در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی استان قم

  صنعت ، معدن و تجارت استان قم در یک نگاه

  استان قم یکی از ۳۱ استان ایران است که در مرکز این کشور و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده‌است. مرکز استان کلان‌شهر قم است. این استان در یک منطقه خشک و نیمه‌خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد. جنوب و غرب استان پوشیده از کوه‌های مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابان‌های وسیع است که بزرگ‌ترین آن‌ها دشت مسیله است. استان قم از نظر وسعت پس از استان البرز کوچک‌ترین استان ایران است. استان قم تنها یک شهرستان دارد. شهرهای قم، جعفریه، پردیسان و سلفچگان مهم‌ترین شهرهای استان به شمار می‌روند. از معروف ترین روستاهای استان قم، می توان به خاوه،فردو و کرمجگان اشاره کرد.

  محدوده وسیعی از استان قم دارای آثار تمدن قدیمی قمرود است و عناصری را از روزهای اولیه حضور تمدن در خود حفظ کرده است. اولین نیایش‌گاه‌های باستانی در فلات ایران در این منطقه ساخته شده‌اند. برخی از مورخان بنای اولیه شهر قم را به اسکندر، بهرام گور، طهمورث، لهراسپ، قباد ساسانی، یزدگرد سوم و چند تن دیگر، نسبت داده‌اند و در این مورد اختلاف نظر وجود دارد. باستان‌شناسانی چون رومن گیرشمن قم را قدیمی‌ترین منطقه‌ای می‌داند که انسان در آن‌جا استقرار یافته و تمدن‌های اولیه را پی‌ریزی کرده‌اند. نتایج جدید باستان‌شناسی نیز قدمت قم را به بیش‌از ۷۰۰۰ سال پیش می‌رسانند. باستان‌شناسان ادعا می‌کنند به علت وجود رودخانه اناربار و وجود شاه‌راه مواصلاتی منطقهٔ قم از دوران‌های اولیه تاریخی میزبان تمدن‌های شکوفایی بوده‌است.

  مهم‌ترین عامل مؤثر بر وضع اقتصادی استان، صنعت گردشگری و به ویژه توریسم مذهبی است و دلیل آن وجود حرم فاطمه معصومه و مسجد جمکران و تعداد زیادی از مزارهای امام‌زاده‌ها و علویان در استان است که در تمام فصول سال، پذیرای زایران بسیاری از نقاط مختلف ایران و سایر کشورها است که این امر موجب رونق بازار کار و خدمات در این شهر شده است.

  در سال ۱۳۴۲ خورشیدی با شروع حرکت انقلابی روح‌الله خمینی از این شهر، قم به مرکزی فعال برای انقلاب مردم ایران تبدیل شد که در نهایت در سال ۱۳۵۷ خورشیدی این حرکت توانست به براندازی نظام سلطنتی در ایران منجر شود و پس از تأسیس یک حکومت تئوکراسی در ایران، به دلیل نقش و اهمیت مذهبی قم، اهمیت آن در عرصه سیاسی و اجتماعی افزایش یافت.

  شهرستان قم در سال ۱۳۷۵ خورشیدی براساس مصوبه مجلس ایران به استان مستقل تبدیل شد.

  هشت راه اصلی مواصلاتی به استان قم منتهی می‌شوند. آزادراه ۵، آزادراه ۷، جاده ۶۵ و جاده ۷۱ مهم‌ترین آن‌ها هستند.

  توانمندی های اقتصادی استان قم

  واقع شدن اين استان بين سه قطب صنعتی کشور (استان های تهران، مرکزی و اصفهان ) موقعيت ويژه ای را برای اين منطقه فراهم آورده است و در حال حاضر اين استان از پتانسيل مناسبی جهت توسعه بخش صنعت برخوردار است . بر اساس آخرين آمار قريب به 2000 واحد صنعتي در استان قم در قالب شهرکهاي صنعتي و نقاط منفرد مستقر هستند.

  استان قم دارای 34 متقاضی وام از صندوق توسعه می باشد.

  استان قم داراي سه شهرک صنعتي فعال شامل: شکوهيه، سلفچگان و محمود آباد و نيز بخش های فعال صنعتی استان قم عبارتند از : صنايع نساجی، شيميايی و پلاستيک، صنايع کانی و غيرفلزی، فلزی و الکترونيک، صنايع سنگين و صنايع دستی.

  صنايع دستی

  شهرستان قم از صنايع دستی متنوعی برخوردار است که مهم ترين آن ها عبارتند از :

  1- سوهان پزی : پيشينه سوهان پزی به دوران ناصر الدين شاه می رسيد .

  هر ساله مقدار زيادی از اين کالا به شيخ نشين های خليج فارس و شهرهایتهران، مشهد، تبريز، شيراز و اصفهان صادرمی شود . هم اکنون 261 کارگاه سوهان پزی با بيش از 500 کارگر و در قم و حومه به توليد سوهان اشتغال دارند.

