در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921
   بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان ایلام
  صنعت ، معدن و تجارت استان ایلام در یک نگاه
  استان ایلام با مساحتی حدود 19086 کیلومتر مربع در یک منطقه کوهستانی و مرتفع واقع شده است. این استان در غرب و جنوب غربی کشور در میان رشته کوه های کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس قرار دارد و از شمال به کرمانشاه، از جنوب به خوزستان، از شرق به لرستان و از غرب به کشور عراق محدود شده است.
  ایلام به لحاظ آب و هوایی دارای ویژگی های خاصی نسبت به دیگر مناطق کشور است؛ به عبارت دیگر، فصول سال در ایلام چنان به هم آمیخته شده اند که نقاط گرمسیری و سرد سیری و معتدلش در آغوش هم بوده و از یکدیگر جدا نیستند. در حالی که در مناطق شمالی استان هوا سرد و کوه ها سفیدپوشند؛ هوای گرم و طبیعت بکر و سرسبز مناطق جنوبی استان پذیرای گردشگران و مسافران طبیعت است. با توجه به اینکه تا سه دهه پیش در حدود 50 درصد مردم ایلام به صورت عشایری زندگی کرده و اکنون نیز بافت قابل توجهی از ترکیب جمعیتی ایلام به زندگی عشایری اختصاص دارد؛ زمینه های گسترش توریسم عشایری و روستایی به صورت بالقوه در استان مطرح است.
  استان ایلام دارای 25 متقاضی وام از صندوق توسعه ملی میباشد.
   
  منابع اقتصادي
  توليدي
  * صنعت
  با وجود گذشت يك دهه از عمر صنعت نوپاي ايلام ، هرچند گامهاي براي رسيدن به مرز توسعه پايدار صنعتي در اين استان برداشته شده است اما كافي نبوده است .
  ايلام بنا به دلايلي از جمله بي مهري رژيم ستم شاهي و محروميت نسبي از برنامه هاي محروميت به علت مواجه مستقيم با دفاع مقدس و پس از آن با زسازي كند سازه هاي تخريب شده در جريان جنگ تحميلي از پائين ترين ميزان اشتغال و توليد صنعتي در كشور برخوردار است .
  در حاليكه نگاه ويژه دولت در سالهاي اخير به استان ايلام سبب شده است برخي دست اندركاران روند رشد صنعتي آن را اميدوار كننده ارزيابي كنند ، اما در عين حال هنوز معتقدند تا نقطه مطلوب فاصله بسيار است .
  بر اساس آمارهاي موجود سهم كنوني ايلام ا زتوليد صنعتي كشور كمتر ازنيم درصد است.
  كل كارگاههاي صنعتي 10نفر كاركن و بيشتر استان 26كارگاه است كه1075نفر در آنهامشغول به كار بوده و ارزش افزوده آنها 140483ميليون ريال گزارش شده است. سهم استان ايلام از كل كارگاههاي كشور،شاغلين و ارزش افزوده آنها بترتيب 16/0درصد و1/0درصد است كه از نظر تعداد و شاغلين در بين استانهاي كشور آخر و ارزش افزوده29است.
  در استان ايلام 7شهرك صنعتي مصوب وجود دارد. كه مساحت آنها563هكتار است از اين شهركها 3شهرك صنعتي فعال و 4شهرك در دست اجرا بوده و عمليات زيربنائي آنها شروع شده است.
  مهمترين واحد فعال صنعتي استان كارخانه سيمان ايلام بوده و هم اكنون پتروشيمي و 4كارخانه سيمان در استان در دست اجرا مي باشند.
  * كشاورزي
  وجود 350هزار هكتار زمين زراعي و قابليت ايجاد تنوع در توليدات كشاورزي و دامداري ناشي از گوناگوني شرايط جغرافيائي و اقليمي،وجود جنگلها و مراتع مستعد،داشتن ظرفيتهاي قابل توجه در پرورش دام و طيور و امكان ايجاد صنايع وابسته نقش و جايگاه اين استان را در اين صنعت به خوبي نمايان مي سازد و مي طلبد كه دولت و مسئولين نگاه ويژه اي به اقتصاد كشاورزي استان داشته باشند.
