشکلات و چالش های فراوانی در بخش های اقتصادی و اجتماعی خود گردیده است.

  ایجاد شرایط و امکانات لازم به منظور تغییر روند مذکور و حفظ و ماندگاری جمعیت به ویژه جمعیت جوان و تحصیل کرده در منطقه ، در برون رفت سیستان از مضعیت فعلی بسیار تاثیر گذار خواهدبود. اگرچه در سال های اخیر اقدامات بسیار ارزنده و مفیدی در این خطه برای جبران کاستی ها و مشکلات موجود انجام گرفته است ، لیکن برون رفت کامل از وضعیت موجود و برنامه ریزی برای توسعه اقتصادی منطقه ، نیازمند اقدامات و توجه بیشتری می باشد.

  با توجه به کاهش توجیه اقتصادی فعالیتهای کشاورزی به دلیل خشکسالی و کاهش توجیه اقتصادی از یک سو و وجود مرزهای طولانی و بازار تقریباً بی رقیب در کشورهای افغانستان و پاکستان از سوی دیگر ، بخش صنعت ، معدن و بازرگانی با بهره گیری از شرایط فوق می تواند موجبات توسعه اقتصادی منطقه ، ایجاد اشتغال و در نتیجه کاهش مشکلات و چالش های اقتصادی و اجتماعی موجود در منطقه گردد.

  همچنین این استان بعلت قرارگرفتن در کمربند فلززائی معدنی که از اروپا شروع و پس از گذشت از میناب و ارتفاعات جازموریان به سمت خاش و زاهدان ادامه می یابد، از منابع غنی معدنی در زمینه کانی های فلزی و غیرفلزی می باشد . مطالعات انجام شده نشان می دهــد که قابلیتهای مــعدنی از جمله توانمندیهای مهم توسعه استان بشمارمی آیند و بسیاری از کانسارهای فلزی و غیرفلزی شــناخــته شده ، می توانند مبنای صنایع بزرگ معدنی قرارگیرند . باتوجه به شرایط فعلی و لزوم استفاده از کلیه امکانات برای شکوفائی اقتصاد ملی ما را ناگزیر از شناخت این قابلیتها نموده و در بسیاری از موارد ، استفاده از آن حتی با وجــود محدودیـــتهای طبیعی بســیار منطــقی جلــوه می نماید.

  • جمله پتانسیلهـای معدنی مهـم استـان می تـوان به ذخائر قـابل توجهی از گـرانیت ( 199423 هزارتن ) ، مس ( 36054 هـزارتن ) ، کـرومیت ( 340 هـزارتن) ، تیتـانیوم ( 22714 هـزارتـن ) ، آهـن (193000 هـزارتن ) ، طلا ( 3669 هزارتن ) آنتیموان ( 160 هزارتن ) ، مرمر ( 11177 هزارتن) سنگ آهن ( 210869 هزارتن ) اشاره نمود . در مجموع ذخایر شناسایی شده استان معادل 1100000 هزار تن و رتبه 9 کشور و مجموع مجوزهای بهره برداری استان نیز 200 فقره می باشد که در کشور رتبه 18 را دارا می باشد .

  در بخش صنعت، استان دارای 1226 پروانه بهره برداری صنعتی بود که بصورت تقریبی در جایگاه 25 کشوری قرار دارد. مهمترین واحدهای صنعتی استان شامل کارخانه سیمان خاش و سیستان ، کارخانه نان رضوی ، کارخانه عمل آوری ماهی ، کارخانه کنسرو سازی ، کارخانه های سازهای فلزی ، کارخانه صنایع شیمیایی و سموم کشاورزی و …

  استان سیستان و بلوچستان دارای 19 متقاضی وام از صندوق توسعه ملی میباشد.

