در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان استان خراسان جنوبی

  صنعت ، معدن و تجارت استان استان خراسان جنوبی در یک نگاه

  استان خراسان جنوبی یکی از استان‌های ایران است. این استان در شرق ایران واقع شده و مرکز آن، شهر بیرجنداست. استان خراسان جنوبی، با مصوبه مجلس شورای اسلامی و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان، در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد.

  مساحت این استان ۱۵۱٬۱۹۳ کیلومتر مربع است که از این نظر سومین استان ایران است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت آن برابر با ۷۶۸٬۸۹۸ نفر می‌باشد و از این نظر ۲۸اُمین استان کشور است.

  استان خراسان جنوبی، دارای ۱۱ شهرستان، ۲۵ بخش، ۶۱ دهستان و ۲۸ شهر است.

  استان خراسان جنوبی دارای 8 متقاضی وام از صندوق توسعه می باشد

  صنعت :

  کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید ماشین‌آلات و تجهیزات، وسایل نقليه موتوری، محصولات فلزی، تجهیزات حمل و نقل، اکسید منیزیم، محصولات لاستیکی و پلاستیک، ماشین‌آلات و دستگاههای برقي، محصولات کاني غيرفلزي، کاغذ و محصولات کاغذي، ابزار پزشكي و اپتيكي، ساعت، راديو و تلويزيون، فلزات اساسي، چوب و محصولات چوبي، منسوجات، مبلمان و صنایع غذایی و آشامیدنی در سطح استان و نيز در ۵ شهرک صنعتی در بیرجند، فردوس، قاین، نهبندان و سربیشه مشغول فعالیت می‌باشند. همچنین به تازگی خبر از افتتاح کارخانه شمش منیزيم در شهرستان فردوس به گوش مي‌رسد.

  قالی‌بافی، سفالگری، رنگرزی، آهنگری، مسگری، حصیربافی، سبدبافی، نمدمالی، زیلوبافی، پارچه بافی، نوغانداری، ریسندگی، گلیم بافی، جاجیم بافی، زرگری، دباغیو سوزن‌دوزی، از جمله صنایع دستی استان خراسان جنوبی هستند.

  معدن :

  این استان دارای پتانسیل بالایی در بخش معادن مي‌باشد به طوري که داراي تنها ذخاير منیزیت ایران(شهرستان بیرجندو شهرستان سربیشه(،بزرگ‌ترین ذخیره و تنها معدن آزبست ایران (معدن حاجات نهبندان)بوده و ذخایر و معادن مهم بنتونیت(شهرستان سرایان، سه قلعه) ، گرانیت)بیرجندو سربیشه(، گل سفید)بیرجند)، بازالت(شهرستان سربیشه)در خراسان جنوبی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. یکي ديگر از مهمترين معادن اين استان، معدن مسقلعه زری واقع در جنوب غرب این استان(خوسف)است که به علت عیار طلای بالای آن در سطح جهان شناخته شده است.

  معادن ولاستونیت، کائولن، تراورتن، فلدسپات، بوکسیت، مارن، گچ، آهک، دولومیت، مرمریت، خاک صنعتی، سنگ لاشهو توفاز دیگر معادنی هستند که در این استان در حال بهره‌برداری هستند.

  کشاورزی :

  استان خراسان جنوبی رتبه اول تولید محصولات باغی زرشکو عناب و رتبه دوم تولید زعفران و پنبه را در سطح ایران داراست. همچنین این استان، ششمین تولیدکننده اناردر بین استان‌های ایران است و شهرستان فردوس پس از شهرستان‌های ساوه و نی‌ریز، سومین تولیدکننده انار در ایران است. پسته، بادام، سیب، گلابی، به، گیلاس، آلبالو، زردآلو، هلو، خرما، توت، شاتوت، گردو، انجیرو سنجداز دیگر محصولات باغی این استان است.

  در بخش محصولات زراعی، این استان در تولید چغندرقند، رتبه هشتم کشور را داشته و همچنین گندم، جو، پنبه، حبوبات، محصولات جالیزی و گیاهان علوفه‌ای در این استان کشت مي‌شوند.

  در بخش دامپروری، پرورش مرغ گوشتی و تخم‌گذار، گاو شیری و گوشتی، گوسفند، بز و شتر به صورت سنتي و صنعتي انجام مي‌پذيرد.

