صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی اروند

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

   

   

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی اروند

  معرفی منطقه آزاد اروند

  منطقه آزاد اروند در چهارم مردادماه سال 1383 فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كرد. اين منطقه بخش‌هايي از شهرستان آبادان و خرمشهر كه داراي زيرساخت‌‌هاي صنعتي، تجاري و توريستي است را در خود جاي داده و موقعيتي ممتاز نسبت به ساير نقاط كشور دارا است. اين موقعيت ممتاز يك نگاه ملي است. منطقه آزاد تجاري، صنعتي اروند مي‌رود تا به بزرگ‌ترين منطقه تجاري، صنعتي و گردشگري خاورميانه تبديل شود.

  منطقه آزاد اروند در شمال غربي خليج‌فارس به وسعت بيش از 173كيلومترمربع در محل تلاقي اروند رود و كارون واقع و داراي مرز مشترك با كشورهاي عراق و كويت است. اين منطقه از ديرباز به دليل وجود آب شيرين فراوان و رودهاي بهمنشير، كارون و اروند، امكانات حمل‌و‌نقل جاده‌اي، ريلي، دريايي و هوايي به داخل و خارج كشور و با وجود فرودگاه بين‌المللي پيشرفته آبادان و به دليل فاصله كم با كشورهاي همجوار از مزيت‌هاي منحصر به فرد منطقه آزاد اروند است.

  الف) بندر خرمشهر

  بندر خرمشهر در محدوده منطقه آزاد اروند واقع است. وسعت بندر خرمشهر 220هكتار در محل تلاقي اروند رود و رودخانه كارون قرار دارد. در اين راستا سازمان بنادر و كشتيراني جهت تحقق بخشيدن به فعاليت كشتيراني، تجاري، صنعتي و اقتصادي در منطقه، فعاليت خود را براساس مصوبه شماره 85382/ت 18251/ك مورخه 30/4/76 شوراي‌عالي مناطق آزاد تجاري، صنعتي با برخورداري از امكانات وسيع، آمادگي خود را براي ارائه خدمات نگهداري و انبارداري و توليد كالا (بسته‌بندي، توليد، مونتاژ و…) به بازرگانان و صاحبان صنايع و معادن آغاز و از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي به منظور سرمايه‌گذاري در اين منطقه مهم اقتصادي دعوت به عمل مي‌آورد.

  ب) بندر آبادان

  فاصله بندر آبادان تا دهانه رودخانه اروند 50مايل و تا راه‌آهن خرمشهر 15كيلومتر است. اين بندر توانايي جابه‌جايي 300نفر در روز را دارد كه در آينده‌اي نزديك اين تعداد به 700نفر مي‌رسد. همچنين انعطاف‌پذيري در پذيرش شناورها در بندر آبادان از 20تن تا پنج‌هزار تن است. از مزيت‌ها و استعدادهاي اين بندر مي‌توان به مواردي چون نزديكي به كشورهاي عراق و كويت جهت مبادلات تجاري و بازرگاني به بندر امام‌خميني (ره) براي ترانزيت يا ترانشيب كالا، وجود امكانات شهري شامل هتل، نزديكي به فرودگاه و راه‌آهن، وجود پايانه مسافري دريايي و همجواري پالايشگاه و پتروشيمي آبادان اشاره كرد.

  اين منطقه در كنار تالاب بين المللي شادگان كه يكي از بزرگترين تالابهاي جهان ميباشد قرار دارد وجود زمينهاي پست و هموار و رودخانه هاي پر آب و قديميترين سيستم آبياري جهان باعث شده است كه شاهد چشم اندازهاي زيبايي باشيم.

  وجود موقعيتهاي خاص طبيعي در جغرافياي سياسي امكان هرگونه فعاليت اقتصادي را فراهم مينمايد.

  موقعيت منطقه آزاد اروند در ترانزيت بين المللي كالا

  تهران _ خرمشهر

  جاده تهران خرمشهر اين راه به طول 1001 كيلومتر كوتاهترين فاصله بين تهران تا خليج فارس ميباشد . بواسطه عبور از سرزمين پربركت و نفت خيز خوزستان از اهميت خاصي برخوردار است . بعلاوه چون بندر خرمشهر يكي از بنادر مهم تجاري ايران ميباشد و بيشتر كالاي تجاري بوسيله اين راه حمل ميگردد از اينرو راه موصوف بيش از ساير راههاي ايران ارزش و اعتبار اقتصادي داشته كه متوسط ترافيك روزانه راه حدود 22390 وسيله نقليه بوده كه حدود 13937 دستگاه آنرا ماشينهاي سنگين و 4853 دستگاه ديگر را ماشينهاي سبك تشكيل مي داده بود.

  راه آهن

  شبكه هاي راه آهن در سيستم ملي بمنزله شريانهاي پيكر انساني است و توسعه اقتصادي هر كشور مناسب با گسترش شبكه هاي ارتباطي آنست با توجه به اين امر ايجاد شبكه راه آهن علاوه بر فراهم آوردن تسهيلات لازم براي مردم و مسافرت آنها به نقاط مختلف ، در بالابردن سطح اقتصاد اين كشور و ايجاد تحرك به منظور افزايش ميزان توليدات در عمران و آبادي و بهبود وضع اجتماعي مردم اين كشور نقش اساسي را به عهده داشته است .

  محصول زرخيزترين جلگه هاي جنوب يعني خوزستان را در دسترس مناطق ديگر كشور قرار مي داده است . اين خط سراسري در طول مسير خود از اهواز _ انديمشك _ دورود- اراك _ قم _ تهران _ گرمسار _ ساري ميگذرد . راه آهن سراسري ايران در جنوب علاوه بر ارتباط مستقيم با درياي آزاد و حمل كالاهاي وارده به بنادر خوزستان قسمت اعظم نفت و مواد نفتي مصرف داخله و همچنين ساير محصولات صنعتي و كشاورزي شهرستانهاي جنوبي را به نواحي داخلي ايران ميرساند.

  مزایای سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند

  دستیابی سریع، آسان و ارزان به بازارهای منطقه ای و جهانی از طریق جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی

  انرژی ارزان

  زیرساختهای صادرات، واردات و ترانزیت کالا

  امکان دسترسی به نیروی انسانی ماهر و ارزان

  امکانات و تاسیسات زیربنایی صنعتی و شهری

  فرودگاه بین المللی آبادان

  بندرخرمشهر با امکانات و تجهیزات بندری برای کالاهای کانتینری و غیر کانتینری

  تسهیلات بندر خشک و بازارچه مرزی شلمچه جهت صادرات به عراق

  پالایشگاه نفت آبادان

  وجود زیر ساخت شبکه راهی و ارتباطی ریلی در منطقه و برخورداری از پتانسیل گسترش شبکه راه آهن

  جریان داشتن سه رودخانه مهم کشور در منطقه

  مهاجر پذیر بودن منطقه و آشنایی ساکنان منطقه به زبانهای دیگر

  تسهیلات استفاده از مناطق همجوار نظیر بندر امام خمینی جهت ترانزیت کالا

  امکان گسترش فعالیت های بخش کشاورزی با احیای اراضی قابل گشت

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.