  از مجموع كل اراضي قابل كشت استان212هزار هكتار آن زير كشت محصولات زراعي و باغي است از اين مقدار 54/2درصد به كشت باغات و 46/97درصد به زراعتهاي سالانه اختصاص دارد.
  سطح زير كشت محصولات سالانه استان 206242هكتار است كه 5/29درصد آن آبي و مابقي ديم مي باشد.
  سهم استان ايلام از كل اراضي زير كشت محصولات سالانه كشور 66/1درصد است و از اين نظر در بين استانهاي كشور رتبه20 دارد.
  كل سطح زير كشت باغات و قلمسانهاي استان 6160هكتار است كه 025/0درصد از كل كشور شامل مي گردد و در رتبه آخر در بين استانهاي كشور قرار دارد.
  كل توليدات محصولات زراعي استان 640هزار تن است كه حدود8/1درصد از توليدات كشوري بوده و در بين استانهاي كشور رتبه 20را به خود اختصاص داده است. همچنين كل توليد محصولات باغي استان حدود 10هزار تن گزارش شده است .
  توليد گندم استان 188 هزار تن بوده كه 79/1 درصد از كل توليد كشور را شامل مي گردد و از اين نظر در بين استانهاي كشور در رتبه 19 قرار دارد .
  عملكرد درهكتارآبي و ديمي دراستان به ترتيب 3655 و640 كيلو گندم ودركل كشور 3827 و1187 كيلو گرم بوده است .
  كل دام استان حدود 11/2 ميليون راس برآورد مي گردد و همچنين 320 واحد صنعتي پرورش دام و طيور در استان فعال مي باشند . توليد محصولات عمده دامي استان ( گوشت قرمز ، گوشت مرغ ، شير ، تخم مرغ و عسل ) 73 هزار تن است كه 77/0 درصد از توليد كشور را شامل مي گردد.
  سرانه توليد گوشت قرمز و گوشت مرغ استان از متوسط كشوري بيشتر ، اما سرانه توليد شير و تخم مرغ آن كمتر مي باشد سهم استان ايلام از توليد گوشت قرمز كشور 4/1 درصد ، شير 58/0 درصد ، گوشت سفيد 57/1 درصد و تخم مرغ 61/0 درصد است كه در بين استانهاي كشور به ترتيب رتبه هاي 23، 29، 26، 22 را دارا مي باشد .
  72 واحد پرورش ماهي با 720 تن توليد سالانه در استان فعال هستند .
  زير بنايي

  *انرژي

  استان ايلام فاقد نيروگاه فعال توليد برق است و نيروگاه برق آبي سيمره با ظرفيت توليد سالانه 850 گيگا بايت در دست اجرا مي باشد .
  تعداد مشتركين برق استان 114 هزار مشترك بوده كه 41/85 درصد خانگي ،66/3 درصد عمومي ، 6/0 درصد صنعتي ، 8/0 درصد كشاورزي و 54/9 درصد تجاري مي باشد .
  كل فروش برق استان 589 هزار مگاوات ساعت بوده كه 42/41 درصد خانگي ، 32/26 درصد عمومي، 1/14 درصد عمومي ، 1/14 درصد كشاورزي ، 3/7 درصد صنعتي ، 6/5 درصد تجاري و مابقي روشنايي بوده است .
  سهم استان از كل مشتركين برق و فروش برق در سطح كشور به ترتيب 61/0 و 47/0 درصد بوده و دربين استانهاي كشور به ترتيب داراي رتبه 29 و آخر است .
