صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی کیش

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

   

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه آزاد تجاری – صنعتی کیش

  جغرافیا

  جزيره کیش با مساحتي حدود 91 کیلومتر مربع در 18 کیلومتری كرانه جنوبي ايران، در محدوده شمالی خليج فارس واقع است. شكل ظاهري جزيره به صورت يك بيضي است كه قطر بزرگ آن 15 کیلومتر و قطر كوچك آن 8 کیلومتر مي باشد؛ و از نظر تقسيمات سياسي و اداري كشور، در محدوده استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه قرار دارد. ويژگي هاي جغرافيايي کیش، از جمله قرارگيريِ آن در منطقه جغرافيايي استراتژيك خليج فارس، آب و هواي مطلوب در 8 ماه از سال و دارا بودن سواحل مرجاني اين جزيره را برخوردار از موقعيتي ممتاز از حیث گردشگري و تجاري نموده است.

  دموگرافی جمعیت

  بر اساس سرشماري سال 1390 ، جمعيت کیش 23027 نفر بوده كه نسبت به سال 1379 رشدي معادل 5/ 39 درصد (سالانه 3/6 درصد)داشته است. بر اين اساس طي سال های 1385تا 1390 رشد متوسط سالانه تعداد خانوارهاي ساكن در جزيره 3 درصد و تعداد آن ها 7446 خانوار برآورد گرديده است. همچنين نسبتِ جنسيتي، 112/5 مرد به ازاي هر 100 زن محاسبه شده است.

  حمل و نقل

  در راستاي جذب و تشويق ورود و صدور كالا به كليه بازرگانان و تجّاري كه كالاهاي خود را از طريق شركت كشتیراني کیش وارد منطقه مي نمايند، 30 % تخفيف به هزينه حمل كالا تعلق مي گيرد.

  حمل و نقل زمینی

  شبكه حمل و نقل شهري کیش با انواع راه ها و معابر، پوشش گسترده اي را در سطح جزيره ايجاد كرده است. خدمات حمل و نقل عمومي توسط دو نوع تاكسي خطي (زرد) با 128 دستگاه و تاكسي تلفني (سفيد) با 506 دستگاه (در مجموع634 دستگاه)به علاوه 79 دستگاه ميني بوس، ارائه مي شود. يكي از مهم ترين طرح هاي توسعه زيرساخت هاي حمل و نقل درون شهري جزيره کیش ، پروژه رينگ می باشد که به عرض 75 متر و به طول 27 کیلومتر(به نام بزرگراه خلیج فارس) به دور جزيره کشیده شده و قسمت اعظم آن به بهره برداری رسیده است.

  حمل و نقل هوایی

  فرودگاه بين المللي کیش يكي از فعال ترين و اقتصادي ترين فرودگاههاي ايران و چهارمين فرودگاه كشور از نظر حجم عمليات پروازي و تردد مسافرين مي باشد. از اين فرودگاه به 15 مسير داخلي، شامل تهران، 12 مركز استان و 2 منطقه آزاد و ويژه اقتصادي كشور، پروازهاي منظمي انجام مي شود. بعلاوه اقدامات توسعه ای در خصوص افزایش مسیرهای داخلی مد نظر قرار گرفته است. همچنين، اين فرودگاه جزيره کیش را از طريق مسيرهای بين المللي دبي، ترکیه، عراق و سایر کشورهای منطقه به شبكه گسترده حمل و نقل جهاني پيوند مي دهد. شایان ذکر است ترمینال اختصاصی بین المللی فرودگاه کیش با ظرفیت 4 میلیون مسافر در سال تا سال2016 به بهره برداری خواهد رسید.

  مزاياي ويژه و منحصر به فرد منطقه آزاد کیش

  جذابيت هاي بي شمار گردشگري

  دسترسي کیش به آب راه هاي آزاد جهاني

  ورود اتباع خارجي بدون اخذ رواديد

  موقعيت استراتژیکی و نزدكي به مناطق نفت خيزعسلويه

  برخورداري از منبع انرژي (سوخت گاز) مستقل از سرزمين اصلي

  دارا بودن خط هوايي مستقل و خطوط كشتيراني با امكان حمل خودرو

  سطح بالاي امنيت و آرامش اجتماعي و پا يين بودن سطح ناهنجاري هاي اجتماعي

  وجود امكانات حمل و نقل مناسب درون شهري

  كنترل نسبي آلاينده هاي محيط زيست

  دسترسی و نزدیکی به بنادر و شهرهای بین المللی منطقه همچون دبی، شارجه، منامه و دوحه

  مزایا و زیرساخت های فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد کیش

  معافيت مالياتي 20 ساله براي هر نوع فعاليت اقتصادي

  تضمين و حمايت قانوني از سرمايه گذاري خارجي

  امکان ثبت شركت با مالکیت 100 % خارجي

  فعاليت بورس اوراق بهادار و بورس کالا، نفت و محصولات پتروشيمي

  معافيت از حقوق گمركي براي واردات مواد اوليه و ماشين آلات صنعتي واحدهاي توليدي

  تشريفات ساده براي صادرات مجدد و ترانزيت كالا

  امكان ترانزيت كالا به كشورهاي آسياي ميانه و كشورهاي همسايه ايران با جمعیت بیش از 400 میلیون نفر.

