صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

   

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

  منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

  منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي در محدوده اي به وسعت حدود 2600 هكتار در جنوب غربي ايران و در ساحل خليج فارس، واقع در شهرستان ماهشهر، شهر بندرامام خميني (ره) قرار گرفته شده است.

  اين منطقه با توجه به موقعيت طبيعي و جغرافيايي و همچنين برخورداري از تسهيلات قانوني مناطق ويژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ويژه صنايع پتروشيمي و صنايع پايين دستي، تأمين منافع اقتصادي، اجتماعي و ملي، جذب تكنولوژي هاي جديد و افزايش اشتغال ايجاد گرديده است.

  از نظر موقعيت جغرافيايي، منطقه از طريق بندر امام خمینی (ره) و از آبراه خور موسي به آبهاي آزاد بين المللي وازطريق راه آهن سراسري به تركيه، اروپا و آسياي مركزي دسترسي دارد. ،اين منطقه به عنوان بخشي از استان خوزستان ، همانند يك پايگاه استراتژيك و تاثيرگذار در مناطق نفت و گازخيز ايران عمل كرده است. دستيابي به منابع نفت و گاز مواد اوليه و خوراك واحدهاي صنعتي را بيش از پيش تسهيل مي نمايد.

  در اين راستا سازمان منطقه ويژه اقتصادي پتروشيمي جهت مديريت و تحقق توسعه فعاليتهاي صنعتي و اقتصادي در منطقه از جمله صنايع پتروشيمي، به صورت زير مجموعه اي از شركت ملي صنايع پتروشيمي، براساس مصوبه تير ماه سال 1376 شوراي عالي مناطق آزاد تجاري-صنعتي فعاليت هاي خود را در سال 1377 آغاز كرده و از سرمايه گذاران داخلي و خارجي به منظور سرمايه گذاري در اين منطقه مهم اقتصادي دعوت به عمل آورده است .

  تسهیلات مزیت ها و امکانات منطقه:

  – ورود ماشین آلات صنعتی از خارج کشور بدون تشریفات گمرکی و عوارض گمرکی صورت می پذیرد

  – ایجاد پنجره واحد در محل گمرک منطقه

  – معافیت مالیات بر ارزش افزوده در داخل منطقه

  – معافیت حاصل از ارزش افزوده دریافتی کمیسیون تعیین ارزش افزوده و اعمال آن توسط گمرک

  – ارائه خدمات زیربنایی ، مهندسی ، تسهیلات مواصلاتی ، انبارداری ، تخلیه ، بارگیری ، بهداشتی ، فرهنگی ، ارتباطات ، آموزشی و رفاهی و ارائه خدمات استفاده از اسکله مایعات منطقه .

  – ارائه تنفس جهت پرداخت وجه زمین (اجاره به شرط تملیک) برای سرمایه گذاران

  – وجود تصفیه خانه صنعتی پساب های صنعتی

  – وجود بانک های مختلف در منطقه

  – وجود باند چرخ بال در منطقه

  – تبادل خوراک بین مجتمعی از طریق زیرساخت های ایجاد شده در منطقه

  – ایجاد فضای سبز جهت حفظ محیط زیست

  – واگذاری زمین بصورت اجاره به شرط تملیک صورت می پذیرد

  محصولات عمده تولیدی و صادراتی :

  تولید و صادرات محصولات جامد و مایع پتروشیمیایی در صنایع بالا دست و میانی پتروشیمی

  فرصت های سرمایه گذاری :

  21 طرح در صنایع پایین دستی پتروشیمی و در صنایع میانی زنجیره های تعریف شده از قبیل زنجیره پروپیلن ، بنزن ، متانول ، پروپان ، اتیلن ، بوتان و الفین که در سند چشم انداز توسعه صنعت پتروشیمی تعریف شده است.

   

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.