  تعداد كل روستاهاي داراي برق استان 536 روستاست كه 1/1 درصد از كل كشور را شامل مي گردد . استان ايلام فاقد شبكه گاز رساني است و مصرف گاز آن به صورت مايع تامين مي گردد . بالغ بر 6780 تن در سال است . مصرف فراورده هاي نفتي استان 472 هزار متر مكعب است كه 66/0 درصد كل كشور را شامل مي گردد . از كل ذخاير نفت و گاز كشور به ترتيب 4/3 درصد و 11درصد در محدوده استان ايلام قرار دارد و بعد از استانهاي خوزستان و كهگيلويه و بوير احمد در رتبه سوم در بين استانهاي كشور قرار دارد .
  *ارتباطات
  كل تلفن هاي منصوبه استان ايلام 132478 تلفن بوده كه 100237 تلفن آن به مشتركان واگذار شده و مشغول به كار مي باشد سهم استان از تلفن هاي منصوبه و مشغول به كار كشور به ترتيب 62/0 درصد و 56/0 درصد بوده و در بين استانهاي كشور داراي رتبه 25 و29 است .
  487 روستاي استان داراي ارتباط تلفني است كه 11/1 درصد كشور را شامل شده و رتبه آن 28 است .
  57012 تلفن همراه در استان مشغول به كاراست كه 38/0 درصد كشور بوده ودربين استانهاي كشور رتبه آن 28 است .در استان ايلام 7 اداره ،11 دفتر پست شهري ،35 نمايندگي پستي ، 190 دفتر مشترك روستايي ، 2 آژانس شهر ،163 صندوق پستي شهري و 103 صندوق پستي روستايي مشغول ارائه خدمات پستي مي باشند .
  يك مركز راديويي با قدرت 100 كيلو وات با پوشش 100/0 درصد در استان مشغول به كار است 3057 ساعت توليد و 3747 ساعت پخش برنامه راديويي و 713 ساعت توليد و 2056 ساعت پخش فعاليت سيماي استان بوده است .
  *حمل و نقل
  استان ايلام يك هزاره و425 كيلومترراه اصلي وفرعي درمسيراستانهاي كرمانشاه ، لرستان ، خوزستان وكشورعراق دارد.
  با اين حال نبود پروازهوايي منظم ، نداشتن خطوط ريلي و راه مناسب مهمترين عامل بازدارنده استان براي دستيابي به توسعه همه جانبه است .
  استان ايلام جزو معدود استانهاي كشور است كه حتي يك متر بزرگراه ندارد .
  نداشتن راه مناسب ، بزرگترين مانع جذب سرمايه گذاري براي رسوب سرمايه در اين استان است .
  سخت گذر بودن محورهاي ارتباطي و جاده اي و نبود پرواز منظم و فقدان خطوط ريلي باعث شده است كه كمتر سرمايه گذاران رغبت چنداني براي اجراي طرح در اين استان كه در بن بست جغرافيايي واقع شده نداشته باشند .
  از مجموع راههاي استان 47 درصد آن راه اصلي و 53 درصد راه فرعي مي باشد .
  9/1 درصد راههاي كشور در استان قرار دارند و تراكم راه اصلي و فرعي در استان 64/7 و در كشور 96/4 مي باشد و رتبه استان از نظر طول راههاي اصلي و فرعي در بين استانهاي كشور 25 است .
  طول كل راههاي روستايي استان 1400 كيلومتر است كه 5/54 درصد آن آسفالته درحاليكه در سطح كشور 2/53 درصد راههاي روستايي آسفالته است .
  استان ايلام فاقد خطوط ريلي است و يك فرودگاه داخلي در آن فعال است .