   

  توانمندی های اقتصادی استان استان خراسان جنوبی

  توانمندیهای بخش صنعت و معدن استان

  صنعت

  استان خراسان جنوبي از نظر تمرکز صنايع يکي از کم تراکمترین استانهاي کشور مي باشد، به طوري که در سال 1393، تنها 73 کارگاه صنعتي دارای 10 نفر کارکن و بيشتر یعنی تنها حدود 59/0 درصد از کل کارگاههاي صنعتي کشور (42780 کارگاه) و 44 درصد از کل شاغلان این کارگاها در استان مشغول به فعالیت بودهاند.

  معدن

  استان خراسان جنوبي آمیزه ای از انواع سنگ های آذرین، رسوبی و دگرگونی مربوط به سنین مختلف زمین شناسی است که همین سنین مختلف، بروز فازهای مختلف کوه زایی و به تبع آن کانی زایی را سبب گردیده است. این تنوع، شکل گیری تعداد قابل توجهی از کانی های اقتصادی (فلزی، غیرفلزی و سنگ های ساختمانی) را در اقصی نقاط استان باعث شده که رتبه هشتم کشور را به لحاظ معادن داراست. مهمترین ماده های معدنی استان در رتبه اول ذغال سنگ، منیزیت و خاک های نسوز و در مرحله بعدی بنتونیت وگرانیت را می توان برشمرد. البته معادن گرانیت سبز، کرومیت و سنگ آهن، مرمریت و بازالت منشوری با توجه به اهمیتی که دارند به کشور های مانند چین، عراق، ترکیه، ارمنستان، اروپا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس صادر می شوند.

  واحدهاي صنعتي استان

  وضعیت واحدهاي صنعتي استان نشان میدهد از لحاظ تعداد واحد صنعتی در سال 1393 برابر 479 واحد صنعتی میباشد که نسبت به سال 1391 9 درصد افزایش داشته است. و از لحاظ سرمايه مجوز در سال 1393 برابر 7702206 ميليون ريال میباشد که نسبت به سال 1391 ،29 درصد افزایش داشته است.

  وضعیت فعالیت های کشاورزی در استان

  عمدهترين محصولات زراعي استان گندم، جو، پنبه، زعفران، چغندر قند، سیب زمینی، حبوبات، محصولات جاليزي و نباتات علوفهاي و عمده ترین محصولات باغی زرشک، زعفران، عناب، پسته، هسته دار، زیتون، سيب، انار، خرما، انگور، سنجد و گل نرگس می باشد.

  مزایا و قابلیت های توسعه بخش کشاورزی استان

  1- استقرار استان در مسیر شمال جنوب و شرق غرب و تأثیر آن در تمامی ابعاد توسعه بویژه کشاورزی.

  2- وجود مزیت¬های نسبی برخی تولیدات کشاورزی به ویژه رتبه اول در تولید زرشک و عناب، رتبه دوم در تولید زعفران، رتبه پنجم در تولید گل نرگس و محصولات دامی مثل وجود چرخه کامل تولید گوشت مرغ، ذخایر غنی ژنتیکی دامی.

  3- امکان استفاده از دشت¬ها و حاشیه کویر در پرورش دام نظیر شتر (حدود 15 درصد جمعیت شترکشور) و گوسفند بلوچی با تولید پشم بسیار مرغوب و بز کرکی با تولید کرک با ارزش اقتصادی بالا و همچنین تولید برخی محصولات کشاورزی سازگار.

  4- برخورداری از دانش بومی و سنتی در استفاده بهینه از منابع آب و خاک و اختصاص مقام اول کشوری در تعداد قنوات.

  5- امکان تشکیل و راه اندازی شرکت های سهامی زراعی و مراکز آموزش کشاورزی و مرکزتحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی به منظور پرورش نیروی انسانی متخصص و اجرای طرح های تحقیقاتی مناطق خشک و بیابانی.

  توانمندیهای امور زیر بنایی استان

  وضعیت راه های استان

  پيشرفت و توسعه يافتگي هر منطقه بستگي به اقتصادي ترين محورهاي ارتباطي به ويژه حمل و نقل جاده¬اي، ريلي، هوايي و دريايي دارد كه بدينوسيله در كوتاه ترين زمان ممكن و با كمترين هزينه عرضه توليدات آن حوزه به بازارهاي پيرامون خود و رفع نيازمندي هاي جامعه درون آن انجام پذيرد. از اين رو هرگونه سرمايه گذاري در اين زمينه مي تواند بازده خوبي به همراه داشته باشد.

