صفحه اصلی انجمن ها خدمات شرکت نیروگاه مولد مقیاس کوچک (سیستم های CHP) معرفي نيروگاههاي مقياس كوچك و خدمات شرکت

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • ناشناس
  میهمان
  تعداد نوشته 921

  [size=x-large]معرفي نيروگاههاي مقياس كوچك و توليد همزمان[/size]

  فراهم كردن فضایی كه منجر به تولید مشترك برق و حرارت شود علاوه بر آنكه سبب صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود، این امكان را به وجود می‌آورد كه از فن‌آوری مناسب در جهت تولید برق بهره‌ لازم گرفته شود.
  تولید مشترك برق و حرارت (Cogeneration) تولید همزمان برق با توان محوری و حرارت مفید، توسط یك سیستم، با استفاده از دو شكل مختلف انرژی مفید با به كارگیری یك منبع اولیه انرژی به شمار می‌آید.
  این فنآوری برای نخستین بار در نیروگاههای سیكل بخاری استفاده شد، به طوری كه از بخار استخراج شده از سیكل برای مصارف گرمایشی كارخانه و واحدهای اطراف آن بهره گرفته می‌شد. اگرچه با این عمل راندمان اینگونه نیروگاهها اندكی كاهش می‌یافت ولی با تأمین حرارت مورد نیاز در مصرف سوخت تا حد زیادی صرفه‌جویی به عمل می‌آمد. در سالهای اخیر، كاربرد این سیستم‌ها كه بهره‌وری بالایی را در مصرف انرژی درپی دارد، به نیروگاههای بخار محدود نگشته و به سایر مولدهای تولید قدرت اعم از مكانیكی یا الكتریكی گسترش یافته است، به طوری كه امروزه می‌توان هر سیستم مولد قدرت را با هر اندازه و با هر كاربردی به صورت یك واحد مشترك طراحی كرد و بدین ترتیب علاوه بر تولید توان الكتریكی یا مكانیكی به وسیله دستگاه، بهره‌گیری از حرارتی اتلافی مولد یا موتور را به صورت انرژی گرمایی می‌توان قابل استفاده و امكان‌پذیر ساخت.
  ● آشنایی با مفاهیم سیستم‌های CHP
  در دنیای امروز با توجه به نقش و اهمیت كاربرد این نوع سیستم‌ها در بعضی از صنایع كه به طور همزمان به انرژی الكتریكی و بخار فشار پائین جهت انجام فرآیندهای صنعتی نیاز دارند و نیز به دلیل نهادینه كردن فرهنگ كاربرد آنها، به جای اصطلاح (Cogenration) از عنوان ”سیستم‌های تركیبی حرارت و قدرت“ (CHP) و یا به عبارتی: Combined Heat & Power استفاده می‌شود.

  [size=x-large]مزاياي احداث نيروگاه هاي مقياس كوچك[/size]

