صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی کاوه

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

   

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی کاوه

  منطقه ویژه اقتصادی کاوه

  شهر صنعتی کاوه به عنوان بزرگترین شهر صنعتی کشور با در اختیار داشتن امکانات مورد نیاز پشتیبانی از فعالیت های اقتصادی، به منظور برقراری مؤثرتر ارتباطات تجاری بین المللی، ایجاد تحرک و پویایی مضاعف در اقتصاد منطقه ای، تولید و پردازش کالاهای صنعتی ، سهولت در انتقال فناوری، کمک به افزایش سهم صادرات غیرنفتی، جلب و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در بخش صنعت و خدمات ، ایجاد اشتغال مولد و پایدار و همچنین مهیا شدن شرایط ترانزیت و انتقال کالا به عنوان سازمان مسئول ، موضوع پیوستن این شهر به مناطق ویژه اقتصادی کشور را پیگیری نمود و در نهایت این شهر براساس مصوبه شماره 65272/470 مورخ 4/10/1389 که در جلسه علنی 28/9/1389 مجلس محترم شورای اسلامی به تصویب رسیده و بنا به تصمیم شماره 125700/46519 مورخ 22/6/1390 نمایندگان ویژه رئیس جمهور موضوع اصل 127 قانون اساسی با گرایش صنعتی، خدماتی و تجاری به زمره مناطق ویژه اقتصادی کشور پیوست.

  متعاقب تصویب ایجاد منطقه ویژه اقتصادی کاوه و با ایجاد و تکمیل زیر ساخت ها و تأسیسات مورد نیاز مناطق ویژه از جمله احداث انبارهای روباز و مسقف، ترمینال کانتینری و بار انداز، استقرار ادارات گمرک و استاندارد واخذ مجوزهای مربوطه و ابلاغ رویه های گمرکی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران، فعالیت های عملیاتی این منطقه در نیمه دوم سال 1393 با استقرار گمرک و ورود کالا، مواد اولیه کارخانجات، ماشین آلات صنعتی و انجام کلیه رویه های گمرکی مندرج درماده 47 قانون امورگمرکی شامل ترخیص قطعی کالا ، ترانزیت خارجی، ورود موقت و صادرات کالا و … آغاز شد و مورد استقبال چشمگیر صاحبان صنایع و واحدهای تجاری و تولیدی و بازرگانی قرار گرفت. این منطقه در نظر دارد با توسعه خدمات و امکانات لازم از جمله توسعه انبارهای مسقف و روباز ، سردخانه و تأسیسات زیربنایی شرایط را بیش از پیش برای سرمایه گذاران وتولید کنندگان در سطح منطقه فراهم آورد.

  منطقه ویژه اقتصادی کاوه در بزرگترین شهر صنعتی کشور و در فاصله حدود 120 کیلومتری پایتخت در منطقه‌اي به طول جغرافيايي 50 درجه و 20 دقيقه شمالي و عرض جغرافيايي 35 درجه و 6 دقيقه شرقي با ارتفاع بين 1100 الي 1260 متر از سطح دريا در موقعیتی بسیار ممتاز از نظر جغرافیایی، مسیرهای مواصلاتی و موقعیت دسترسی واقع شده است. این شهر بیش از 450 واحد صنعتی با حدود 50 هزار شاغل را در خود جای داده است. که از این تعداد 25 واحد صنعتی در محدوده عملیاتی منطقه ویژه اقتصادی کاوه قرارگرفته است. منطقه ویژه اقتصادی کاوه به عنوان مکانی مطلوب با زیر ساخت های قوی برای جلب و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی و هدایت آنها برای احداث واحدهای صنعتی ، تولیدی، خدماتی و همچنین رشد و توسعه اقتصادی ، افزایش و توسعه ظرفیت در حوزه تولید، ارتقاء توان صادرات و ایجاد فرصت های مناسب شغلی تاسیس شده است. ویژگی هایی نظیر موقعیت جغرافیایی به لحاظ ترانزیت کالا و مواد اولیه و حضور گسترده صنایع و فراهم بودن امکان شکل گیری زنجیره تامین، پتانسیل بزرگی را برای منطقه ویژه اقتصادی کاوه ایجاد نموده که مزیت رقابتی این منطقه محسوب می شود.

