صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

   

   

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس

  معرفی منطقه آزاد ارس

  منطقه آزاد ارس طبق مصوبه مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 2/6/1382 به منظور تسريع در انجام امور زير بنايي ، عمران و آباداني، رشد و توسعه اقتصادي ،سرمايه گذاري و افزايش درآمد عمومي ، ايجاد ا شتغال سالم و مولد ، تنظيم بازار كار و كالا حضور فعال در بازارهاي جهاني و منطقه اي، توليد و صادرات كالاهاي صنعتي و تبديلي و ارائه خدمات ايجاد و در اواخر شهريور ماه 83 آغاز به كار نمود.

  منطقه آزاد ارس در شمالغرب ايران در نقطه صفر مرزي در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربايجان و نخجوان استقرار يافته است.

  بر اساس مصوبه هیات وزیران در تاریخ 7/4/1384 به شماره 20708/ت530820 محدوده منطقه آزاد ارس شامل 9700 هکتار از اراضی منطقه می شد که براساس مصوبه جدید این هیات محترم در 14/9/1387 , محدوده این منطقه به 51 هزار هکتار شامل بخشهايي از 2 شهرستان جلفا و كليبر افزایش یافت .

  این محدوده ابلاغی در بخش متصل، محدوده اصلی را از 9700 هکتار به 20500 هکتار افزایش داده است و در 3 بخش منفصل نیز قسمتی از شهرستان كليبر به وسعت 24 هزار هكتار (موسوم به قلي بيگ لو) و اراضي اطراف سد خدآفرين به وسعت 6100 هكتار و محدوده گمرك نوردوز ( مرز ایران با ارمنستان) به وسعت 240 هكتار جمعاً به وسعت 51000 هكتار كل محدوده منطقه آزاد ارس را تشكيل مي دهد.

  موقعيت جغرافيايي، حدود و وسعت شهرستان جلفا

  شهرستان جلفا در شمال غربي استان آذربايجان شرقي، بين 45 درجه و 17 دقيقه تا 46 درجه و 31 دقيقه طول شرقي و بين 38 درجه و 39 دقيقه تا 39 درجه و 2 دقيقه عرض شمالي بصورت نوار باريكي در مرز شمالي استان واقع شده و از شمال به رودخانه ارس و جمهوريهاي نخجوان و ارمنستان و آذربایجان منتهی می شود . وسعت این شهرستان 31/1670 كيلومتر مربع می باشدکه شهرستان كليبر حدود شرقي و شهرستانهاي مرند و اهر نيز همسايگان جنوبي این شهرستان محسوب مي‌شوند.

  بطور متوسط عرض اين شهرستان 17 كيلومتر، و طول آن 100 كيلومتر است. شهرجلفا مركز اين شهرستان در 135 كيلومتري شمال غرب تبريز و 65 كيلومتري شمال شهر مرند قرار دارد. از نظر وسعت جلفا از شهرستانهاي كوچك استان به شمار مي‌رود و با 31/1670 كيلومتر مربع وسعت تنها 4/3 از كل مساحت استان را در پوشش خود داشته كه از ايـن نظر در رده دوازدهم قرار دارد.

  بخش مركزي شهرستان جلفا، دهستانهاي شجاع و ارسي را در بر مي‌گيرد. شهر جلفا در محدودة جغرافيائي دهستان شجاع و شهر هادي شهر در محدودة جغرافيائي دهستان ارسي واقع شده‌اند . از نظر تقسيمات سياسي شهرستان جلفا داراي دو بخش با نامهاي بخش مركزي و بخش سيه رود و 5 دهستان با نامهاي ديزمار غربي، نوجه مهر، ارسي، داران، شجاع مي باشد. براساس آمار سال 1383 تعداد آباديهاي داراي سكنه شهرستان جلفا 73219 آبادي مي باشد.

   

  سازمان منطقه آزاد ارس

  سازمان منطقه آزاد ارس به منظور تسريع در انجام امور زير بنايي ، عمران و آباداني، رشد و توسعه اقتصادي ،سرمايه گذاري و افزايش درآمد عمومي ، ايجاد ا شتغال سالم و مولد ، تنظيم بازار كار و كالا حضور فعال در بازارهاي جهاني و منطقه اي ، توليد و صادرات كالاهاي صنعتي و تبديلي و ارائه خدمات تشکیل شده است . اين سازمان و شركت هاي وا بسته به آن از شمول قوانين عمومي دولت مستثني بوده و منحصرا بر اساس قانون چگونگي اداره مناطق آزاد تجاري صنعتي جمهوري اسلامي ايران و اساسنامه هاي مربوطه اداره مي شود. در موارد پيش بيني نشده در قانون و اساسنامه هاي مرتبط اداره امور منطقه تابع قانون تجارت مي باشد.