  1- قابليت فروش برق به شبكه و ايجاد درآمد
  با توجه به نياز كشور به سرمايه گذاري در زمينه توليد پراكنده برق، مشوق هاي مالي متعددي توسط وزارت نيرو براي سرمايه گذاري در زمينه توليد پراكنده قرار داده شده است كه توليد پراكنده برق و فروش انرژي الكتريكي به شبكه را به عنوان يك گزينه قابل ارزيابي براي مجتمع هاي صنعتي تبديل نموده است، اين حمايت هاي وزارت نيرو عبارت است از :
  1) تامين هزينه هاي سوخت در قراردادهاي تبديل انرژي و خريد تضميني انرژي الكتريكي
  2) بازگرداندن هزينه هاي انشعاب به مشتريان
  3) حذف هزينه هاي ديماند از هزينه هاي مشتركين
  2- افزايش قابليت اطمينان براي در دسترس بودن انرژي الكتريكي
  با توليد انرژي الكتريكي در محل و كاهش عوامل موثر مانند شبكه هاي انتقال و توزيع و نيروگاه هاي بزرگ، خطاي اين عوامل كمتر به مشتركين منتقل مي گردد و مشترك از خاموشي هاي ناخواسته حتي در حد چشمك زدن برق آزاد مي گردد. بدين ترتيب با پشتوانه توليد دائم انرژي الكتريكي در محل، تداوم تامين انرژي الكتريكي تضمين مي گردد و مشترك مي تواند از برقي با اطمينان بالاتر و با كيفيت مناسب تر بهره برداري نمايد.ضمن آنكه شبكه برق همچنان به عنوان پشتوانه توليد انرژي الكتريكي حضور خواهد داشت.
  3- امكان بازيافت حرارت و توليد همزمان برق و حرارت
  در این سیستم‌ها، انرژی شیمیایی سوخت به وسیله یك محرك اولیه (موتور یا توربین) آزاد شده و به توان مكانیكی در محور خروجی تبدیل شده و سپس محور محرك با یك ژنراتور كوپل شده و توان الكتریكی تولید می‌شود. با توجه به اینكه حداكثر راندمان موجود برای محرك اولیه دستگاه و مولد كمتر از ۵۰ درصد است،‌ در نتیجه بیش از نیمی از انرژی سوخت به صورت حرارت تلف می‌شود. بنابراین می‌توان با شناسایی منابع اتلاف حرارت یعنی گازهای خروجی از محرك اولیه و سیكل خنك‌كن روغن روغنكاری و با قراردادن مبدلهای حرارتی مناسب، گرمای اتلافی را به صورت حرارت با دمای بالا و قابل استفاده بازیافت كرد.
  این نوع سیستم‌ها دارای بیشترین بهره‌وری درمصرف سوخت بوده و در حالیكه در سیستم‌های نوع مجزا، متوسط راندمان یك مولد برق در حدود ۳۵ درصد و متوسط راندمان یك بویلر ۹۰ درصد است، یك سیستم CHP با تولید همزمان برق و حرارت دارای راندمانی بیش از ۸۵ درصد خواهد بود، یعنی راندمان الكتریكی حدود ۳۵ درصد و راندمان حرارتی ۵۰ درصد خواهد بود.
  راندمان حرارتی عبارت از انرژی حرارتی تولیدشده به انرژی سوخت مصرفی است. از دیدگاه اقتصادی، كاهش ۳۵ درصدی مصرف سوخت توسط این سیستم، كاهش هزینه سوخت مصرفی را در پی داشته و از دیدگاه ملی، صرفه‌جویی در مصرف سوخت، از طریق صادرات و فراهم كردن شرایط لازم، استفاده مفیدتر از سوختهای فسیلی را دربر دارد.
  با توجه به دماي بالاي گازهاي خروجي از اگزوز، همراه با هر كيلووات انرژي الكتريكي توليدي نزديك به 2 كيلووات انرژي حرارتي براي مصارف گرمايش و سرمايش قابل بازيافت است و اين خود هزينه سرمايه گذاري و نيز هزينه سوخت و نگهداري واحد هاي سنتي تاسيسات حرارتي و تهويه مطبوع را كاهش مي دهد.

  [align=center]image002.jpg[/align]
  شماتيك كلي يك سيستم توليد همزمان برق و گرمايش و سرمايش