  توانمندی های اقتصادی استان سیستان و بلوچستان

  مرزی بودن استان موجبات برخورداری ازکیلومترها مرزآبی وخاکی(1100کیلومترمرزخاکی و300 کیلومترمرز آبی) جهت مبادلات مرزی وترانزیت کالا را مهیا می سازد

  – وجوددریای عمان درجنوب منطقه، دسترسی به آبهای بین المللی رامیسرمی سازد وشرایط جغرافیایی مناسبی رابرای توسعه بازرگانی مهیا میسازد.

   

  -وجود معادن و ذخایر غنی، بکر و متنوع از نوع کانی های باارزش دراستان ازقبیل کانسارهای فلزی مثل آنتیموان، کروم، منگنز، مس ، آهن ، سرب، روی، قلع،تنگستن، طلا، نقره ،نیکل و کانسارهای غیرفلزی نظیر: منیزیت، گل سفید، تالک ، سیلیس، گارنت، آندالوزیت، فلدسپات، کائولن و کرومیت و سنگهای تزئینی مرمر، مرمریت، تراورتن، گرانیت، پوزولان، آهک، گچ ، خاک رس ومارن از توانمندیها و ظرفیت های این بخش بعنوان بستری برای سرمایه گذاری های بخش خصوصی است.

  -برخورداری از استعدادهای شیلاتی و کشاورزی ممتازو منحصربفرد درزمینه آبزیان و تولید محصولات نوبرانه درجنوب استان، قابلیت استقرارصنایع شیلاتی و دریایی راامکان پذیر ساخته است.

  -بهره مندی اززیرساختهای نسبتا تجهیزشده بازرگانی و حمل ونقل نظیر منطقه آزادچابهار، بازارچه های مرزی وشبکه ارتباطی زمینی و دریائی مطلوب برای رساندن کالاهای صنعتی به بازارهای مصرف درداخل وخارج کشور

  -وجودپیشینه تولید برخی صنایع دستی (خامه دوزی، سوزن دوزی، سفال کلپورگان، قالی سیستان و …)

  .وجود 28 شهرک صنعتی وناحیه صنعتی که همه فعال می باشد.

  – وجود منطقه آزادتجاری صنعتی چابهار، تاسیسات بندری درکناردریای عمان، اسکله های موجودومزیت های سرمایه گذاری درمنطقه آزادتجاری چابهار که بشرح زیرمی باشد:

  – امکان سرمایه گذاری داخلی وخارجی بدون هیچگونه محدودیت

  – آزادی نقل وانتقال سرمایه بامنبع خارجی وسودحاصله

  – تضمین سرمایه گذاری داخلی وخارجی بدون هیچگونه محدودیتی

  – معافیت مالیاتی 10ساله برای درآمده

  – امکان استفاده ازنیروی انسانی متخصص خارجی درمنطقه

  – ورودآزادوبدون حقوق گمرکی ماشین آلات ، مواداولیه کارخانجات

  – امکان فعالیت سیستم بانکی براساس روابط بین المللی

  – قرارگرفتن استان درمسیر اکو وترانزیت ازآبهای آزاد به کشورهای همسایه وآسیای میانه ازتوانمندیهای ویژه استان است.

  – تکمیل وبهره برداری ازشبکه راه آهن کرمان زاهدان(که بعنوان حلقه طلایی شبکه سراسری آسیا تلقی می گردد.)

  – شبکه های وسیع حمل ونقل دریائی وجاده ای ، ریلی وهوائی

  – وجودسیلوها ، انبارها ووسردخانه های مناسب وامکان توسعه آنها

  – مرزمیلک بعنوان مرزرسمی مبادلات تجاری باافغانستان وترددمسافر

  – تاسیسات بندری چابهارواسکله های موجود درآن منطقه

  – راه آهن زاهدان پاکستان

  – کریدور ترانزیت کالای جنوب به شمال

  – وجودحداقل 5 فرودگاه فعال درسطح استان وشرکت های هواپیمایی دراستان

  – وجوددانشگاههای متعدد درسطح استان باتعدادبالغ بر130هزاردانشجو بابیش از 46 مرکز آموزش عالی

  – مراکزآموزش فنی وحرفه ای درسطح استان

  – پتانسیل نیروی کارجوان

  – وجود7 گمرک درسطح استان

  – فعالیت 90 شرکت تعاونی مرزنشینی

  – وجود7 بازارچه مرزی که گمرک در آنها مستقر و فعال می باشد.