  بازرگاني
  استان ايلام با 430 كيلومتر مرزمشترك با عراق بهترين شرايط براي تردد زواروصدوركالاي ايراني به كشورعراق است . سرنگوني حكومت بعث باعث شد كه مرز ايلام با عراق به عنوان پر رونق ترين مكان براي تردد زوارو صدوركالا به كشوري كه هم تقاضا كننده باشد موقعيت ممتاز فراهم نمايد . و مي طلبد كه مسئولين استان قدر اين موقعيت ممتاز را بهتر جهت حل مشكل و معضل بيكاري استان دانسته واز آن نهايت استفاده نمايند شرايط جديد اقتصادي ناشي از سقوط رژيم عراق مي طلبد كه دولتمردان با نگاه ويژه به اين وضعيت ، تحصيلات مناسبي را براي زايران عتبات عاليات و صدور كالاي غير نفتي به عراق در مرز مهران در استان ايلام ارايه دهند .
  نزديكي استان ايلام به شهرهاي مذهبي عراق ، وجود امنيت كامل ، نزديكي فاميلي ومذهبي دست به دست هم داده است تا كليه زوار ايراني و عراقي و حتي مسئولان امنيتي و سياسي دو كشور خروجي مهران را بهترين مسير براي تردد خود انتخاب كنند .
  – مرز عراق از دير باز منبع تهديد و توطئه و تخريب براي ايلام ويران بوده و به تحقيق يكي از علل اصلي فرار سرمايه و فقدان سرمايه گذاريهاي صنعتي بخش خصوصي و حتي دولتي در ايلام مسئله همجواري با عراق است ، اما شرايط جديد افقي از تبديل " اين تهديد به فرصت " را براي ايلام پديد آورده است .
  ذكر برخي اطلاعات مي تواند افق روشنتري را در اين زمينه پيش روي ما بگذارد .
  – شهر مرزي مهران در استان ايلام با حدود 230 كيلومتر فاصله با بغداد نزديكترين شهرمرزي كشور به پايتخت عراق و عتبات عاليه اين كشور است .
  – فرودگاه ايلام نزديكترين فرودگاه مرزي كشور به فرودگاه بغداد است .
  از حيث سنخيت مذهبي بين اهالي استان ايلام با ساكنان استانهاي همجوار حد فاصل بغداد و عتبات عاليات ( واسط ، ميسان ) همنوايي كامل وجود دارد و همگي اين مردمان هم مذهب هستند .
  اين شرايط و توجيه ها باعث شده است كه مردم مشتاق زيارت عتبات عاليات عراق بدون هدايت بخش رسمي و به صورت كلي مرزهاي ايلام به ويژه مهران را مسير اصلي خود براي عزيمت به عراق انتخاب كنند . بنحوي كه حتي قبل از گشايش رسمي مرز مهران ، هزاران نفر از اهالي كشور از طريق غير قانوني و خود جوش از مرزهاي ايلام به عراق عزيمت كردند و طي چند ماه گذشته پس از گشايش مرز و بازارچه مرزي مهران روزانه صدها زائر و بازرگان از طريق مرز مهران به عراق عزيمت مي كنند .
  بازتاب اين وضعيت مرزي تاثيرجدي بر بخش بازرگاني استان گذاشته به طوريكه باعث تماس اعضاي اتاق هاي بازرگاني عراق با اتاق بازرگاني ايلام گرديده است .
  مردم و مسئولان دستگاههاي اقتصادي استان به اين نتيجه رسيده اند كه حتما" بايد در وضعيت صدور كالا به كشور عراق فعاليت هاي بيشتري انجام گردد و توان پتانسيل اين بخش افزايش يابد .
  دو بازارچه مرزي در محدوده استان به تصويب رسيده اند كه بازارچه مهران هم اكنون فعال است و سالانه از آن ميليونها دلاركالا به عراق صادر مي شود و تا حدودي رونق نسبي داشته است وهنوز به مرزتكامل خود نرسيده است . وديگري بازارچه موسيان است كه هم اكنون در دست اجرا است .
  با نكداري
  بانك هاي استان 8 بانك تجاري و تخصصي بوده كه داراي 182 شعبه و 125 باجه فعال مي باشند .