  براي بازيافت حرارت، سيستم هاي متنوعي با کاربردهاي مختلف وجود دارند. انتخاب سيستم مناسب در هر فرايند، با در نظر گرفتن عوامل متعددي صورت مي گيرد. برخي از سيستم هاي بازيافت حرارت متداول عبارتند از:
  – بويلرهاي بازيافت حرارت
  – لوله هاي حرارتي
  – رکوپراتورها
  – اکونومايزرها
  – …
  بويلرهاي بازيافت حرارت يکي از متداولترين سيستمهاي بازيافت در کاربردهاي CHP مي باشد. در اين بويلرها، گازهاي داغ حاصل از احتراق، پيش از اينکه وارد دود کش شوند، از ميان تعداد زيادي لوله هاي موازي که درون آنها آب جريان دارد، مي گذرند. در نتيجه اين تبادل حرارت، آب تبخير شده و درون مخزن بخار جمع آوري مي شود. پس از آن بخار توليد شده، در فرآيند توزيع مي گردد.
  اين بويلرها در اندازه هاي متفاوت و با ظرفيت دريافت 5/0 تا 500 مترمکعب در ثانيه محصولات احتراق ساخته مي شوند. فشار و نرخ توليد بخار در اين بويلرها، به درجه حرارت و نرخ جريان گازهاي داغ خروجي و نيز راندمان بويلر بستگي دارد.
  همانطور که گفته شد اکونومايزر يکي ديگر از ديگر سيستم هاي بازيافت حرارت مي باشد. اکونومايزرها مبدل هاي حرارتي هستند که در آنها هوا و آب با هم تبادل حرارت مي کنند. کاربرد اصلي اين تجهيزات براي پيش گرم کردن آب تغذيه بويلرهاست، البته براي گرمايش آب فرايندي و يا توليد آب گرم مورد نياز براي گرمايش محيط نيز از آنها استفاده مي شود. حرارت حاصل از توليد همزمان ميتواند بمنظور گرمايش ناحيهاي يا در صنايع فرآيندي مورد استفاده قرار گيرد.
  گرمايش ناحيهاي شامل سيستمي است كه در آن حرارت بصورت متمركز توليد و به تعدادي مشتري فروخته ميشود. اين كار با استفاده از يك شبكة توزيع كه از آب داغ يا بخار بعنوان حامل انرژي حرارتي بهره ميبرد، انجام ميپذيرد. کاربرد اصلي گرمايش ناحيه اي در شهرک ها، پادگان هاي نظامي، شهرک هاي صنعتي، مناطق دانشگاهي، ساختمان هاي تجاري، هتل ها، بيمارستان ها و…مي باشد.
  برخي از مزاياي استفاده از يك سيستم گرمايش ناحيهاي به شرح زير مي باشد:
  1) افزايش راندمان: در واحدهاي توليد همزمان برق و حرارت، تلفات به حداقل ميرسد. بازده كلي اين واحدها بين 80 تا 90 درصد خواهد بود، شکل زير يک سيستم موتور ژنراتور گازي فرضي با راندمان الکتريکي 44% را نشان مي دهد. ملاحظه مي شود که با بازيافت حرارت توليد شده به صورت آب گرم راندمان به 84% افزايش خواهد يافت.

  راندمان کل يک موتور ژنراتور گازي در کاربرد به صورت توليد همزمان برق و حرارت
  2) تأمين حرارت مطمئن و انعطاف پذيري: با توجه به اينكه واحدهاي توليد همزمان از حرارت توليدي نيروگاهها استفاده ميكنند، توليد انرژي حرارتي در آنها بدون وقفه انجام ميشود. همچنين ميزان توليد برق و حرارت، با توجه به تقاضاي آنها قابل تغيير است.
  3) محيط زيست : بازدهي بالاي اين واحدها، باعث ميشود توليد دي اكسيد كربن و ساير آلايندهها نظير تركيبات گوگردي و اكسيدهاي نيتروژن به ازاي توليد مقدار مشخصي انرژي الكتريكي در مقايسه با نيروگاه هاي موجود كاهش يابد
  4) هزينههاي كمتر : در توجيه پذيري واحدهاي CHPبايد محدوديتهاي مالي را بدقت لحاظ نمود. لازمست در هر ناحيه انرژيهاي رقيب با واحدهاي توليد همزمان مقايسه و تصميم گيري بدقت انجام پذيرد. معمولاً واحدهاي توليد همزمان به سرمايه گذاري بيشتري نسبت به سيستمهاي معمول تبديل انرژي نياز دارند. ولي بايد دقت داشت كه ميزان مصرف انرژي در آنها بسيار پايينتر است. بعبارت ديگر، هزينههاي متوسط تبديل يك واحد انرژي در واحدهاي CHP پايينتر از ساير روشهاست.
  5) هزينههاي پايينتر تعميرات و نگهداري: با توجه به اينكه براي استفاده از حرارت توليدي در يك واحد توليد همزمان، تجهيزات كمتري در هر ساختمان مورد نياز است، هزينههاي تعميرات و نگهداري تجهيزات نيز كمتر خواهد شد.