  قابلیتهای سرمایه گذاری در استان سیستان و بلوچستان

  1.موقعیت جغرافیایی ویژه و مناسب استان به جهت استقرار در کنار آبهای آزاد بین المللی خارج از تنگه هرمز، برخورداری از 1100 کیلومتر مرز خاکیبا کشور های پاکستان و افغانستان و 300 کیلومتر مرز ساحلی در کنار دریای عمان ،نزدیکی مناطق ساحلی استان با کشورهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان ،شبه قاره هند وکشور های آفریقائی.

  2.شرایط ممتاز استان برای تصدی نقش بازرگانی ملی و ترانزیت خارجی میان اروپا و آسیای مرکزی با آبهای شرقی وجنوبی و شاخ آفریقا.

  3.اقلیم مناسب کشت محصولات سود آور صادراتی (خرما،مرکبات، موز ،انبه )،دشتهای هموار و اراضی مستعد در شمال و جنوب استان و امکانات ایجاد صنایع وابسته به محصولات گرمسیری.

  4.اراضی و اقلیم مناسب در سواحل جنوبی برای توسعه فعالیتهای شیلاتی و صیادی( پتانسیل حدود 140 هزار تن صید انواع ماهی)، اراضی مستعد پرورش میگو و توسعه صنایع وابسته (بالغ بر 42هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو در 22 سایت مطالعه شده با تولید بیش از 1071 تن میگو در سطح زیر کشت 394 هکتار)، وجود 8 بندر صیادی، بالغ بر 2399 فروند شناور صیادی با 23595 نفر صیاد د رمنطقه چابهار و کنارک ،29 کارخانه کنسرو سازی، 23 عمل آوری و بسته بندی ماهی و میگو، 23 واحد سرد خانه و انجماد، 36 واحد یخسازی و 8 واحد شناورسازی.

  5.وجود معادن نسبتا غنی گشوده و ناگشوده فلزی و سهم بالای استان در برخورداری از این معادن و امکان توسعه فعالیت های معدنی و قرار داشتن استان بر روی کمربند فلزائی و معدنی جهان که از یوگسلاوی تا پاکستان ادامه دارد با ذخایر معدنی مانند کرومیت ،مس ،منگنز ،سرب و روی ،قلع ،تنگستن ،طلا و کانسارهای غیر فلزی نظیر تالک ،منیزیت ،گل سفید ، سیلیس،فلدسپات،کائولن و سنگهای ساختمانی بویژه گرانیت وجود بیش از 400 هزار تن گارنت با عیار 40% ،10 میلیون تن آندالوزیت ،5 میلیون تن فلدسپات ،130 هزار تن سیلیس با عیار% 8/99 و 43 هزار تن آنتیموان .

  6.پتانسیلهای معدنی حوزه تفتان و امکان استقرار کارخانجات چینی و کاشی و سرامیک درمحدوده تفتان و شهرستان خاش.

  7.اقلیم مناسب برای توسعه فعالیت های گردشگری در سواحل دریای عمان و دامنه ها ی تفتان و

  8.وجود نهادهای مهم اقتصادی و توسعه ای در سطح استان بویژه منطقه آزاد چابهار با امتیازات ویژه برای سرمایه گذاری تولیدی و خدماتی، وجود 7بازارچه مرزی فعال در طول نوار مرزی استان با کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان، همچنین 90 شرکت تعاونی فعال مرز نشین،طرح توسعه محور شرق به عنوان یکی ازابزار های مهم اعمال سیا ست های منطقه ای .

  9. وجود بیش از 46 مرکز آموزش عالی با بالغ بر 130 هزار دانشجو و مراکز آموزش فنی و حرفه ای د رسطح استان.