  راه زمینی

  وجود مرز مشترك طولاني با كشور جمهوري اسلامي افغانستان و عبور حمل و نقل ترانزيتي به افغانستان و كشورهاي آسياي ميانه از مسير راه هاي اين استان، وجود بازارچه ها و پايانه هاي مرزي موجود در استان، قرار گرفتن استان در مسير كريدور شمال- جنوب و شرق غرب و وجود زمینه جابجایي كالاهاي ترانزيتي، استقرار در مسير شبكه بزرگراه هاي آسيايي و امكان استفاده از سرمايه گذاري بين المللي در توسعه شبكه حمل و نقل منطقه، وجود معادن متعدد در استان و نياز به حمل و نقل مواد معدني و وجود مراكز متعدد صنعتي و برخورداري از بخش هايي از صنايع با عملكرد ملي و منطقه اي.

  راه هوایی

  در حال حاضر پرواز های برنامه ای فرود گاه های استان در هفته شامل پرواز های داخلی فرودگاه بین المللی بیرجند به مقصد تهران و مشهد( 22 نشست و برخاست) ، فرودگاه طبس به مقصد تهران ( 4 نشست و برخاست) و پرواز های خارجی از فرودگاه بین المللی بیرجند به مقصد جده و نجف (4 نشست و برخاست) می باشد.

  راه آهن

  در بخش ریلی و راه آهن، علیرغم موقعیت ژئوپولتیکی استان خراسان جنوبی برای حمل و نقل ترانزیتی به افغانستان و کشورهای آسیای میانه، حدود 315 کیلومتر از راه آهن بافق مشهد در شهرستان های طبس، بشرویه و فردوس وجود دارد كه از آنجائیکه مهمترین عامل توسعه در استان خراسان جنوبی پتانسیل های معدنی و یا احداث صنایع می باشد و علیرغم تصویب و تأکید هیأت محترم دولت در سفرهای استانی در خصوص اجرای اتصال بیرجند به راه آهن سراسری، تاکنون مطالعات توجیهی، فنی و اقتصادی حدفاصل زاهدان بیرجند و اتصال به راه آهن سراسری انجام شده و کمیسیون ماده 32 آن اخذ گردیده و در حال حاضر شروع این پروژه مهم مستلزم تأمین منابع دولتی با سرمایه گذاری داخلی و خارجی می¬باشد.

  منطقه ویژه اقتصادی بیرجند

  اين منطقه در دو قطعه زمین که يکي از آنها در زميني به مساحت730 هکتار در فاصله 18 کيلومتري شمال شرقي شهر بيرجند در نزديکي فرودگاه بين المللي بيرجند احداث شده است و در حال حاضر مراحل تأمين و برنامه ريزي زير ساخت ها و جذب سرمايه گذار براي مشارکت در رونق منطقه ويژه اقتصادي درحال پيگيري مي¬باشد و ديگري به مساحت 100 هکتار در مرز ايران و افغانستان در ميل 78 در حال احداث مي باشد.

  برخی از مزیت ها ومشوق های سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند :

  1- وجود فرودگاه بين المللي بيرجند بعنوان مرز مجاز هوايي در مجاورت منطقه ويژه اقتصادي

  2- وجود گمرک و پايانه مرزي ماهيرود ( ميل 78) در فاصله 195 کيلومتري منطقه ويژه اقتصادي

  3- همسايگي استان خراسان جنوبي با کشور افغانستان و فاصله 310 کيلومتري منطقه ويژه اقتصادي بيرجند با شهر فراه مرکز ولايت فراه کشور افغانستان

  4- فراهم بودن زمين، آب، برق ، گاز، راه ارتباطي و زيرساختهاي مخابراتي و IT در منطقه ويژه اقتصادي بيرجند

  5- عبور بزرگراه شهيد کلانتري از مجاورت منطقه

  6- اشخاص حقيقي وحقوقي كه در منطقه به كار توليد كالا وخدمات فعاليت دارند، براي فعاليت در محدوده منطقه از پرداخت هر گونه عوارض معمول در كشور معاف ميباشند.