  [size=x-large]كاربرد سيستم هاي CHP[/size]

  معیار اندازه این سیستم‌ها بر مبنای توان الكتریكی تولیدی آنها است كه در سه بخش تقسیم‌بندی می‌شوند كه به طور اعم اندازه‌های بیش از چند مگاوات در بخش صنعتی، كمتر از یك مگاوات در بخش تجاری و اندازه‌های كوچك در مصارف خانگی كاربرد دارد.
  كاربرد این سیستم‌ها تنها شامل تولید برق و آب یا بخار كم فشار است و در اندازه‌های بزرگتر، از توان محور برای به كارانداختن كمپرسورهای چیلر، یخچالهای صنعتی و یا هوای فشرده و از حرارت حاصله برای گرم كردن مستقیم محیط، چیلرهای جذبی و حرارت مورد نیاز فرآیندهای صنعتی از قبیل خشك ‌كن استفاده می‌شود.
  دو كاربرد مهم CHP برای حرارت مفید به شرح زیر است:
  ۱- گرمایش ناحیه یا بخش خاص (CHP/ DH)- مانند مناطق تجاری و مسكونی و یا به عبارتی: Combined Heat and Power/ District Heating
  ۲- استفاده در صنایع جهت انجام فرآیندها (CHP/ IND) و یا به عبارتی: Combined Heat and Power/ for industry
  كه حالت اول به شبكه گرمایشی ناحیه‌ای كه حرارت تغذیه آن توسط آب داغ در دمای بین (۱۵۰ سانتیگراد- ۸۰ سانتیگراد) فراهم می‌شود ارتباط دارد و در حالت دوم نیز بخار داغ یا گازهای داغ (خروجی از توربین گاز یا بخار) گرمای مورد نظر را ایجاد می‌كند. باید اذعان كرد كه آب گرمی كه از كندانسور نیروگاهها خارج می‌شود و در بخش كشاورزی و استخر پرورش ماهی كاربرد دارد و نیز آشغالها و زباله‌هایی كه برای تولید توان الكتریكی به عنوان سوخت در نیروگاهها زباله‌سوز به كار می‌روند به عنوان حرارت مفید در این سیستم‌ها به شمار نمی‌آید. بنابراین، امروزه تبدیل و تغییر نیروگاههای موجود و یا طراحی نیروگاههای جدید CHP به منظور تولید حرارت مازاد به صورت مفید در دمایی بالاتر از نیروگاههای مرسوم مدنظر است.
  اگرچه در كشورهای آمریكا و انگلستان طرحهای زیادی به منظور تولید توام حرارت و توان و استفاده از حرارت حاصله جهت انجام فرآیندها به صورت (CHP/ IND) وجود دارد و از نیروگاههای خاصی بدین منظور استفاده می‌شود، با این حال، كاربرد نوع (CHP/D H) این نوع سیستم‌ها در این كشورها نسبتاً محدود است، اما در چند كشور اروپایی تولید توام توان و حرارت برای كاربرد در گرمایش ناحیه‌ای استفاده وسیع‌تری دارد.
  دامنه كاربرد موثر سیستم‌های CHP شامل موارد زیر است:
  الف) تولید مشترك‌ درUtility از قبیل سرمایش و گرمایش منطقه‌ای
  ب) تولید مشترك در صنعت: همانطور که گفته شد از سيستم توليد همزمان برق و حرارت مي توان در برخي صنايع فرآيندي نيز استفاده کرد. تاريخ استفاده از سيستم توليد همزمان به صنايع مختلف به ويژه صنايع کاغذسازي، صنايع شيميايي انبوه و صنايعي که احتياج به حرارت و الکتريسيته فراوان دارند مي رسد. در زير تعدادي از صنايعي که توليد همزمان برق و حرارت در آن با موفقيت به کار گرفته شده ذکر مي گردد:
  – صنايع کاغذ سازي
  – فرايندهاي توليد مواد غذايي
  – صنايع نساجي
  – صنايع داروسازي
  – صنايع سراميک سازي
  – صنايع سيمان و آجر سازي
  – فرايندهاي چوبي و تيرهاي چوبي
  – صنايع گلخانه اي و باغي
  – صنايع پالايش نفت
  – …
  ج) تولید مشترك در مؤسسات خانگی و تجاری نظیر: – بیمارستانها، دانشگاهها و هتلها
  ضمناَ از این سیستم‌ها می‌توان در تأمین برق مورد نیاز و گرمایش واحدهای مسكونی از قبیل: آپارتمانها، برجها و نیز واحدهای مسكونی تك خانوار نیز بهره جست.
  مشخصات یك سیستم CHP ایده‌آل در نصب و اجرا شامل موارد زیر است:
  ۱- نیاز مبرم به استفاده از توان الكتریكی.
  ۲- افزایش موارد كاربرد انرژی حرارتی نسبت به انرژی الكتریكی.
  ۳- وجود الگوهای بار پایدار و ثابت انرژی حرارتی و الكتریكی.
  ۴- طولانی‌بودن ساعات بهره‌برداری فرآیند.
  ۵- بالابودن قیمت برق شبكه یا عدم دسترسی به شبكه.
  از طرف دیگر از انرژی حرارتی حاصله می‌توان به منظور خشك‌كردن، پیش گرم كردن، تولید بخار فرآیند، محرك تجهیزات بازیافت حرارت، تولید آب سرد، آب گرم، سیال داغ و مانند آن استفاده كرد. بنابراین در صنایعی كه نیاز مبرم به استفاده توأم از حرارت و توان احساس می‌شود، ظرفیت ایجاد تولید مشترك وجود دارد و با دارابودن مشخصات بالا می‌توان صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه انرژی بدست آورد و سیستم تولید مشترك مقرون به صرفه‌تری داشت.
  در طی سالهای اخیر، با توجه به دامنه كاربرد سیستم‌های CHP و اشاعه فرهنگ استفاده از این نوع سیستم‌ها، شركتهای سازنده به منظور جلب رضایت مشتریان و سهولت عرضه، خرید و نصب این سیستم‌ها در اندازه كوچكتر از یك مگاوات آنها را به صورت پكیج شده تولید می‌كنند. بدین ترتیب علاوه بر اطمینان مشتریان از سلامت دستگاه در هنگام خرید، هزینه نصب، تعمیر و نگهداری آنها نیز كاهش پیدا می‌كند.
  معیار اصلی در انتخاب صحیح اندازه CHP و نحوه استفاده از آن به نیاز واقعی مصرف‌كننده به برق و حرارت بستگی دارد و عدم رعایت این معیار هزینه‌های گزافی را هم در مرحله خرید و هم در زمان تعمیر و نگهداری دستگاه درپی خواهد داشت.