  فرودگاه

  منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس درحال حاضر فاقد فرودگاه است و از فرودگاه شهر تبریز استفاده می شود،فرودگاه بین المللی شهر تبریز باعث گردیده که از شهر تبریز بتوان به کشورهای دیگر مسافرت کرد . پروازهای باکو دمشق هم اکنون دایر است و در آینده پروازهای داخلی به صورت هفتگی و روزانه از این فرودگاه به شهر های تهران ، مشهد، رشت، و جزیره کیش انجام می گیرد. این فرودگاه دارای ترمینال بین المللی ، تسهیلات گمرک، قرنطینه، رستوران و سالن غذاخوری به علاوه یک ساختمان مخصوص سرویس پذیرایی هواپیمایی ملی ، ساختمان هواشناسی و موتور خانه نیز در آن بنا شده است.

  جایگاه تراتزیت در منطقه آزاد ارس

  وجود شبكه های دسترسي ‌و محور هاي اصلي حمل‌ و ‌نقل و مواصلات از نیازهای ضروری برای دستیابی به اقتصاد پویا می باشد. موقعيت مكاني منحصر به فرد منطقه آزاد ارس در امكان برقراري ارتباط مستقيم با 4 كشور شمالي منطقه و از آن طريق به ساير مناطق در پهنه‌اي وسيع تر را فراهم کرده است. نزدیکی به پلدشت و مرز، هم مرز بودن محدوده جلفا با جمهوری خودمختار نخجوان، محدوده نوردوز با کشور ارمنستان ، محدوده قلي‌بيگلو با کشور آذربايجان، امكان ارتباط‌گيري با خطوط ارتباطي بين‌المللي را از شرق و غرب فراهم ساخته و آنها را به هم مي‌پيوندد.

   

  زیرساختهای حمل و نقل موجود در منطقه آزاد ارس

  حمل و نقل جاده‌اي

  جادة تبريز به جلفا به طول 137كيلومتر تا شهر مرند يعني تا حدود 65 كيلومتري جلفا به صورت بزرگراه موجود وداراي استاندارد قابل قبولي است. از مرند تا جلفا نيز راه اصلي آسفالته موجود است كه درشرايط فعلي و با سطح ترافيك عبوري آن، مناسب می باشد. همچنین در حال حاضر بزرگراه مرند- جلفا در دست احداث است. بدين ترتيب صرفنظر از محدوديت هاي به وجود آمده در فراسوي مرزها، شبكة ريلي وجاده اي منتهي به جلفا به خوبي قادراست درداخل كشور براي ايفاء نقش كريدور شمال جنوب وظايف كاركردي خود را به انجام رساند.

  شبكه‌هاي جاده‌اي ترانزيتي استان آذربایجان شرقی استخوانبندي شبكه ارتباطي استاني را تشكيل مي‌دهند. دو محور ميانه تبريز جلفا و بازرگان در كنار محور تبريز مياندوآب مهمترين شبكه ارتباطي جاده‌اي استان مي‌باشند كه ساير شبكه‌هاي زيربنايي استان حول همين دو محور متمركز شده‌اند. در واقع محور تبريز جلفا خداآفرين اصلاندوز ارتباط مبادي ورودي و خروجي استان را از طريق جلفا، نوردوز و خداآفرين با كشورهای ارمنستان، آذربايجان و جمهوري خودمختار نخجوان برقرار ساخته است.

  حمل و نقل ريلي

  وجود شبکه های مهم راه آهن در منطقه قفقاز جنوبی و کشورهای cis از یک سو و وجود راه آهن با قدمت بیش از یکصدسال در این منطقه امکان استفاده از ظرفیت حمل و نقل ریلی را فراهم کرده است. شبكه ريلي كشوري در استان آذربایجان شرقی ميانه را به مراغه و تبريز متصل مي‌كند و تبريز را از طريق صوفيان به ايستگاه رازي (مرز تركيه) در شمال غرب كشور و از طريق مرند به مرز جلفا در شمال استان مي‌رساند. در واقع پراكندگي شبكه راه‌ﺁهن استان به گونه‌اي است كه بين هشت مركز شهرستان از 14 شهرستان اين استان و تعدادي از شهرهاي واقع در مسير خود ارتباط برقرار مي‌كند. شبكه راه آهن جلفا كه امکان ارتباط از طريق شبكه سراسري به مرز جمهوري خودمختار نخجوان و بالعكس به داخل كشور را ميسر كرده است، داراي 609/31 كيلومتر خط اصلي و 465/67 كيلومتر خط فرعي مي‌باشد، كه به ترتيب 3/5 و 99/4 درصد خطوط راه آهن استان را به خود اختصاص داده است و تراكم خطوط آهن در شهرستان را به 931/5 كيلومتر در هر صد كيلومتر مربع رسانيده است.