  7- امور مربوط به اشتغال نيروي انساني، روابط كار، بيمه و تأمين اجتماعي در منطقه بر اساس مقررات مصوب و جاري در مناطق آزاد تجاري – صنعتي خواهد بود.

  8- مبادلات بازرگاني منطقه با خارج از كشور و يا با ساير مناطق ويژه اقتصادي و مناطق آزاد تجاري- صنعتي پس از ثبت در گمرك از حقوق گمركي، سود بازرگاني و كليه عوارض ورود و صدور تحت هر عنوان معاف بوده و مشمول محدوديتها و ممنوعيتهاي مقررات واردات و صادرات به استثناي محدوديتها و ممنوعيتهاي قانوني و شرعي نميشود.

  9- ورود كليه ماشين آلات خط توليد و لوازم و قطعات مورد مصرف در منطقه از خارج كشور، اعم از نو و مستعمل مجاز و از پرداخت هرگونه حقوق و عوارض گمركي معاف ميباشد.

  10- عدم نياز به ثبت سفارش براي ورود كليه مواد اوليه و قطعات خارجي به منطقه و نيز براي ورود محصول توليدي از منطقه به داخل كشور.

  11- صادرکنندگان کالا ميتوانند از داخل کشور کالاي خود را به منطقه صادر نمايند و در فرصت مناسب به کشور مورد نظر خود ارسال کنند. اين قبيل صادرکنندگان ميتوانند از مزاياي مشوقهاي صادراتي كشور نيز برخوردار شوند.

  12- صاحبان کالا ميتوانند از کليه مبادي ورودي کشور نسبت به ترانزيت کالاي خود به منطقه ويژه اقتصادي اقدام نمايند و گمرکات مرزي موظفاند پس از ارائه درخواست صاحبان کالا، نسبت به تشريفات ترانزيت با فراهم نمودن تسهيلات لازم براي اين قبيل صاحبان کالا اقدام کنند.

  13- منطقه ويژه اقتصادي، با فراهم كردن امكان تخليه، بارگيري، نگهداري و حراست كالا در اماكن مسقف و روباز، اين امكان را فراهم ميكند تا بازرگاناني كه بنا به دلايلي كالاهاي آنها در گمركات مرزي معوق مانده، بتوانند كالاهاي رسوبي خود را بدون محدوديت جهت مرجوع نمودن آن با تشخيص مديريت منطقه، به اين منطقه ارسال و از تسهيلات آن استفاده كنند.

  14- حضور گمرك منطقه به منظور ترخيص كالا و ارائه خدمات لازم و سهولت ترخيص توسط گمرك منطقه در مواقع حساس بازار، ميتواند به عنوان امتيازي براي تجار محسوب گردد.

  15- کليه سرمايهگذاران ميتوانند بدون هيچ گونه محدوديتي نسبت به تأسيس شرکت در منطقه به هر ميزان سهم براي مشارکت با شریک خارجی، اقدام کنند.

  16- نحوه پذيرش و ورود و خروج سرمايه خارجي و سود حاصل از آن به منطقه و چگونگي و ميزان مشاركت شریک خارجی در فعاليتهاي منطقه بر اساس قانون تشويق و حمايت سرمايه گذاري خارجي انجام خواهد شد.

  گمرکات و بازارچه های مرزی

  استان خراسان جنوبي با حدود 331 كيلومتر مرز مشترك با كشور افغانستان از دير باز به لحاظ قرار داشتن در مسير جاده ابريشم در مبادله كالا و تجارت از اهميت خاص و ويژه اي برخوردار بوده و تجار ايراني همواره كالاهاي اساسي همسايگان خود را در نوار مرزي بخصوص افغانستان را تأمين می نموده اند. يكي از مهمترين مزيت هاي تجاري استان نسبت به ساير استان هاي همجوار ويژگي خاص ژئوپليتيكي و بيشترين مرز مشترك با كشور افغانستان و نيز وجود چهار بازارچه مرزي فعال و همچنين قرار گرفتن اين استان در كريدر شمال- جنوب- شرق به غرب كشور مي باشد.

  گمرکات و بازارچه های استان به شرح ذیل می باشند:

  گمرک بیرجند

  گمرک ماهیرود

  بازارچه مرزي ماهیرود (ميل78 )

  بازارچه مرزي يزدان

  بازارچه مرزي دوكوهانه

  بازارچه مرزي گلورده ( ميل 73)

  توانمندی های بخش میراث فرهنگی استان :

  – وجود بیش از 1189 اثر تاریخی شناسایی شده در سطح استان و ثبت بیش از 719 اثر تاریخی،فرهنگی،طبیعی و معنوی در فهرست آثار ملی کشور.