  [size=x-large]مزایای استفاده از مولد گاز سوز مقیاس کوچک از نگاه سرمایه گذار : [/size]

  • عدم نیاز به سرمایه گذاری زیاد و امکان جذب مشارکت عمومی و سرمایه های متوسط .
  • دوره ی احداث کوتاه
  • مکان یابی آسان
  • قابلیت کارکرد در فشار گاز شهری
  • عدم نیاز به آب زیاد برای خنک سازی
  • سهولت استفاده کاربردی بصورت CHP در قیاس با نیروگاههای بزرگ و متمرکز
  • قابلیت حمل و جابجایی آسان
  • قابلیت دوگانه سوز شدن ( استفاده از سوخت جایگزین در صورت قطع گاز )
  • منبع جدید کسب درآمد با فروش مازاد انرژی مصرفی
  • تولید همزمان برق و حرارت CHP /برق ، سرمایه و حرارت CCHP
  • کاهش نگرانیهای ناشی از نوسانات قیمت برق برای نیروگاههای خود مصرف
  • حالت عملکرد جزیزه ای
  • حالت آماده بکار
  • عملکرد موازی با شبکه
  • امکان ساخت داخل و تولید محل در افق آینده در کشور
  • در اختیار داشتن منبع تولید و تامین انرژی با ضریب حفاظتی بالا
  • حذف تلفات انتقال و کاهش تلفات توزیع برق
  • عدم انتشار آلاینده زیست محیطی
  • افزایش قابلیت اطمینان برق رسانی
  • بهبود کیفیت توان
  • تاخیر و کاهش نیاز به سرمایه گذاری برای توسعه شبکه انتقال و توزیع
  • تامین محلی توان راکتیو
  • پیک سایی
  • افزایش ذخیره شبکه
  در راستای تحقق سیسات های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی به منظور ترغیب و تسهیل مشارکت خصوصی ، دستورالعمل توسعه مولد مقیاس کوچک به استناد ماده ۲۰ قانون برنامه چهارم توسعه تدوین و ابلاغ شده است .

