صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سرخس

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

   

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سرخس

  منطقه ویژه اقتصادی سرخس

  منطقه ويژه اقتصادي سرخس در ناحيه شمالي 80 و در ناحيه شرقي 84 کيلومتر با کشور ترکمنستان مرز مشترک دارد.

  اين منطقه به راه آهن مشهد-سرخس-تجن با راه آهن ترانزيتي بندر عباس-بافق-يزد که با هدف تسهيل ترانزيت کالا از آسياي ميانه و افغانستان به خليج فارس ساخته شده متصل است.

  فرودگاه بين المللي سرخس با طول باند 4000 متر و عرض 60 متر امکان ارتباط هوايي گسترده با منطقه را فراهم آورده است.

  موقعیت جغرافیایی :

  منطقه ویژه اقتصادی سرخس در منتهی الیه شمال شرق ایران در استان خراسان رضوی ( بطول َ 10 O61 شرقی و عرض َ 32 O36 شمالی با ارتفاع 235 متر از سطح دریا ) و در فاصله 150 کیلومتری شرق شهر مشهد و 15 کیلومتری شهر سرخس واقع شده و از شمال و شرق با کشور ترکمنستان هم مرز است.

  منطقه ويژه اقتصادي سرخس طبق تصويب نامه شماره 40102/ت 16466 ک مورخه 26/1/1375 شورايعالي مناطق آزاد به وسعت 5200 هکتار در نقطه صفر مرزي با کشور ترکمنستان و نزديک شهر سرخس تاسيس شد. سازمان مسئول اين منطقه نيز آستان قدس رضوي است. آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین نهادهای عام المنفعه مذهبی جهان و بزرگترین نهاد غیر دولتی ایران است که در راستای حفظ ، احیای موقوفات و ایفای تعهدات بر اساس نیات واقفان و نیازهای جامعه به ویژه زائرین مرقد مطهرامام رضا (ع) و با تاکید بر امور فرهنگی بعنوان اصلی ترین وظیفه خود ، فعالیت می کند . مدیریت عالی این مجموعه مقدس و مذهبی بر عهده حضرت آیت ا… واعظ طبسی نماینده ولی فقیه و تولیت عظمای استان قدس رضوی می باشد که در سایه مدیریت توانمند ایشان ، آستان قدس رضوی در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، شاهد تحولات عظیم و چشمگیری در زمینه های گوناگون بوده است.

  مزییتهای منطقه ویژه اقتصادی سرخس

  امكان اتصال به نقطه صفر مرزي کشور ترکمنستان

  اتصال به راه آهن مشهد سرخس تجن كه از داخل منطقه ويژه مي گذرد و موجب گرديده تا ارتباط ريلي كشورهاي آسياي مركزي با كشورهاي اروپايي برقرار گرد

  فعاليت هاي مجاز در منطقه ویژه اقتصادی سرخس:

  – نگهداري اماني کالا

  – تسريع و تسهيل در دستيابي به کالا، براي نزديک کردن صحنه فعاليت صاحبان کالا اعم از مواد اوليه ، ماشين آلات و ساير کالاهاي ساخته شده بامصرف کنندگان داخلي به منظور پشتيباني از توليد داخلي کشور.

  – پردازش کالا يا ايجاد تغييرات در آن براي تحصيل ارزش افزوده با استفاده از امکانات بالقوه .

  – فراهم نمودن تسهيلات لازم جهت دستيابي خريداران عمده داخلي به کالاهاي مورد نياز خود در اين مناطق، نزديک کردن بازارهاي تجاري منطقه اي و بسط و توسعه تجارت خارجي کشور.

  – ايجاد عرصه فعاليت هاي تجاري منطقه اي با توجه به بازارهاي کشورهاي آسياي ميانه، قفقاز و ماوراء قفقاز.

  – ارتباط با کشورهاي آسيايي و اروپايي و ساير نقاط و بهره برداري مفيد از اين بازارها با استفاده از تسهيلات ترانزيت داخلي و خارجي صادرات وصادرات مجدد.

  – جذب سرمايه و امکانات داخلي و خارجي براي موارد فوق الذکر به منظور نيل به اهداف مورد نظر با رعايت قوانين و مقررات مربوط.

  اين منطقه در منتهي اليه شمال شرق ايران در استان خراسان رضوی و در فاصله 165 كيلومتري شرق شهر مقـدس واقع شده است و از شمال وشمال شرق به كشور تركمنستان محدود مي باشد . ( به طول 10 61 شرقي و عرض 32 36 شمالي با ارتفاع 235 متري از سطح دريا)

  فرودگاه بین المللی الماس سرخس:

  برخورداري از امكانات حمل و نقل و ترابري هوایي در منـاطق آزاد و مناطق ويژه اقتصادي از مهمترين ضروريات اين مناطق مي باشد . در همین راستا راه اندازی و عملیاتی كردن فرودگاه سرخس از مهمترين رئوس كاري مجموعـه مديريتي منطقه ويژه اقتصادي سرخس بوده و مي باشد.

  وجود فرودگاه بین المللی الماس سرخس واقع در محدوده گمرکی و قانونی منطقه ویژه اقتصادی سرخس با امتیاز مرز هوایی و باندی به طول تقریبی 4 کیلومتر و عرض حدود 60 متر، قابلیت فرود و پرواز انواع هواپیماهای پهن پیکر را دارا می باشد.

  فرودگاه بين المللي سرخس با توجه به قرار گرفتن در نقطه صفر مرزي و دارا بودن مسير پروازي B441 بين مشهد و سرخس براي ورود و خروج ترافيك هوايي بين المللي مناسب مي باشد و تمهيدات مربوطه در مورد برقراري سيستم گمرك و امور مهاجرت و ساير دستورالعمل هاي مشابه انديشيده شده است و همچنين سرويسهاي هوانوردي مورد نياز جهت انجام پرواز سالم در محل قابل اجرا مي باشد.

  بر اساس مصوبه سال 1375 هیأت وزیران جمهوری اسلامی ایران فرودگاه بین المللی الماس سرخس بعنوان مرز هوایی شناخته شده و ورود به کشور و خروج از آن از طریق مرز یاد شده با گذرنامه معتبر مجاز اعلام گردیده است

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.