  مانده سپرده بانكهاي استان 2460861 ميليون ريال كه 38/0 درصد كشور مي باشد . كل تسهيلات اعطاي بانكهاي استان 2836605 ميليون ريال و 47/0درصد كشور است .
   

  مزیتهای سرمایه گذاری در استان استان ایلام

  • وجود منابع غنی نفت وگاز وزمینه ایجاد صنایع پایین دستی گاز ، نفت وپتروشیمی
  • وجود کانی های غیر فلزی نظیر بیتومین ، کلسیت در سطح استان وامکان بهره برداری وتولید وفرآوری آنها با ارزش افزوده بالا
  • وجود چندین سد بزرگ ومنابع آبی ودشت های وسیع وآماده جهت زراعت ، باغبانی، دامپروری و زمینه ایجاد صنایع تبدیلی تکمیلی بخش کشاورزی در قالب کشت وصنعت
  • تکمیل بودن زنجیره صنایع نساجی
  • فراهم بودن زیر ساخت های صنعتی در سطح کلیه شهرستانها ( شهرک ها ونواحی صنعتی ) جهت واگذاری به سرمایه گذاران
  • وجود گمرک بین المللی مهران وتسهیل در امور صادرات محصولات تولید با مشوق های ویژه
  • وجود نیروی انسانی ماهر( متخصص وتحصیلکرده در تمامی رشته ها وگرایش های تحصیلی در سطح استان)
  مشوقهای سرمایه گذاری در استان ایلام
  • وجود تسهیلات ریالی وارزی از محل طرح آمایش صنعتی برای سرمایه گذاران در سطح استان
  • وجود تسهیلات ارزی از محل صندوق ذخیره ارزی برای سرمایه گذاران در سطح استان با شرایط ذیل:
  1. سهم آورده 10 درصد ، تسهیلات 90 درصد
  2. سود سالیانه تسهیلات 3 درصد
  3. دوسال زمان مشارکت مدنی و7 سال مدت بازپرداخت
  • بخشودگی هزینه خرید زمین در مناطق توسعه نیافته استان 80 درصد وسایر 60 درصد برای طرح های مستقر در شهرک های صنعتی درسطح استان که از محل آمایش صنعتی اقدام نموده اند .
  • معافیت گمرکی جهت طرح های که خط تولید آنها خارجی می باشد
  • معافیت مالیاتی به مدت 10 سال
   
  توانمندی های اقتصادی استان ایلام

  – بخش كشاورزي

  در بخش كشاورزي وجود 256000 هكتار اراضي ديم و تبديل به آبي جهت افزايش توليدات كشاورزي و همچنين 213678هكتار جنگل هاي انبوه و نيمه انبوه و وجود 1112358 هكتار مراتع در سطح استان جهت توسعه گردشگري طبيعي و پرورش دام و… در سطح استان.
  – بخش بازرگاني
  در بخش بازرگاني دارا بودن 425 كيلومتر مرز مشترك با كشور عراق و نزديكي به مراكز پر جمعيت عراق ( بخصوص بغداد) و امكان مبادلات در سطح گسترده با اين كشور يكي از مزاياي اين بخش است و توانمنديهاي سرمايه گذاري در اين بخش شامل :
  1- سرمايه گذاري در زمينه انبارداري، سردخانه، ظرفيت سازي و ذخيره سازي كالا بويژه در مناطق مرزي مهران و دهلران.
  2-امور حمل و نقل و ترانزيت كالا و مسافر.
  3- ساخت و احداث نمايشگاه دائمي بين المللي استان.
  4-سرمايه گذاري در منطقه ويژه اقتصادي-تجاري مهران.
  5-ايجاد دفاتر تجاري قوي بين المللي در سطح استان.
  6-مشاوره و پشتيباني علمي، فني و اقتصادي از توليدكنندگان و صادركنندگان استان.