  امکان صادرات کالاهای تولیدشده در کیش به سرزمین اصلی در چهارچوب نظام ارزش افزوده

  بندرگاه با قابليت پهلوگيري شناورهایی با ظرفيت 12 هزار تن در زمان فعلی و 35000 تن در آینده

  صدور محصولات به خارج از كشور بدون پرداخت عوارض گمركي و بندرگاهي

  كاهش سود بازرگانی جهت واردات كالا به سرزمين اصلي از طريق جزيره کیش به ميزان 15 درصد

  وجود گمرك مستقل در مناطق آزاد در نقطه اتصال به بازارهاي بين المللي

  آزادي ورود و خروج اصل و سود سرمايه

  مشو ق ها و سياست هاي حمايتي

  زمين هاي موجود در منطقه آزاد کیش (شامل جزاير کیش، هندورابي، فارور بزرگ و فارور كوچك) متعلق به سازمان منطقه آزاد کيش مي باشد که قابل واگذاري به اتباع ايراني و اجاره به اتباع خارجي مي باشد. سرمايه گذار مي تواند به روشهاي زير اقدام به سرمايه گذاري نمايد :

  الف خريد قطعي : سرمايه گذار مي تواند با خريد زمين و پرداخت هزينه هاي مربوط به اخذ مجوز هاي لازم، به صورت مستقل اقدام به سرمايه گذاري نمايد.

  ب- اجاره : در صورت تمايل سرمايه گذار، سازمان مي تواند زمين را بصورت استيجاري در اختيار سرمايه گذار قرارداده و سرمايه گذار نسبت به ساخت و بهر ه برداري از طرح اقدام نمايد. مدت اجاره بر اساس طرح توجيهي سرمايه گذار، توسط سازمان تعیین مي گردد.

  ج- مشاركت : همچنين سرمايه گذار مي تواند در قالب مدل هاي مختلف مشارکت، براي اجراي پروژه، اقدام به مشارکت با سازمان منطقه آزاد کيش نمايد. به طور معمول هزينه زمين و مجوز هاي طرح به عنوان آورده سازمان مدنظر قرار مي گيرد.

  حمایت از سرمایه گذاری در پروژه های گردشگری و تفریحی

  گردشگری از راهبرد های اصلی توسعه جزیره کیش است. قابلیت های گردشگری کیش همچون ساحل و دریای زیبا، اقلیم مساعد آن در نیمه سرد سال، امکانات اقامتی مناسب و موقعیت خاص آن در خلیج فارس در کنار نزدیکی به سرزمین اصلی از مزیت های راهبردی و استراتژیک توسعه گردشگری جزیره به شمار می رود. طی سال های اخیر با توسعه زیرساخت های گردشگری جزیره، پتانسیل های توسعه جزیره کیش بیش ازپیش افزایش یافته است.پیشرفت طرح های توسعه جهانگردی در کیش به گونه ای است که این منطقه به عنوان الگویی برای توسعه این صنعت در کشور مطرح شده است. آمار و ارقام موجود گویای این مسأله است که در مدت نسبتاً کوتاهی ضمن افزایش ظرفیت اقامتی و گردشگری کیش روند ورود مسافر، روندی افزایشی داشته است.در سالیان گذشته روند ورود مسافر دارای افزایش چشمگیری بوده که این امر نشانگر موفقیت سازمان های متولی کیش برای جذب گردشگرانی است که با انگیزه گردش و استفاده از اوقات فراغت به این جزیره سفر کرده اند. نرخ رشد ورود مسافر درسال های اخیر بیش از 10 درصد بوده است. در حال حاضرسالانه بیش از یک میلیون و هفتصد هزار نفر گردشگر به این جزیره سفر می کنند.سازمان منطقه آزاد کیش به منظور توسعه گردشگری و آباداني منطقه و درراستاي جذب سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري واجراي پروژه هاي منطبق با سياست هاي راهبردي سازمان، اقدام به ارائه تسهیلات ویژه به سرمایه گذاران در بخش های تفریحی و گردشگری (علاوه بر مشوق هاي عمومي براي سرمايه گذاري در کیش ) مي نمايد كه اهم آنها عبارتند از:

  * قیمت پایین زمین برای ساخت هتل و اماكن تفریحی وگردشگري

  * بهره مندي از وامهاي ارزان قيمت مختص پروژه هاي گردشگري با اعطاي اولويت به طرح در صورت برخورداري از شرکای خارجي معتبر و صاحب نام

  * بهره مندي از مراحل سرمايه گذاري كوتاه تر و ساده تر به دليل قرارداشتن در اولويت هاي سازمان

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.