  ۱- پرداخت پیش پرداخت خرید برق
  – پیش پرداخت خرید برق تا ۱۵ درصد
  – افزایش تا ۲۰ درصد میزان پیش پرداخت خرید برق در حالت فروش برق از طریق قرارداد دو جانبه
  – افزایش تا ۲ برابر میزان پیش پرداخت فوق الذکر در صورت استفاده از مولدهای ساخت داخل
  – تامین هزینه های برقراری انشعاب احداث تاسیسات لازم برای تامین گاز مولد از طریق پیش پرداخت و یا وجوه اداره شده
  – تامین هزینه های اتصال مولد به شبکه های برق از طریق پیش پرداخت و یا وجوه اداره شده
  ۲- سرمایه گذار می تواند برای احداث مولد مقیاس کوچک ، همچون سایر طرح های تولیدی ( صنعتی ) و نیز سایر طرح های نیروگاهی ، از تسهیلات بانکی ( ریالی و ارزی ) استفاده کند .
  ۳- بازگرداندن حق انشعاب به قیمت روز ( در حدود ۱۰ درصد تامین مالی پروژه را شامل می شود )
  ۴- اجاره بلند مدت زمینهای پست برق
  ۵- عقد قرارداد تضمینی
  – تضمین تامین سوخت مولد مقیاس کوچک ، برای ۹ ماه در سال آندسته که فقط انرژی الکتریکی تولید می کنند
  – تضمین تامین سوخت مولد تولید همزمان ، کل ایام سال ( ۱۲ ماه ) آندسته که انرژی الکتریکی همراه با حرارت تولید می کنند CHP
  – با مولد مقیاس کوچک – که موقعیت نصب و طراحی آن طوری است که :
  الف ) امکان افزودن تاسیسات مورد نیاز برای بازیافت حرارت
  ب ) امکان استفاده از حرارت بازیافتی در محل وجود دارد –
  از نظر طول دوره ی تضمین تامین سوخت ، تا پایان سال ۱۳۹۳ ، مشابه مولد تولید همزمان رفتار خواهد شد .
  ۶- عرضه مستقیم برق
  – امکان عقد ” قرارداد برق مصرف کننده ” با مصرف کننده های مورد نظر سرمایه گذار ( ترانزیت برق )
  – هزینه ترانزیت رایگان
  – تضمین تعهد تامین برق مصرف کننده طرف قرارداد سرمایه گذار از طریق عقد ” قرارداد تضمین تامین برق مصرف کننده ” با مدیریت شبکه
  – تضمین خرید از مصرف کننده خود تامین ( مصرف کننده ای که در تاسیسات خود مولد نصب می کند )
  ۷- فروش به مدیریت شبکه
  – فروش برق به نرخ تضمینی
  – فروش برق به نرخ رقابتی
  ۸- حمایت از تعاونی ها
  – مشارکت توانیر با تعاونی های احداث مولد مقیاس کوچک و تامین بخشی از کل منابع مالی آن
  – امکان اجاره به شرط تملیک مولدهای دیزلی شرکت های توزیع نیروی برق به تعاونی ها
  – امکان واگذاری توربین های گازی کوچک شرکت های برق منطقه ای به تعاونی ها ۰ به شرط استفاده از آنها برای تولید همزمان برق و حرارت )
  – معرفی تعاونی ها مولد مقیاس کوچک به صندوق تعاون و یا نظام بانکی کشور برای دریافت وام
  ۹- اعطای حداکثر ۲۰۰۰ متر زمین بصورت بلاعوض به پروژه های احداث مولد مقیاس کوچک ( تفاهم نامه با شهرک های صنعتی )
  ۱۰- توسعه داخلی سازمان مولد مقیاس کوچک
  – پیش خرید ۴۰۰ مگاوات از تولیدات کارخانه ساخت داخلی
  – این میزان با توجه به نوع تکنولوژی و قیمت فروش مولد در ایران قابل افزایش می باشد .