  – بخش گردشگري
  در بخش گردشگري ، وجود تاريخ كهن و جاذبه هاي تاريخي فراوان از دوران قبل از ميلاد تا كنون و منابع طبيعي و كوههاي زيبا از مزاياي استان جهت سرمايه گذاري در بخش گردشگري در استان مي باشد.
  -بخش نفت ، گاز و پتروشيمي
  وجود حدود 11 درصد ذخاير مستقل گاز كشور در استان ايلام و همچنين بيش از 15/3 درصد ذخاير نفت خشكي ايران در استان، شرايط مساعدي براي توسعه صنايع پايين دستي نفت و گاز در استان ايلام فراهم مي باشد و همچنين بدليل برخورداري از ذخاير نفت و گاز و نزديكي به خط لوله اتيلن غرب و داشتن پالايشگاه عظيم گازي بستر مناسبي براي توسعه صنعت پتروشيمي و صنايع پايين دستي پتروشيمي در استان وجود دارد.
  -منابع آب
  در استان ايلام حجم ساليانه آبهاي جاري 4500 ميليون متر مكعب مي باشد كه تاكنون ميزان برداشت ساليانه از آن 898 ميليون متر مكعب است كه با سرمايه گذاري در اين بخش هم مي توان به توليد برق كشور كمك كرد و هم جهت آبياري اراضي كشاورزي از آن استفاده نمود.
  -بخش صنايع و معادن
  اولويت سرمایه گذاری در استان ایلام
  صنايع غذايي، دارويي و بهداشتي
  1- خوراك دام و طيور بصورت كشت و صنعت
  2- توليد مالت وماءالشعير بصورت كشت و صنعت
  3- بستع بندي آب معدني
  4- محصولات گوشتي آماده به روش انجماد سريع
  5- پروتئين گياهي (سويا)
  6- آرد ذرت و برنج
  7- انجماد سريع سبزيجات و ميوه جات
  صنايع شيميايي و سلولزي
  1- توليد پليمر6-6 نايلون
  2- توليد پليمر اكريليك
  3- توليد پلي استايرن در حد صادرات
  4- توليد پلي اتيلن سبك
  5- توليد پروپيلن
  6- لاستيك بيوتيل
  7- اوره آمونياك
  8- توليد سفلونp.pبا چاپ ولامينت
  صنايع معدني و كاني غير فلزي
  1- آهك هيدراته
  2- پودرهاي ميكرونيزه
  3- قطعات پيش ساخته بتوني سبك
  4- گچ ساختماني
  5- موزائيك گرانيتي
  6- پوكه معدني
  7- سنگ نما
  8- فرآوري سنگ مالون
  9- شيشه خم با هدف صادرات
  صنايع نساجي و پوشاك
  1- بافندگي پارچه به روش تخت و تكميل
  2- البسه جين به روش سري دوزي
  3- رنگرزي نخ
  4- البسه تريكو با تكنولوژي روز
  5- پارچه توري و پرده اي
  6- نخ پلي استر بالاي 1000 دنير
  ماشين سازي
  1- دنده و قطعات گير بكس خودرو سبك و سنگين
  2- انواع اتصالات فولادي فشار قوي صنايع گاز ، نفت و پتروشيمي به روش فورج
  3- انواع پولي براي خودرو و ماشين آلان صنعتي
  4- لنت و ترمز خودرو بدون آزبست
  صنايع فلزي و ساخت تجهيزات
  نماي فلزي با پوشش پليمري
   

  شهرک های صنعتی ، ناحیه صنعتی، مناطق وِیژه اقتصادی و مناطق آزاد استان ایلام

  1 شهرك صنعتي آبدانان
  2 شهرك صنعتي ايلام
  3 شهرك صنعتي ايوان
  4 شهرك صنعتي دره شهر
  5 شهرك صنعتي دهلران
  6 شهرك صنعتي سرابله
  7 شهرك صنعتي مهران
  8 ناحيه صنعتي سيروان
  9 ناحيه صنعتي شباب
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.