  – وجود بیش از 12 باغ تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور

  – وجود کتیبه ها و سنگ نگاره های با ارزش بالای تاریخی از دوران های بسیار گذشته بخصوص در کال جنگال،کوچ، ماخونیک و …

  – وجود محوطه ها و تپه های تاریخی با بیش از 5 هزار سال قدمت در سطح استان

  – تنوع و تعدد آثار و مجموعه های تاریخی و قابلیت احیاء و بهره برداری آنها

  – وجود قلاع تاریخی و استحکامات دفاعی سنگی بویژه قلاع اسماعیلیان

  – وجود بافت های تاریخی و فرهنگی شهری و روستایی اصیل از جمله بافت تاریخی شهر بشرویه و بیرجند و بافت های روستایی فورگ، خور، ماخونیک، بیدسکان و …

  مزیت هاو توانمندی های استان در حوزه صنایع دستی:

  -امکان گسترش کارگاه های تراش سنگ های قیمتی با توجه به ذخایر معدنی مناسب در استان و کشور افغانستان و دسترسی به بازار فروش مناسب از طریق مرز کشور همسایه ( افغانستان).

  – وجود تعاونی های تولیدی توانمند در استان منجمله شرکت تعاونی جاجیم بافت هزار گل قهستان شرکت تعاونی روستایی زنان خراشاد شرکت تعاونی بانوان و مرزداران نهبندان

  – تنوع تولیدات در صنایع دستی استان من جمله انواع پارچه های سنتی، گلیم و سفره آردی، جاجیم و محصولات تکمیلی، رودوزی های سنتی، سبدبافی، قالی و قالیچه، معرق چوب و …

  – افزایش فروش صادرات محصولات صنایع دستی از طریق ایجاد بسته بندی های مناسب، بازاریابی اینترنتی، شرکت در نمایشگاه های خارجی و …

  – شناسایی و تجمیع کارگاه های خانگی در برخی رشته های خاص و بالا بردن کیفیت محصولات از طریق استانداردسازی کارگاه ها

  – تکمیل زنجیره تولید محصولات صنایع دستی از طریق تقویت خوشه های صنایع دستی در استان

  – امکان برپایی بازارچه های دائمی صنایع دستی در شهرستان های استان با اولویت مرکز

  – با توجه به شهرت جهانی فرش ایران یکی از قطب های بافت قالی در ایران استان خراسان جنوبی است.

  لیست اولویتهای سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی در سال96-95

  فرآوری زرشک وکنسانتره زرشک

  خدمات سردخانه ای دو منظوره

  فراوری خرما

  کارخانه خوراک مرغ آماده شامل(ناگت مرغ، شنسیل مرغ،مرغ سوخاری،همبرگر مرغ و…)

  فرآوری گیاهان دارویی

  شهرک گلخانه ای (20 هکتاری)

  کشتارگاه صنعتی طیور

  احداث پروژه 100 مگا واتی خورشیدی فتوولتائیک متصل به شبکه

  نیروگاه گازی 5 مگاواتی با تکنولوژی بازیافت حرارت CHP

  احداث مولدین مقیاس کوچک

  ایجاد نیروگاههای تجدید پذیر خورشیدی

  ایجاد نیروگاه­های تجدید پذیر بادی

  احداث نیروگاه سیکل ترکیبی فردوس

  احداث تصفیه خانه فاضلاب

  اصلاح شبکه و بهره برداری از شبکه توزیع آب

  شهرک های صنعتی ، ناحیه صنعتی، مناطق وِیژه اقتصادی و مناطق آزاد استان خراسان جنوبی

  1 شهرک صنعتي بيرجند

  2 شهرک صنعتي سنگ سربيشه

  3 شهرک صنعتي طبس

  4 شهرک صنعتي فردوس

  5 شهرک صنعتي قاين

  6 شهرک صنعتي نهبندان

  7 ناحيه صنعتي بشرويه

  8 ناحيه صنعتي خضري(شهيد كاوه)

  9 ناحيه صنعتي خوسف

  10 ناحيه صنعتي سرايان 1

  11 ناحيه صنعتي سربيشه

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.