  10.صنایع کشتی سازی در چابهار و وجود کشتی های مدرن صید و صیادی پرساینر .

  11.وجود تاسیسات زیر بنائی مهم ا زجمله شبکه های وسیع حمل و نقل جاده ای،دریائی ،ریلی و هوائی (وجود حداقل 5 فرودگاه فعال در سطح استان و شرکت های هواپیمائی در استان)،سد پیشین و

  12. قابلیت ها و ظرفیت های جدید از جمله پتانسیل نیروی کار جوان و تحصیلکرده و مطالعات موجود منطقه ای.

  13.فعالیت 2 پایانه مرزی میلک و میرجاوه به عنوان مرز رسمی مبادلات تجاری با افغانستان و پاکستان در زمینه تردد مسافر و کالا.

  14.وجود 7 گمرک در سطح استان در زمینه صادرات و واردات.

  15.بهره مندی از نزدیکترین مسیر به کشورهای آسیای میانه جهت ترانزیت کالاهای بین المللی و انتقال محصولات و شاهراه ترانزیت کالا از جنوب به شمال .

  16.وجود 28 شهرک صنعتی وناحیه صنعتی که همه فعال می باشد.8 ناحیه صنعتی در دوردوم سفر ریاست جمهوری مصوب شده است

  17.وجود اسکله های مهم کشتیرانی (اسکله نصب سریع شهید بهشتی ، اسکله شهید کلانتری ، اسکله ایران بندر )

  18.اتصال استان و مرز پاکستان به شبکه راه آهن سراسری کشور درآینده نه چندان دور . دراین شرایط استان میتواند تبدیل به پل ارتباطی ریلی اروپا به آسیای جنوب شرقی شده و این امر مهمترین مزیت نسبی منطقه درتوسعه صنعتی محسوب خواهد شد.

  19.تنها بندر مهم کشور در سواحل دریای عمان وشرق تنگه هرمز ، بندرچابهاراست که مزیت بزرگی درراه توسعه صنعتی استان می باشد.

  20.اقلیم مناسب واعتدال هوا در زمستان شرایط مناسب برای کاشت محصولات نوبرانه وصادراتی رافراهم کرده است ( این قابلیت ، امکان برداشت دو بار محصول را درسال فراهم آورده است).

  21.هوای مطبوع در فصل سرد سال در بسیاری از مناطق استان بویژه در ساحل دریا از دیگر مزیت های نسبی استان برای توسعه فعالیت های گردشگری محسوب میشود.

  22.انرژی خورشید وباد ( ازجمله مزیت های نسبی استان برای جایگزینی انرژی خورشید وانرژی باد بجای انرژی فسیلی الکتریکی ).

  شهرک های صنعتی ، ناحیه صنعتی، مناطق وِیژه اقتصادی و مناطق آزاد استان سیستان و بلوچستان

  ردیف

  1 شهرک صنعتي ايرانشهر

  2 شهرک صنعتي ايرانشهر کارگاهي

  3 شهرک صنعتي چابهار(2)

  4 شهرک صنعتي خاش

  5 شهرک صنعتي زابل (محمدآباد)

  6 شهرک صنعتي زاهدان

  7 شهرک صنعتي زاهدان 1

  8 شهرک صنعتي زاهدان 2(کارگاهي)

  9 شهرک صنعتي سراوان

  10 شهرک صنعتي سرباز

  11 شهرک صنعتي کنارک

  12 شهرک صنعتي نيکشهر

  13 ناحيه صنعتي اديمي

  14 ناحيه صنعتي بريس

  15 ناحيه صنعتي پسابندر

  16 ناحيه صنعتي دلگان

  17 ناحيه صنعتي زابلي

  18 ناحيه صنعتي زهک

  19 ناحيه صنعتي سوران

  20 ناحيه صنعتي ميانكنگي

  21 ناحيه صنعتي نگور

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.