  زمینه فعالیت منطقه

  صنعت، تجارت و خدمات

  مزایای منطقه ویژه اقتصادی کاوه

  امکان فعالیت در کلیه رشته های تولیدی، خدماتی و تجاری در منطقه اقتصادی کاوه

  معافیت مالیاتی بر اساس قوانین مالیاتی کشور (قانون مالیاتهای مستقیم با اصلاحات 31/04/1394) (شرط برخورداری از هرگونه معافیت مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در منطقه تسلیم اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر قانونی است.)

  برخورداری از گمرک اختصاصی منطقه و انجام و اجرای کلیه رویه های گمرکی شامل: ترخیص قطعی کالا به صورت عام، ترانزیت خارجی، مرجوعی، کارنه تیر، ورود موقت ، خروج موقت و صادرات.

  مجوز گمرک تخصصی مواد سوختی و مشتقات نفتی (هاب سوخت)

  واقع شدن در چهارراه ارتباطی کشور و مجاورت با آزاد راه تهران – جنوب و تهران – غرب

  نزدیکی به 7 مرکز استان پر جمعیت کشور

  نزدیکی به پایتخت

  نزدیکی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

  برخورداری از راه آهن اختصاصی و اتصال به شبکه ریلی کشور .

  مجاورت با بزرگترین شهر صنعتی کشور و برخورداری از تمامی امکانات شهری از قبیل دانشکده فنی حرفه ای، دانشگاههای متعدد ، هتل ، مناطق مسکونی ، اماکن ورزشی ، اماکن تفریحی ، فضای سبز و همچنین بهره گیری از پتانسیل ویژه شهر صنعتی کاوه در خصوص امکان تامین نیروی کار متخصص در تمامی زمینه ها و سایر امکانات تخصصی و فنی مورد نیاز صنایع مختلف.

  پوشش بیمه ای برای کلیه کالاهای فاقد پوشش بیمه ای که از مبادی ورودی مجاز به مقصد منطقه ویژه اقتصادی کاوه حمل و در اماکن گمرکی و عملیاتی این منطقه تخلیه می شوند.

  تکثر بنگاه های تولیدی و اقتصادی در منطقه

  وجود طرح جامع و ضوابط شهری

  برخورداری از تأسیسات زیربنائی منحصر به فرد و استثنائی از قبیل امکانات تأمین و توزیع آب ، شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب صنعتی ، تأمین انرژی برق و گاز به میزان مورد نیاز واحدهای صنعتی و برخورداری از شبکه مخابراتی و فیبر نوری.

  برخورداری از خدمات حمل و نقل و لجستیک .

  برخورداری از اراضی وسیع با حداقل هزینه آماده سازی اولیه برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف.

  پیش بینی احداث مرکز همایش ها و نمایشگاههای موقت و دائمی به منظور برگزاری نمایشگاههای دائمی و ادواری تخصصی در زمینه های مختلف در سطح داخلی و بین المللی و معرفی محصولات واحدهای تولیدی با کمترین هزینه و فراهم شدن امکان برگزاری انواع همایش ها و نشست های مورد نیاز در آینده نزدیک .

  فراهم شدن ارائه خدمات بیمه توسط انواع بیمه ها.

  برخورداری از هوای پاک به واسطه جریان دائمی هوا و شرایط اقلیمی و آب و هوای مناسب.

  امکان خرید زمین با تسهیلات ویژه و امکان ترهین و دریافت تسهیلات از بانکهای داخلی قبل از تولید.

  وجود نزدیک به 60 هزار مترمربع انبار سرپوشیده استاندارد و 30 هزار مترمربع انبار روباز و سکوهای تخلیه مناسب.

  گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه

  استقرار دو شعبه مجهز از گمرک جمهوری اسلامی ایران شامل گمرک ساوه و گمرک منطقه ویژه اقتصادی است که با مدیریت واحد و زیرنظر اداره کل گمرک استان مرکزی و با در اختیار داشتن کادری متخصص و مجرب و زیرساخت های تأمین شده از سوی منطقه ویژه اقتصادی کاوه به شرکت های بازرگانی، تولیدی و خدماتی، خدمات رسانی می نماید. هم اکنون کلیه رویه های گمرکی و همچنین مجوزهای ذیل در گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه اجرایی است

  – مجوز مقصد برای کالاهای ترانزیت خارجی که از کلیه مبادی مجاز کشور به منطقه وارد می شوند

  – مجوز ترخیص قطعی کالا به صورت عام برای کلیه کالاها، مواد اولیه، ماشین آلات از گمرک منطقه

  – مجوز انجام تشریفات گمرکی ورود موقت، خروج موقت و مرجوعی از گمرک منطقه

  – مجوز صادرات مواد سوختی و مشتقات نفتی

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.