پارسی English
صفحه فيسبوک شرکت صفحه توئيتر شرکت صفحه لينکدين شرکت کانال تلگرام شرکت صفحه گوگل پلاس شرکت صفحه اينستاگرام شرکت صفحه آپارات شرکت بانک اطلاعات
شرکت حامیان صنعت کیمیا ,
امتیاز موضوع:
  • 8 رأی - میانگین امتیازات: 2.38
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شناسنامه 200 محصول پتروشيمي (Identification of 200 Petrochemical Products in Iran)
#1

شناسنامه 200 محصول پتروشيمي


(Identification of 200 Petrochemical Products in Iran)مقدمه:


ايران كشوري نفت خيز و داراي منابع غني گاز طبيعي مي باشد. صنعت نفت بيش از 50 سال است كه وارد ايران شده و صنعت پتروشيمي در چهار دهه اخير در كشورمان راه يافته است. علي رغم وجود منابع غني نفت و گاز در كشور و تجربه و سابقه 50 ساله در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي متاسفانه اين صنايع توسعه لازم را نداشته، بطوري كه پس از گذشت 5 دهه هنوز برخي از محصولات پالايشگاهي از جمله بنزين از خارج كشور تامين ميشود. در صنعت پتروشيمي بخصوص در مورد مواد شيميايي پايين دستي وضعيت رضايت بخشي وجود ندارد. بسياري از مواد شيميايي پايين دستي كه مصرف فراواني دركشور دارند از خارج تامين ميشوند. شايان ذكر است كه ارزش افزوده محصولات صنايع پايين دستي پتروشيمي چندين برابر ارزش افزوده صنايع بالادستي پتروشيمي مي باشد. از 200 ماده انتخابي كه مهمترين توليدات صنايع پتروشيمي به شمار ميروند و در اين مجموعه به آنها پرداخته شده، حدود دو سوم آنها در ايران توليد نمي شوند.


نمودار (زنجيره) روند توليد محصولات مختلف پتروشيمي از مواد بالادستي پتروشيمي و پالايشگاهي تهيه شده كه مطالعه آن را به علاقه مندان، پژوهشگران، متخصصين، كارخانجات شيميايي و صنايع وابسته، كتابخانه ها، مدارس، دانشگاهها ودانشگاهيان محترم توصيه مي نمائيم.


در شرايط كنوني كه توليد صنايع پايين دستي در كشور وضعيت رضايت بخشي ندارد، لازم است كه دولت و وزارت خانه هاي مربوطه توجه خاصي به توسعه صنايع پتروشيمي بخصوص صنايع پايين دستي معطوف دارند. متاسفانه تا اين تاريخ كه اين مجموعه دردست تهيه است، هيچ برنامه مصوب و مكتوبي در خصوص توسعه توليدات صنايع پايين دستي پتروشيمي براي كوتاه ، ميان و دراز مدت توسط ارگانهاي ذيربط تهيه نشده است. توسعه توليدات صنايع پايين دستي داراي حداقل مزيتهاي ذيل مي باشد:


- كاهش واردات و احيانا" افزايش صادرات


- بهره مند شدن از ارزش افزوده بالا در مقايسه با توليدات صنايع بالادستي


- ايجاد اشتغال


- جذب بخش خصوصي به سرمايه گذاري


- ايجاد بسترهاي جديد جهت انجام پروژه هاي شيميايي جديد


- تشويق بخش خصوصي به سرمايه گذاري در صنايع وابسته


باتوجه به مطالب فوق، برنامه ريزي كوتاه، ميان و دراز مدت در قالب برنامه كلان در خصوص توسعه صنايع پايين دستي پتروشيمي توسط وزارت صنايع و وزارت نفت براي كشور بسيار مهم و ضـروري است. لازم است پس از تدوين ايــن برنامه كلان، تهيه امكان سنجي هاي فني و اقتصادي براي پروژه هاي اولويت دار تعيين شده در اين برنامه با حمايت و مساعدت وزارت خانه هاي زيربط (نفت و صنايع) انجام و در اختيار سرمايه گذاران بخش خصوصي قرارداده شود. در اين شرايط اين بخش بدليل روشن بودن دورنما و اطلاعات جامعي كه در اختيارش قرارداده ميشود، تمايل به سرمايه گذاري بيشتري خواهد داشت.


در اين مجموعه 200 محصول پتروشيمي عمدتا" به 12 گروه تقسيم شده اند. در سر گروه مواد مشتق شده از ماده سرگروه و مواد شيميايي توليدي از اين مشتقات قرار داده شده اند. اين 12 گروه به ترتيب زير و در 12 فصل مستقل در اين گزارش آورده شده اند:


1- گاز طبيعي


2- متانول


3- اتيلن


4- پروپيلن


5- برش C4 و بوتنها


6- برشهاي C5 و C9


7- بنزن


8- تولوئن


9- زايلنها


10- پارافينهاي نرمال


11- ته مانده سنگين برجهاي تقطير اتمسفري و خلاء


12- خانواده ها و موضوعات مهم در صنايع پايين دستي پتروشيمي


در ابتداي هر فصل مختصري درباره اهميت ماده شيميايي سر گروه و مشتقات آن بحث شده است. بعلاوه ليستي از مواد شيميايي كه به آن گروه تعلق دارد ارائه شده است. پس از ارائه ليست، شناسنامه مواد شيميايي ارائه شده در ليست به ترتيب حروف الفبا آورده شده است. شناسنامه هرماده مشتمل بر خواص عمومي، روش يا روشهاي توليد، كاربردها، ميزان سرمايه گذاري، شركتهاي توليد كننده عمده و صاحب ليسانس، ميزان توليد و مصرف جهاني، قيمت فروش محصول و وضعيت توليد در ايران مي باشد.