  [size=x-large]الگوي پيشنهادي براي همكاري[/size]

  [align=center]نمایش فلش[/align]

  اين شركت آمادگي دارد، براي صنايع متقاضي، نيروگاه¬هاي مقياس كوچك و سيستم هاي بهينه سازي انرژي را احداث و راه¬اندازي نمايد، كه در آن صورت قادر خواهد بود خدمات زير را ارائه نمايد:
  1) انجام مطالعات امكان¬سنجي و مشاوره
  2) اخذ كليه مجوزهاي مورد نياز جهت احداث مولدهاي مقياس كوچك
  3) مشاوره در زمينه تأمين مالي پروژه و اخذ وام
  4) طراحي، تأمين تجهيزات
  5) اجرا و راه اندازي نيروگاه هاي مقياس كوچك
  در مرحله اول شرکت حامیان صنعت کیمیا به منظور ارزیابی دقیق پروژه و انجام مطالعات امکان سنجی برای احداث نیروگاه مقیاس کوچک با حداکثر استفاده از انرژی های اتلافی طی قراردادی اقدام به مطالعه شرایط حاضر و طراحی سناریوهای مختلف برای اجرای پروژه خواهد نمود.

  [size=x-large]شرح خدمات مطالعات به شرح ذيل مي باشد[/size]
  .
  مرحله (1) : بررسي نمونه سايت موجود و امكان سنجي
  • دسته بندي مصارف و واحدهاي مختلف موجود در هر سايت
  • مطالعه مدارك و نقشه هاي واحدهاي موجود در هرسايت و استخراج ميزان نياز انرژي
  • تعيين انواع انرژي مورد نياز هر سايت با توجه به ماهيت واحد هاي موجود در آن ( مسكوني، تجاري و …) با لحاظ كردن طرح توسعه احتمالي آينده
  • تعيين نحوه تغييرات مصرف انرژي هر سايت
  • جمع بندي مباحث نيازسنجي و تعيين اينكه در سايت مورد نظر، اجراي طرح توليد همزمان مورد نياز است يا خير. در صورت مثبت بودن نتيجه، مراحل ذيل نيز بعنوان امكان سنجي اجراي طرح در مورد سايت انجام خواهد پذيرفت.
  • بررسي مسايل اجرائي شامل لوله كشي آب گرم ( يا بخار)، اتصال به شبكه برق، دسترسي به شبكه گاز و …
  • بررسي وضعيت كنوني سايت از نظر داشتن امكاناتي نظير سوله، نيروي فني بومي، ابزارآلات، تاسيسات مربوط به نصب و راه اندازي و بهره برداري مولد و مانند آن.
  • جمع بندي مباحث امكان سنجي و تعيين اينكه در سايت مورد نظر، اجراي طرح توليد همزمان ممكن است يا خير. در صورت مثبت بودن نتيجه، امتياز سايت (اولويت) بر مطالعه فوق تعيين مي گردد.
  • ارائه اطلاعات فوق در قالب معرفي فرصت سرمايه گذاري.
  • بر اساس نتايج بند فوق، سايت توسط كارفرما براي ادامه مطالعات انتخاب خواهد شد.
  مرحله(2): انجام بررسي هاي فني و تعيين مشخصات طرح احداث، مولد در سايت(هاي) فوق
  بخش اول: تعيين ظرفيت بهينه مولد مورد نظر و معرفي دستگاه ها و طرح كلي بازيافت حرارت
  • تعیین ظرفیت مولد(های) مورد نیاز در هر سایت
  • تعیین نحوه استفاده واحدهای مصرف کننده هر سایت از حرارت بازیافتی مولد و معرفی مناسبترین حالت بازیافت از دستگاههای مولد برق جهت دستیابی به راندمان حداکثر
  • امکان سنجی بازیافت حرارت از مولد برق جهت مصرف در واحدهای موجود در هر سایت و بررسی توجیه پذیری آن از دیدگاه اقتصادی