  2- قاليبافی: عمده ترين فعاليت دستی در استان قم به قاليبافی اختصاص دارد . اين هنر نفيس که قرن ها پيش در دامن روستاييان خوش ذوق پا به عرصه وجود گذاشت امروزه در قم 10000 نفر به ان اشتغال دارند که از اين رقم 60 درصد را مردان و 40 درصد را زنان تشکيل می دهند . ماهانه 4000 متر فرش ابريشم در اين استان بافته می شود .

  3- سراميک و کاشی سازی، دودگری و آجرپزی نيز جرو صنايع دستی اين استان محسوب می شوند .

  قرار گرفتن شهر قم درمسير ارتباطی تعداد زيادی از استان های جنوبی ، مرکزی و غربی کشور با تهران از نظر بازرگانی موقعيت ويژه‎ای را برای اين شهر فراهم نموده است و با سرمايه‌گذاری و بهره گيری مناسب از اين پتانسيل و مزيت نسبی توسعه اقتصادی و اجتماعی استان سريع می شود.

  واردات :

  بيشترين مقدار واردات انواع کالا از گمرکات استان قم . مربوط به کالاهايی از قبيل: محصولات صنايع شيميايی مواد پلاستيکی، فلزات معمولی و ماشين آلات می باشد و ارزش واردات اين کالاها در سال 1390حدود 5450232 ميليون ريال بوده است.

  صادارات :

  در بخش صادرات کالا از گمرکات استان (براساس آخرين آمار) بيشترين مقدار مربوط به محصولات معدنی ، محصولات صنايع شيميايی ، خمير چوب و کفش و … می باشد که به لحاظ ارزش صادراتی کالا در سال 1390 حدود 1316040ميليون ريال بوده است.

  انبارها و سيلوها :

  وجود واحدهای سيلو به ظرفيت 110000 تن به همراه 3 سردخانه فعال توانايی های ذخيره و نگهداری موجود در استان هستند.

  واحدهای بانکی:

  تعداد شعب بانک ها در پايان اسنفد ماه 1390 در حدود 278 شعبه بوده است و تعداد انواع سپرده های اين بانک ها در پايان 1390 تقريبآ 4127383بوده که ارزش آن ها 34762 ميليارد ريال است . هم چنين تعداد تسهيلات داده شده در اين سال به بخش غيردولتی 136512 و ميزان اين تسهيلات 20517 ميليارد ريال بوده است . با توجه به آمارهای ارايه شده توسط بانک ها نوسانات سپرده گذاری و همچنين ميزان پرداخت تسهيلات در چندين سال گذشته رو به صعود و افزايش بوده است.

  قابلیتهای سرمایه گذاری در استان قم

  صنعت

  بازیافت به روش E.V.A , PU

  پلی یول و تولوئن دی

  تجهیزات ورزشی

  تولید پلیمرهای زیست

  تولید پودر یونیزه

  تولید تسمه پروانه

  تولید کارتهای هوشمند

  تولید کربنات سدیم

  تولید لوازم پزشکی پر مصرف

  تولید لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی

  تولید ممبران تصفیه آب

  تولید و فرآوری خاک صنعتی

  تولید ورق آلومینیومی

  تولید یخ

  طرح پر عیارسازی منگنز

  کفش

  نخ

  كشاورزي و صنايع تبديلي

  پرورش آرتمیا

  تولید بتاکاروتن

  تولید پودر خون

  تولید قارچ خوراکی

  تولید گلوکز مایع

  تولید و بسته بندی گیاهان دا رویی

  فرآوری و بسته بندی تخم مرغ

  گلخانه

  گردشگری و خدمات

  احداث هایپر مارکت

  احداث هتل 4و5 ستاره

  پارک بازی دیجیتال

  شهرک حمل ونقل کالا

  فرآوری سنگهای تزئینی

  لجن درمانی

  مجموعه ورزشهای توپی

  سایر فرصت های سرمایه گذاری

  برش آسفالت

  استخراج املاح از نمك

  انواع ترشي و كنسرو

  آب شيرين كن

  آجر و سفال نسوز

  آهك صنعتي

  باجه هاي اطلاعاتي

  بازارچه صنايع دستي

  بويلر

  پارچه رومبلي

  پارچه ضد ميكروب

  پارك هوشمند

  پاكت سيمان

  پالايشگاه بنزين

  پروتز

  پرورش زالو

  پرورش شترمرغ

  پودر گوشت

  پودر لاستيك

  تابلو برق

  تاكسي هوايي

  تختهاي اتاق عمل

  تصفيه روغن از زيتون

  توليد ژنراتور برق

  شهرک های صنعتی ، ناحیه صنعتی، مناطق وِیژه اقتصادی و مناطق آزاد

  ردیف

  1 شهرك صنعتي چاپ و نشر

  2 شهرك صنعتي سلفچگان

  3 شهرك صنعتي شكوهيه

  4 شهرك صنعتي قنوات

  5 شهرك صنعتي محمود آباد

  6 ناحيه صنعتي خورآباد

  7 ناحيه صنعتي دستجرد

  8 ناحيه صنعتي سيرو

  9 ناحيه صنعتي طغرود

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.