صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت مشاوره سرمایه گذاری صنعتی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  بررسی توانمندی ها و فرصتهای اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

  منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

  منطقه ويژه اقتصادی سلفچگان در مساحت 2000 هكتار در سال 1376 به تصویب هیئت وزیران رسید. گرایش اقتصادی و انواع سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان بسیار متنوع می باشد. در طراحی منطقه کاربری مختلف صنعتی از جمله صنایع شیمیایی – سلولزی- نساجی، فلزی- برق و الکترونیک- کانی غیر فلزی، تجاری، تجاری اداری، خدماتی تجاری، انبارهای عمومی و اختصاصی مورد نظر قرار گرفته و سرمایه گذاری های متعددی در تنوع فوق مورد اقدام قرار گرفته است.

  موقعیت جغرافیایی منحصر به فرد منطقه: در 40 کیلومتری شهر قم در تقاطع راه های قم اراک دلیجان و اصفهان و فاصله 180 کیلومتری با تهران و در مجاورت جاده اصلی و ارتباطی مرکز کشور و محور ارتباطی شمالی جنوبی و شرقی غربی کشور می باشد. بخش قابل ملاحظه ای از تراکم جمعیتی کشور در مجاورت این منطقه و آب و هوای معتدل از امتیازات مضاعف این منطقه بوده و نزدیکی منطقه به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و دسترسی به راه آهن سراسری کشور از دیگر مزیت های منحصر به فرد این منطقه می باشد.

  خدمات زیرساختی منطقه:

  با احتساب تأمین منابع داخلی و بدون برخورداری از هرگونه اعتبارات دولتی، زیرساخت های منطقه در فازهای در دست بهره برداری شامل معابر، شبکه های مخابرات با خدمات ویژه همچون اینترنت، آب، برق و … احداث گردید.

  تسهیلات و مزایا:

  – فراهم بودن امکانات واگذاری زمین به منظور ایجاد کاربری های مختلف صنعتی، تجاری، شیمیایی، اداری، خدماتی، فلزی و …

  – صدور مجوزهای قانونی برای ساخت و ساز، تولید، پردازش، تعمیر، تکمیل، تفکیک و بسته بندی مواد و کالاهای خارجی برای تأمین نیازهای داخلی و صادرات مجدد

  – حق مالکیت حقیقی و حقوقی زمین و سازه ها برای سرمایه گذاران ایرانی توسط منطقه فراهم و تضمین سرمایه­گذاری خارجی در چارچوب مقررات قانون حمایت از سرمایه گذار خارجی توسط دولت تأمین می­گردد.

  – اعطای سند مالکیت شش دانگ به سرمایه گذارانی که نسبت به ساخت و ساز اقدام می نمایند و امکان ترهین اسناد مذکور جهت اخذ تسهیلات بانکی

  – سرمایه گذاری در زمینه های گوناگون با توجه به در اختیار داشتن رتبه اول تنوع تولید در کل مناطق ایران.

  – بکارگیری تمهیدات لازم جهت پوشش بيمه ای کالاهای وارده تجار از زمان ورود تا خروج

  – بلامانع بودن خريد و ساخت و اجاره و يا واگذارى انبار اختصاصى در بخش انبارهاى منطقه.

  – هزینه بسیار پایین انبارداری نسبت به سایر گمرک ها

  – دسترسی آسان به نیروهای متخصص به لحاظ نزدیک بودن به مراکز جمعیتی کشور و به خصوص تهران

  – نزدیک ترین منطقه ویژه اقتصادی به مراکز مصرفی کشور

  – تسهیل صدور کارت بازرگانی تجار توسط منطقه و با هماهنگی اتاق بازرگانی

  – بکارگیری تمهیدات کافی در حفاظت فیزیکی منطقه به گونه ای تاکنون هیچ گونه مشکلی جهت فعالیت در منطقه حادث نگردیده است.

  – معافیت های مالیاتی برای واحدهای تولیدی تا 7 سال پس از بهره برداری.

  واحدهای فعال:

  در حال حاضر بیش از 80 واحد فعال در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان وجود دارند که مهمترین آنها شرکت اطلس داران، آریان کیمیا تک، آوین شیمی پلاست، پرشین ایتال کیش، گروه آرايشي ماه آفرين پاكديس، آزما نانو سیستم، سروش دیزل مبنا، گالپرتی پارس، بشکه سازی، شیمی در سلف، آریان یسان ماهان و … می باشد.

  صنایع پشتیبان:

  در مورد صنایع پشتیبان، اقدام منطقه در این زمینه، اختصاص قطعات متعدد با کاربری های خدمات صنعتی و خدمات تجاری می باشد که در این گروه از قطعات، در کاربری خدمات صنعتی، خدماتی از جمله تعمیرات ماشین های تزریق و ماشین های تراشکاری، تعمیر پمپ های صنعتی، تولید مخزن برای واحدهای تولیدی دیگر در صورت تقاضا و … و در قطعات با کاربری خدمات تجاری، خدمات آزمایشگاهی و موارد مشابه ارائه می گردد.

  محصولات تولیدی و صادارتی:

  در مورد محصولات عمده تولیدی و صادراتی در منطقه می توان به فلنج های اتصالات نفت و گاز (از جمله کالاهای استراتژیک مورد نیاز داخل کشور)، انواع محصولات آرایشی بهداشتی، کامیونت، لودر، لیفتراک، ماشین های برقی، بشکه، مکمل های سوختی، استارت و دینام خودرو، انواع اسپری خوشبوکننده، انواع دستگاه های خودپرداز ATM، لوستر و لامپ کم مصرف می باشد.

  فرصت های سرمایه گذاری:

  با توجه به مزیت های قانونی مناطق و امتیازات بومی و منطقه ای منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان به شرح موارد معنونه فوق، امکان فعالیت در زمینه انواع تولیدات و همچنین در زمینه واردات، تأمین نیارهای داخلی، ترانزیت و صادرات مجدد کالا وجود دارد، به گونه ای که پس از حصول نتایج مذاکرات بین المللی در ماه های پایانی سال گذشته و در ایام آغازین سال جاری، با مراجعات متعدد سرمایه گذاران خارجی از کشورهای مختلف مواجه و زمینه های مختلف جهت سرمایه گذاری توسط این گونه مراجعین بررسی و به نظر می رسد انتظارات آنها با بررسی موقعیت این منطقه تأمین گردیده و امید است در آینده شاهد تحولات چشمگیری در عرصه سرمایه گذاری خارجی بیش از پیش باشیم.

  با عنایت به پیشرفت مناسب عملیات زیرسازی خط ریلی منطقه، سرمایه گذاری در احداث بارانداز و انبارهای عمومی در محوطه مربوطه یکی از اولویت های سرمایه گذاری در منطقه می باشد و همچنین فعالیت های بازرگانی شامل صادرات، صادرات مجدد، واردات، واردات مجدد، ترانزیت و …، سرمایه گذاری در زمینه ساخت مراکز اقامتی، خدماتی و رفاهی، احداث کارخانجات واگن سازی، احداث کارخانجات تولید انواع خودرو سواری، خط تولید ماشین آلات راه سازی و … از فرصت های سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان می باشد

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.