  • تعیین توان بهینه مولد(های) تولید همزمان با وجود سناریو های مختلفی نظیر حداکثر سازی راندمان مجموعه، کاهش هزینه تمام شده، تولید برق بیش از نیاز سایت و امکان فروش آن و …
  • ارائه نقشه جانمایی کلی مولدها در هر سایت جهت حداقل کردن هزینه های انتقال برق و گرما و با توجه به محدودیتهای فیزیکی
  • تعیین دقیق نوع مولد، نوع دستگاههای تولید برق و ظرفیت بهینه هریک با توجه به مطالعات فوق و شرایط سایت(دما، رطوبت، ارتفاع) و نیاز موجود در هر سایت و انتخاب دستگاهها از تولیدات سازندگان مطرح
  • معرفی مشخصات فنی کامل دستگاههای مولد برق انتخاب شده و سازندگان آنها و …
  بخش دوم: طراحی شبکه مورد نیاز
  • مطالعه شبکه های گاز رسانی، برق رسانی، آب موجود در هر سایت و تعیین شبکه هایی که بایستی تقویت شده یا توسعه داده شوند.
  • تهیه طرح اولیه اتصال خروجی الکتریکی مولد به شبکه برق منطقه و معرفی کمبودها و روش رفع آنها
  • تهیه طرح کلی لوله کشی مورد نیاز بین مولد و مصرف کننده های حرارت موجود در سایت
  مرحله (3): انجام بررسی های اقتصادی و تهیه اطلاعات لازم برای تشریح ابعاد سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران
  • اخذ پیشنهاد فنی – مالی از سازندگان دستگاه ها و پیمانکاران نصب و اجرا و مطالعه و بررسی و مذاکره برای تکمیل آنها
  • برآوردهای مالی سرمایه گذاری مورد نیاز کل اجرای طرح شامل خرید تجهیزات اصلی و لوازم جانبی، نصب، راه اندازی، بهره برداری، آموزش و …
  • تهیه گزارش های مالی و نحوه استفاده از تسهیلات دولتی، منابع تامین آن ، بانک عامل، میزان سود تسهیلات مذکور و معرفی راهکارهای قانونی جهت دستیابی به این تسهیلات، میزان آورده مورد نیاز سرمایه گذاران و …
  • پیش بینی درآمدهای طرح از زمان شروع بهره برداری تجاری از مولد تولید همزمان جهت اطلاع سرمایه گذاران.
  • استخراج مدل مالی طرح برای اطلاع سرمایه گذاران شامل نرخ بازده داخلی (IRR)، دوره بازگشت سرمایه، نرخ بازده آورده (ROE) ، نقطه سربه سر، خالص ارزش فعلی کل سرمایه گذاری و ….
  • تهیه کلیات برنامه زمان بندی دوره اجرای طرح برای هر سایت
  • شناسايي منابع براي تأمين مالي پروژههاي طرف قرارداد
  • بررسی قوانین، شرایط و فرصتهای تأمین مالی و سرمایهگذاری
  • عقد قراردادها و يا تفاهمنامههای لازم با سازمانهاي مربوطه براي تأمين مالي پروژهها
  • اقدامات اجرايي تأمين مالي پروژهها و شركتها از قبيل مذاكره، سفر، برگزاري نشستها و مراجعه به ادارات و سازمانهاي مربوط، …

  مرحله 4: جمع بندی مطالعات و تهیه بسته های فنی – مالی سرمایه گذاری برای سایتهای مختلف
  • جمع بندی مطالعات و تهیه گزارش تشریحی از بررسی های انجام شده در مراحل فوق با هدف تهیه، تکمیل و ارائه بسته های فنی – مالی سرمایه گذاری در احداث مولد مقیاس کوچک
  • تهیه بسته های سرمایه گذاری

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.