  حمل و نقل هوايي

  فرودگاه تبريز در سال 1336 با مساحت 800 هكتار و در فاصله 287 مايل هوايي تهران احداث شده و در سال 1370 از سطح فرودگاه داخلي به فرودگاه بين‌اللملي ارتقاء يافته است و براساس گزارش طرح آمايش ﺁذربايجان شرقي، توان تبديل به هاب هوايي منطقه شمال غرب كشور و ارائه خدمات بين‌‌المللي در منطقه قفقاز را دارد. علاوه بر فرودگاه تبريز، فرودگاه سهند در 120 كيلومتري تبريز و 8 كيلومتري مراغه به منظور انجام پروازهاي داخلي احداث شده است و به عنوان يك فرودگاه محلي در ترابري كالا نقش ايفا مي‌كند. همچنین فرودگاه بین المللی جمهوری خودمختار نخجوان که در فاصله 50 کیلومتری منطقه آزاد ارس قرار دارد از دیگر مسیرهای دسترسی هوایی به این منطقه به شمار می رود.

  مزایای گمرکی سرمایه گذاری

  • كاهـش سـود بازرگانی تا سقف 15 % ارزش سـیف كالائی كه بصـورت تجاری از طریق مناطق آزاد تجاری- صنعتی به سرزمین اصلی وارد می شود
  • افزایش میزان واردات كالای وارده به مناطق تا سقف 3،000،000،000 دلار
  • تشریفات ارزیابی و ترخیص در حداقل زمان.
  • امكان ورود كالا از طریق ترانزیت خارجی، داخلی، كارنه تیر و
  • امكان حمل كالا با قطار و ارتباط با خطوط خارج از كشور.
  • قبول ضمانت نامه برای ترخیص كالا از منطقه.
  • تفكیك قبـض انبارهای ترخیصی(ترخیص قطعی، ترانزیت، صادرات و …)
  • موافقت با صاحبان كالا جهت ورود و صدور كالاهای واحدهای تولیدی در داخل منطقه.
  • موافقت یا ترخیص كالاهای یكنواخت روی كامیون در حداقل زمان ممكن.
  • صدور قبض انبار قابل معامله بنا به درخواست صاحبان كالا.
  • توقف كالای موجود در اماكن گمركی منطقه آزاد تا دو برابر مـدت زمان پیش بینی شده برای گمركات سرزمین اصلی، ضمناَ برای كالاهای تولیدی مدت زمان توقف محدود نمی باشد.

  مزایای رقابتی سرمایه گذاری

  • منابع انسانی (نیروی کار متخصص و ارزان)
  • قیمت انرژی ارزان
  • امنیت سرمایه گذاری
  • انبارداری ارزان
  • زمین
  • معافیت از پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات
  • معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای ورود کالای تولید شده در منطقه به سایر نقاط ایران بر اساس قانون ارزش افزوده

  مزایای قانونی سرمایه گذاری

  • برخورداری از مزیت قانون ارزش افزوده
  • معافیت های مالیاتی 20 ساله از تاریخ بهره برداری برای انواع فعالیت های اقتصادی
  • معافیت از عـوارض گـمرکی و سـود بازرگانی برای واردات مـواد اولیه و ماشین آلات
  • امکان صدور کالای تولید شده به خارج از کشور با کمترین تشریفات
  • آزادی ورود هر نوع کالا به استثنای کالاهای مغایر با شرع اسلام
  • تضمین سرمایه سرمایه گذاران خارجی در برابر تملک و ملی شدن
  • امکان هر گونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه گذاران خارجی
  • ثبت شرکت ها توسط خود سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس
  • امکان سرمایه گذاری 100 درصد خارجی بدون مشارکت ایرانی
  • عدم نیاز به تحصیل روادید برای ورود و خروج اتباع خارجی
  • امکان استفاده از متخصصین خارجی
  • صدور پروانه اشـتغال برای اتباع خارجـی توسط سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی ارس

   

   

   

   

   

   

   

   

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.