انجمن ها خدمات شرکت نیروگاه مولد مقیاس کوچک (سیستم های CHP) Combined Heat and Power یا به اختصار CHP به مفهوم تولید همزمان توان و حرارت .

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • نویسنده
    نوشته‌ها
  • Post count: 921
    امروزه به دلیل توجه خاصی که به این نوع سیستم ها می شود و نیز اهمیت کاربرد آن در دنیای امروز و نهادینه کردن فرهنگ استفاده از آن ، در ادبیات مهندسی به جای اصطلاح دیر آشنای Cogeneration از عنوان « سیستم ترکیبی حرارت و قدرت » Combined Heat & Power استفاده می شود . بنابراین سیستم CHP در اصل یک فناوری جدید محسوب نمی شود . اما آن چنان پیشرفت و گسترش یافته است که کمتر شباهتی با مفهوم کلمه مترادفش ، Cogeneration دارد . همانطور که گفته شد سیستم های CHP غالبا برای تولید برق و حرارت به صورت همزمان طراحی می شود . یک محرک اولیه ( موتور یا توربین ) انرژی شیمیایی سوخت را آزاد نموده و به توان مکانیکی در محور خروجی تبدیل می کند . در این موارد ، محور محرک با یک ژنراتور کوپل شده و توان الکتریکی تولید می شود ، از طرف دیگر ، حداکثر راندمان موجود برای محرک اولیه دستگاه و مولد کمتر از 50% است و این به معنی اتلاف بیش از نیمی از انرژی سوخت به صورت حرارت می باشد . در این نوع سیستم ، منابع اتلاف این حرارت ، که عبارتند از گازهای خروجی از محرک اولیه ، سیکل خنک کن و روغن روغنکاری ، شناسایی شده و با قرار دادن مبدل های حرارتی ، گرمای اتلافی به شکل حرارت با دمای بالا ( حرارت قابل استفاده ) بازیافت می شود . با فراهم شدن امکان استحصال حرارت اتلافی در سیستم تولید مشترک برق و حرارت خصوصیات منحصر به فرد این سیستم به دست می آید . دستگاه CHP بهترین بهره وری در مصرف انرژی سوخت را دارد . به گونه ای که متوسط راندمان یک مولد برق در حدود 35% و متوسط راندمان یک بویلر 90% است . در حالی که یک سیستم CHP با تولید هر دوی این محصولات راندمانی بیش از 85% دارد . یعنی راندمان الکتریکی آن حدود 35% و راندمان حرارتی ( منظور از راندمان حرارتی عبارتست از انرژی حرارتی تولید شده به انرژی سوخت مصرفی ) 50% است . از طرف دیگر در مقایسه با سیستم های تولید برق و تولید حرارت متشابه رایج که به صورت مجزا هستند ، حدود 35% سوخت کمتری مصرف می کند . کاهش در مصرف سوخت ، هزینه سوخت مصرفی را در سبد اقتصادی واحد کاهش می دهد . همچنین از دید ملی ، این صرفه جویی در مصرف سوخت می تواند چه از طریق صادرات و چه از طریق فراهم آمدن شرایطی برای استفاده های سودمندتر از سوخت فسیلی مزیت محسوب شود .
در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.

انجمن ها خدمات شرکت نیروگاه مولد مقیاس کوچک (سیستم های CHP) Combined Heat and Power یا به اختصار CHP به مفهوم تولید همزمان توان و حرارت .