بدليل حجم زياد، اين مجموعه در دو جلد تهيه شده است. در جلد اول فصول 1 الي 4 و در جلد دوم فصول 5 الي 12 ارائه شده اند.


متاسفانه عليرغم اهميت محصولات بالا و پايين دستي پتروشيمي، مجموعه جامعي كه بتواند بطور يكجا اطلاعات اوليه اي از اين مواد را در اختيار بگذارد در كشور موجود نبود، لذا اين شركت را بر آن داشت كه علي رغم مشكلاتي كه در انجام آن وجود داشت، اين مجموعه را تهيه و در اختيار علاقمندان قرار دهد. اطلاعات ارائه شده در اين مجموعه كه 200 محصول مهم پتروشيمي را پوشش ميدهد، ميتواند مورد استفاده بخش خصوصي جهت بررسي سرمايه گذاري، اساتيد دانشگاهها، دانشجويان، دست اندركاران صنايع شيميايي، وزارتخانه هاي مختلف، كتابخانه ها و ساير علاقمندان قرار بگيرد.


  • توجه به حجم زياد و تنوع موضوعات قطعا" ضعفها و اشتباهاتي در مطالب تهيه شده وجود دارد كه با راهنمايي، كمك و اظهار نظر شما عزيزان در چاپهاي بعدي برطرف خواهد شد. اميد است اين گزارش بتواند قدمي هر چند كوچك در جهت نيل به خودكفايي كشور عزيزمان در صنايع پايين دستي پتروشيمي برداشته باشد.


خلاصه:


در اين مجموعه شناسنامه 200 ماده شيميايي مهم كه از مواد بالادستي پتروشيمي توليد ميشوند، ارائه شده است. اين مواد به 12 گروه دسته بندي شده اند. در هرگروه ماده شيميايي سرگروه و مشتقات مهم آن و مواد پايين دستي حاصل از اين مشتقات كه در صنايع از اهميت بيشتري برخوردار هستند، قرار داده شده اند. براي هر ماده شيميايي شناسنامه آن مشتمل بر، خواص عمومي، روش يا روشهاي توليد، كاربردها، ميزان سرمايه گذاري، شركتهاي صاحب ليسانس، ميزان توليد و مصرف جهاني، قيمت فروش و وضعيت توليد در ايران، ارائه شده است.


نظر به اهميت برخي از گروه هاي مواد شيميايي، 7 مورد مهم از آنها مشتمل بر شوينده ها، نرم كننده ها، زئوليتها، زئوليتهاي NaA، سيليكونها، مواد كامپوزيت و فعال كننده ها، انتخاب و اطلاعات عمومي آنها در آخرين فصل بطور جداگانه ارائه شده است. بدليل اهميت بازيابي ضايعات مواد پلاستيكي، اين موضوع نيز در آخرين فصل مورد بحث قرار گرفته است.

جدول مشخصات طرح موجود:

کد طرح

سال انجام طرح

طبقه بندی

فرمت موجود

تعداد صفحات جلد اول

تعداد صفحات جلد دوم

محاسبات کامفار

AA1006

1382

صنایع شیمیایی

PDF

386

435

ندارد
توضیحات کلی طرح ها:


1- اطلاعات بازار از منابع معتبر شامل آمار وزارت صنعت، معدن تجارت، اداره گمرک، مراجع دانشگاهی و توليدکنندگان صنايع مشابه و نرم و استاندارد های موجود در این زمینه تهیه شده است.


2- اطلاعات فنی از مراجع معتبر مانند دائره المعارف های مهندسی، استعلامات اخذ شده از سازنده ها، شرکت های داخلی و خارجی مستندات ها و پیشنهادات رسمی تهیه شده است.


3- محاسبات و تحلیل های اقتصادی بر اساس فرمت بانک صنعت و معدن و با استفاده از نرم افزار کامفار(comfar ) تهیه شده است. ( موجود بودن محاسبات با نرم افزار کامفار در جدول مشخصات طرح آمده است)


4- برخی از گزارشات فوق در مجوعه این شرکت تهیه نشده است و این شرکت صرفا جهت کمک به سرمایه گذاران محترم طرح های فوق را گردآوری نموده است.لینک خرید و دانلود طرحمشخصات تماس:


شرکت حامیان صنعت کیمیا


ایمیل: info@iranhsk-co.com


لینک تماس با ما


موبایل: 09126809553


پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

تماس با ما:

آدرس: تهران، شهرک غرب، بلوار دادمان، خیابان گلها، کوچه گلهای یکم، پلاک 2، طبقه پنجم

تلفکس: 88361960 (021) و 88562457 (021)

تلفن همراه: 09035679727

پست الکترونیک: info@iranhsk-co.com

تمامی حقوق اين سايت متعلق به شرکت حاميان صنعت کيميا می باشد.

logo-samandehi

مطالب شرکت را در شبکه های اجتماعی دنبال کنيد.

صفحه فيسبوک شرکت صفحه توئيتر شرکت صفحه لينکدين شرکت صفحه تلگرام شرکت
صفحه گوگل پلاس شرکت صفحه اينستاگرام شرکت صفحه آپارات شرکت بانک اطلاعات